Trucks

Pomoc, kiedy jej potrzebujesz

Systemy Volvo wspomagające pracę kierowcy

Zapewnienie właściwego wsparcia kierowcy jest integralną częścią bezpieczeństwa samochodu ciężarowego. Systemy Volvo Trucks wspomagające pracę kierowcy zapewniają Tobie, Twojemu pojazdowi i innym użytkownikom dróg niespotykany dotychczas poziom wsparcia i bezpieczeństwa. Chcemy, aby zaprojektowane przez nas systemy wspomagania pracy kierowcy były wygodne w użyciu i naprawdę przydatne. Aby zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo, wiele naszych systemów wspomagania pracy kierowcy współpracuje ze sobą.

Wspomaganie unikania zderzeń bocznych

Ten system wykorzystuje technologię radarową do wykrywania niechronionych użytkowników dróg i innych pojazdów po bokach samochodu ciężarowego. Celem jest zapobieganie wypadkom podczas skręcania i zmiany pasa. Nasz system działa po obu stronach samochodu ciężarowego, nawet jeśli przepisy wymagają ochrony jedynie po stronie pasażera. Kierowca otrzymuje ostrzeżenie, jeśli w monitorowanym obszarze zostanie wykryty obiekt. Jeśli samochód ciężarowy jest wyposażony w układ monitorowania pasa ruchu, dostępna jest także pomoc podczas prowadzenia.

Układ ostrzegający o niebezpieczeństwie kolizji z funkcją hamowania awaryjnego

Zminimalizuj ryzyko kolizji z poprzedzającymi pojazdami. System ostrzegający o niebezpieczeństwie kolizji z funkcją hamowania awaryjnego ostrzega, gdy odległość od poprzedzającego pojazdu zmniejsza się, a system wykrywa istniejące ryzyko kolizji. Jeśli nie podejmiesz natychmiastowego działania, a system uzna, że ryzyko kolizji jest wysokie, zostaną uruchomione hamulce w celu zatrzymania samochodu ciężarowego.

Asystent Utrzymywania Pasa Ruchu

Korzystaj z pomocy w stabilnym utrzymywaniu samochodu ciężarowego na pasie ruchu. Układ monitorowania pasa ruchu korzysta z przedniej kamery do śledzenia poziomych znaków na drodze. Jeżeli samochód ciężarowy zjeżdża z pasa ruchu, system ostrzega o tym i pomaga skierować go ponownie na środek pasa. Układ jest aktywny przy prędkościach powyżej 55 km/h i pomaga uniknąć wypadków, do których dochodzi, gdy samochód ciężarowy zjeżdża z pasa ruchu, głównie na autostradach.

Kamera narożna po stronie pasażera

Odkryj ukryte kąty i uzyskaj doskonały widok przestrzeni po stronie pasażera i przed pojazdem. Kamera narożna po stronie pasażera jest umieszczona przy podstawie bocznego lusterka pasażera. Jest automatycznie uruchamiana przez kierunkowskaz, a obraz z kamery jest wyświetlany na wyświetlaczu dodatkowym. Jest to doskonałe wsparcie na ruchliwych ulicach, zatłoczonych autostradach i placach budowy.

Hamulec stabilizacyjny

Kiedy zjeżdżasz ze wzniesienia śliską i krętą drogą, hamulec stabilizacyjny pomaga zapobiegać złożeniu się zestawu drogowego. Jego działanie polega na pulsacyjnym uruchamianiu hamulców w przyczepie, co powoduje „wyprostowanie się” zespołu pojazdów. Hamulec stabilizacyjny można aktywować przy prędkościach do 40 km/h. Hamulec stabilizacyjny jest dostępny zarówno do podwozi samochodów ciężarowych, jak i do ciągników.

Tempomat sterujący prędkością przy zjeździe ze wzniesienia

Czy jeździsz w górzystym terenie i chcesz uniknąć przegrzewania się hamulców kół podczas zjazdów? Tempomat zjazdowy pomaga ograniczyć prędkość pojazdu poniżej ustawionej prędkości. Wykorzystuje hamulec dodatkowy w połączeniu z optymalnym wyborem biegów, a hamulce kół są używane tylko wtedy, gdy są naprawdę potrzebne. W razie potrzeby możesz nadal używać pedału hamulca, aby jeszcze bardziej zmniejszyć prędkość bez wyłączania tempomatu zjazdowego. 

Elektroniczny Układ Stabilizacji Toru Jazdy

Opracowany przez Volvo Elektroniczny Układ Stabilizacji Toru Jazdy (ESC) skutecznie zmniejsza ryzyko poślizgu i przewrócenia się zestawu drogowego. W niebezpiecznych sytuacjach interweniuje w mgnieniu oka, zmniejszając moc silnika oraz selektywnie uruchamiając hamulce poszczególnych kół. System hamuje również koła przyczepy, zapewniając w ten sposób stabilność całego zestawu drogowego.

Układ Monitorowania Reakcji Kierowcy

Zmęczenie lub nieuwaga kierowcy zwiększa ryzyko wypadków. Układ Monitorowania Reakcji Kierowcy monitoruje sposób jazdy i położenie pojazdu w odniesieniu do pasa ruchu i krawędzi jezdni, aby zapobiec takiemu zagrożeniu. Jeśli układ wykryje senność kierowcy lub nieuważną jazdę, emituje ostrzeżenie dźwiękowe i komunikat zachęcający do zrobienia przerwy. Funkcja działa przy prędkościach powyżej 65 km/h.

Alarm odległości

Alarm odległości aktywuje się podczas jazdy z prędkością przekraczającą 60 km/h bez tempomatu adaptacyjnego. Jeśli zanadto zbliżysz się do poprzedzającego pojazdu, na przedniej szybie zostanie wyświetlony alarm. Alarm odległości pozwala zwolnić i zachować bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu.

Światła hamowania awaryjnego

Zderzenia z tyłem poprzedzającego pojazdu mogą powodować ogromne szkody i zagrażać życiu. W przypadku gwałtownego naciśnięcia hamulca światła hamowania awaryjnego zaczną szybko migać, aby zaalarmować pojazdy z tyłu.

Układ Monitorowania Pasa Ruchu

Pozostań na swoim pasie. Układ Monitorowania Pasa Ruchu ostrzega w przypadku niezamierzonych zjazdów z pasa ruchu, które mogą spowodować wypadek. Układ wykorzystuje kamerę umieszczoną na przedniej szybie i ostrzega sygnałem dźwiękowym, jeśli przednie koło samochodu ciężarowego przekroczy widoczne oznaczenie pasa ruchu. Układ działa przy prędkościach powyżej 60 km/h.

Masz pytanie?

Odpowie na nie Twój dealer Volvo Trucks. Zadzwoń, złóż mu wizytę lub zaproś go do siebie.