Trucks

Jak łączność może zwiększyć bezpieczeństwo jazdy ciężarówką

Volvo Samochody ciężarowe
2025-06-11
3 min read
Technologia i innowacyjność
Author
Volvo Samochody ciężarowe

Jedną z korzyści płynących z coraz większego poziomu łączności pojazdów jest możliwość tworzenia stref bezpieczeństwa – obszarów, w których zaawansowana technologia pomaga dostosować zachowanie pojazdu, by zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich osób w jego wnętrzu i otoczeniu. Teraz Volvo Trucks udostępniło swoim klientom usługę Safety Zones za pośrednictwem Volvo Connect.

 

W skrócie, usługa Strefy bezpieczeństwa to dodatek do usługi Lokalizacja, umożliwiający menedżerom parków samochodowych tworzenie do 300 stref na pojazd w obszarach, w których ograniczenie prędkości samochodu ciężarowego jest uznawane za bardziej odpowiednie i bezpieczniejsze. Jeśli strefa bezpieczeństwa jest aktywna, samochód ciężarowy nie może przekroczyć ustalonego w tym obszarze ograniczenia prędkości. Jednocześnie na wyświetlaczu zestawu wskaźników pojawia się informacja o tym, że ograniczenie prędkości w strefie bezpieczeństwa zaczęło obowiązywać. Po wjeździe pojazdu do strefy bezpieczeństwa usługa uruchamia hamulce pomocnicze, płynnie zmniejszając prędkość pojazdu do wartości zgodnej z ograniczeniem prędkości.

 

Jak działają Strefy Bezpieczeństwa?

Strefy bezpieczeństwa działają w oparciu o geofencing – technologię pozwalającej na wyznaczanie wirtualnych stref na mapach cyfrowych. Gdy podłączone urządzenia lub pojazdy przemieszczają się i wchodzą w interakcje z tymi strefami, systemy geofencingu monitorują je, gdy wjeżdżają one do strefy, opuszczają ją lub poruszają się w jej obrębie. Następnie można uruchomić działania, które mogą obejmować wysłanie i zarejestrowanie informacji cyfrowych lub zdarzenie z życia wzięte, na przykład ograniczenie prędkości pojazdu wjeżdżającego do strefy.

 

Geostrefy nadają się do wielu celów, z których większość opiera się na informacjach. Ale są one również przydatne w praktyce, np. do określania, gdzie można parkować hulajnogi elektryczne, albo do wpływania na sposób prowadzenia ciężkich pojazdów. I dokładnie to samo dzieje się w przypadku Stref Bezpieczeństwa.

 

Usługa została zaprojektowana do współpracy z tempomatem, funkcją I-See i innymi funkcjami ograniczającymi prędkość samochodu ciężarowego w określonych sytuacjach. Oprócz wspierania kierowcy w utrzymaniu bezpiecznej prędkości w tych wrażliwych strefach, usługa rejestruje również pełną historię wjazdu i wyjazdu samochodu ciężarowego z danego obszaru, a także wszelkie próby przekroczenia ustalonego limitu prędkości.

 

Jakie są korzyści z usługi Strefy Bezpieczeństwa?

Celem usługi jest zwiększenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Typowym zastosowaniem usługi Strefy Bezpieczeństwa są obszary takie jak place budowy lub porty, gdzie występuje duży ruch pieszy. Jazda z niższą prędkością w tych obszarach może istotnie zmniejszyć ryzyko wypadków.

 

Ponadto zmniejsza także stres kierowcy. Ponieważ nie mają już możliwości przekroczenia limitu wyznaczonego przez Strefę Bezpieczeństwa, nie ma już presji, by przyspieszyć wykonanie zadania i jechać szybciej, niż powinni, a tempo wykonywania zadania ustala strefa. Odpowiedzialność za punktualne przybycie kierowcy spoczywa zatem na menedżerze floty. Dzięki temu kierowcy nie tylko będą mogli bezpiecznie jeździć, ale też zyskają czas na wykonywanie swoich obowiązków właściwie i bezpiecznie. Zamiast być niepożądaną ingerencją w przyzwyczajenia kierowców podczas jazdy, wymaga ona większego zrozumienia, jak ważna jest ostrożność i uwaga, aby pracować w sposób bezpieczny i odpowiedzialny.

 

Technologia ta umożliwia testowanie Stref Bezpieczeństwa w innych przypadkach użycia – na przykład ograniczania prędkości ciężarówki przejeżdżającej obok pracowników drogowych lub podczas jazdy po słabszych lub starszych mostach itd., aby zmniejszyć zużycie. Kolejna potencjalna korzyść stref bezpieczeństwa wynika stąd, że zmniejszenie prędkości i stabilna jazda bez niepotrzebnego przyspieszania ogranicza zużycie paliwa, a także zużycie eksploatacyjne samochodu ciężarowego.

 

Czy Strefy Bezpieczeństwa można ominąć?

A co, jeśli jazda pojazdem z ustaloną prędkością faktycznie naraża kierowcę na ryzyko wypadku lub obrażeń, na przykład gdy musi szybko uciec z drogi? Na szczęście funkcję Strefy Bezpieczeństwa można wyłączyć za pomocą funkcji kickdown – czyli nagłego, mocnego naciśnięcia pedału przyspieszenia. Oprócz umożliwienia kierowcy ominięcia strefy bezpieczeństwa, ze względu na charakter usługi rejestrowane są również wszystkie dane: Podając szczegóły dotyczące tego, co się wydarzyło i kiedy. Umożliwia to również dialog między menedżerem floty a kierowcą, co z kolei sprzyja lepszemu zrozumieniu złożonych wymagań bezpiecznej jazdy i kluczowego znaczenia kompetencji kierowcy. W końcu najważniejszym systemem bezpieczeństwa w każdej ciężarówce jest kierowca.

 

Należy pamiętać, że monitorowanie pojazdów oraz kontrolowanie zachowań kierowców i pojazdów musi odbywać się w pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami o ochronie danych. Technologię geofencingu należy stosować wyłącznie wtedy, gdy jest to zgodne z prawem i gdy wdrożono wymagane środki, takie jak poinformowanie kierowcy. 

 

Dowiedz się więcej o strefach bezpieczeństwa tutaj lub skontaktuj się z lokalnym dealerem, aby uzyskać więcej informacji.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak łączność zmienia branżę transportu ciężarowego, możesz również zainteresować się następującymi artykułami: