Trucks

Systemy wspomagające pracę kierowcy

Ruch drogowy może wymagać wielu interakcji między kierowcami i innymi użytkownikami dróg. W samochodzie ciężarowym Volvo kierowca może korzystać z wielu systemów wspomagających, które pozwalają unikać wypadków. Przeczytaj więcej poniżej lub skonsultuj się z dealerem w razie pytań.

Bezpieczeństwo kierowców i innych użytkowników dróg

Nasze systemy zaprojektowano z myślą o wspomaganiu kierowców w celu zwiększenia bezpieczeństwa w wielu różnych sytuacjach. Są wykorzystywane podczas szybkiej jazdy autostradą, wolnego poruszania się w ruchu miejskim lub na postoju, kiedy w pobliżu znajdują się inni użytkownicy dróg.

  Samochód ciężarowy i kierowca w dobrej formie

  Uważny kierowca i sprawny samochód ciężarowy to dobry punkt wyjściowy bezpiecznej jazdy. System monitorowania ciśnienia w oponach kontroluje ciśnienie w każdej oponie zestawu drogowego i alarmuje w przypadku niskiego ciśnienia, szybkiego wycieku powietrza lub wysokiej temperatury. Zwiększa ochronę przed wypadkami spowodowanymi przez uszkodzone opony. Układ Monitorowania Reakcji Kierowcy wykrywa oznaki senności lub nieuważnej jazdy. W przypadku wykrycia takich oznak kierowca otrzymuje ostrzeżenie i zalecenie zrobienia przerwy. Wszystko dla bezpieczeństwa.

  Lepszy widok dla każdego

  Bezpośrednia widoczność kierowcy zwiększa bezpieczeństwo jazdy. Aktywne światła mijania zaprojektowano w celu wykrywania pojazdów przed samochodem ciężarowym. Dzięki nim można jechać w ciemnościach, korzystając ze świateł drogowych, co w pewnych warunkach mogłoby być nieodpowiednie. Funkcja dynamicznie zmienia wiązkę światła, aby zapewnić optymalne oświetlenie bez oślepiania kierowców innych pojazdów, co poprawia bezpieczeństwo zarówno kierowcy samochodu ciężarowego, jak i innych użytkowników drogi.

  Zapewnienie marginesu bezpieczeństwa

  Przy dużej prędkości odległość między pojazdami oznacza margines bezpieczeństwa. Układ Ostrzegający o Niebezpieczeństwie Kolizji z funkcją Hamowanie Awaryjne wykrywa pojazdy z przodu, a także pieszych i rowerzystów zbliżających się z boku lub poruszających się w tym samym kierunku co samochód ciężarowy i alarmuje kierowcę w razie ryzyka kolizji. Jeśli kierowca nie podejmie działania, a ryzyko nadal istnieje, samochód ciężarowy hamuje automatycznie, aby uniknąć kolizji. Tempomat adaptacyjny dostosowuje prędkość, automatycznie przyspieszając i hamując, aby utrzymać bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu. Działa przez całą drogę od jazdy z pełną prędkością do całkowitego zatrzymania, a następnie automatycznie uruchamia się ponownie, gdy ruch zostanie wznowiony. Zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa jazdy na autostradzie.

  Zarządzanie masą przyczepy

  Zjeżdżanie z przyczepą ze wzniesienia na śliskiej nawierzchni może sprawić, że przyczepa zacznie pchać samochód ciężarowy, powodując „złożenie się” zestawu, co zwiększa ryzyko wypadku. Hamulec stabilizacyjny może temu zapobiec, uruchamiając pulsacyjnie hamulce w przyczepie, co powoduje „wyprostowanie się” zestawu drogowego i zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

  Zobacz to, co jest ukryte

  W mieście piesi i rowerzyści mogą znaleźć się blisko samochodu ciężarowego, a kierowcy mogą nie widzieć, co dzieje się w pobliżu pojazdu. Kamera narożna po stronie pasażera pozwala odkryć ukryte kąty i zapewnia doskonały widok na przestrzeń po stronie pasażera. Jest automatycznie uruchamiana przez kierunkowskaz, a obraz z kamery jest wyświetlany na wyświetlaczu dodatkowym.

  Cofanie bez obaw

  Kamera wsteczna zapewnia doskonałe pole widzenia za samochodem ciężarowym i pozwala kierowcy zwiększyć kontrolę nad otoczeniem. Włącza się automatycznie po załączeniu biegu wstecznego, a widok z kamery jest wyświetlany na wyświetlaczu dodatkowym. Łatwość użycia zwiększa wygodę cofania.

  Doskonały widok do przodu

  Przednia pomoc krótkiego zasięgu wykorzystuje przedni radar do wykrywania użytkowników dróg znajdujących się w strefie zagrożenia przed samochodem ciężarowym podczas postoju i przy prędkościach do 10 km/h. Jeśli system wykryje użytkownika drogi w strefie zagrożenia przed samochodem ciężarowym, kierowca zostanie o tym poinformowany. Jeśli ryzyko kolizji wzrośnie, zostanie dodatkowo wygenerowane ostrzeżenie dźwiękowe.

  Zapewnienie bezpieczeństwa

  Skręt lub zmiana pasa mogą być ryzykowna. Wspomaganie unikania zderzeń bocznych wykorzystuje czujniki radarowe po bokach samochodu ciężarowego do wykrywania pieszych, rowerzystów i innych pojazdów. Prawo wymaga ochrony jedynie po stronie pasażera, ale nasz system działa po obu stronach, aby zapewnić większe bezpieczeństwo na drodze. Kierowca jest informowany sygnałem świetlnym w lusterku bocznym o wykryciu użytkownika drogi w monitorowanym obszarze. Jeśli kierowca włączy kierunkowskaz, system ostrzega migającym światłem i dźwiękiem. Jeśli samochód ciężarowy jest wyposażony w Aktywny Układ Kierowniczy Volvo z Układem Monitorowania Pasa Ruchu, dostępna jest także aktywna pomoc podczas prowadzenia.

  Uwaga na drzwi

  Piesi i rowerzyści mogą pojawić się całkiem niespodziewanie i trudno ich wykryć, gdy znajdują się blisko samochodu ciężarowego. Ostrzeganie o otwarciu drzwi korzysta z czujników radarowych po obu stronach samochodu ciężarowego do wykrywania innych użytkowników drogi w obszarach zagrożenia i ostrzegania kierowcy i pasażera przy otwieraniu którychkolwiek drzwi kabiny. System ostrzega do dwóch minut po wyłączeniu zapłonu.

  Łatwa jazda w trybie Stop and Go

  Częste ruszanie i zatrzymywanie może utrudniać bezpieczną jazdę. Funkcja automatycznego przytrzymania ma na celu zwiększenie wygody i bezpieczeństwa podczas jazdy w trybie Stop and Go. Funkcja ta załącza automatycznie hamulce, aby utrzymać położenie pojazdu, dopóki kierowca nie wciśnie pedału przyspieszenia. Działa zarówno przy ruszaniu do przodu, jak i do tyłu – pod górę, w dół lub w płaskim terenie.

  Lepsza przyczepność

  Dobra przyczepność jest niezbędna, aby uniknąć poślizgu i jechać bezpiecznie. Aktywna kontrola przyczepności ma na celu kontrolowanie poślizgu kół oraz poprawę bezpieczeństwa i komfortu. System włącza się natychmiast przy wykryciu oznak poślizgu, aby pomóc kierowcy utrzymać się na drodze dzięki poprawie właściwości jezdnych, skuteczności hamowania i stabilności.

  Cichy, ale zauważalny

  Nasze elektryczne samochody ciężarowe są niemal bezgłośne. Jest to korzystne zarówno dla środowiska pracy kierowcy, jak i dla środowiska miejskiego, ale jednocześnie utrudnia zauważenie samochodu ciężarowego. System alarmów akustycznych pojazdu generuje dźwięki słyszalne dla osób w pobliżu samochodu ciężarowego, ale niedrażniące kierowcy i innych użytkowników drogi. System ten służy poprawie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów bez nadmiernego hałasu.

Przegląd

Cechy

 

Więcej informacji

FH16

FH

FM

FMX

FL

FE

System monitorowania ciśnienia w oponach

 

 

 

 

Pobierz arkusze informacyjne >

Układ Monitorowania Reakcji Kierowcy

Aktywne światła mijania

 

 

 

 

Inteligentny system kontroli prędkości

Układ Ostrzegający o Niebezpieczeństwie Kolizji z funkcją Hamowanie Awaryjne

Tempomat adaptacyjny

Przednia pomoc krótkiego zasięgu

Wspomaganie unikania zderzeń bocznych

Ostrzeżenie o otwarciu drzwi

 

 

Automatyczne przytrzymanie

 

 

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo z Układem Monitorowania Pasa Ruchu

 

 

 

Elektroniczny Układ Stabilizacji Toru Jazdy

 

Aktywny Układ Kierowniczy Volvo z funkcją wspomagania stabilności

 

 

 

Tempomat sterujący prędkością przy zjeździe ze wzniesienia

 

 

 

Hamulec stabilizacyjny

 

 

 

Kamera narożna po stronie pasażera

 

Kamera wsteczna

 

Aktywna kontrola przyczepności

 

 

 

 

System alarmów akustycznych pojazdu*

 

 

 

*Tylko elektryczne samochody ciężarowe

       

ZAPYTAJ LOKALNEGO EKSPERTA

Lokalny dealer Volvo Trucks może zaprezentować Ci nasze systemy
wspomagające pracę kierowcy i odpowiedzieć na Twoje pytania.