Trucks

Jak poprawić efektywność paliwową samochodów ciężarowych

Nie jest tajemnicą, że paliwo to największy wydatek firmy transportowej. Dla wielu operatorów stanowi co najmniej 1/3 ich całkowitych kosztów. Jak więc zwiększyć oszczędność paliwa? Wszystko sprowadza się do znajomości głównych czynników i ich roli. Na tej stronie znajdziesz informacje o tym, o czym należy pomyśleć, jeśli zależy Ci na obniżeniu rachunków za paliwo — od specyfikacji samochodu ciężarowego i jego konserwacji po wydajność kierowców i zarządzanie flotą.

Co ma największy wpływ na zużycie paliwa?

Sam samochód ciężarowy

Aby maksymalnie obniżyć zużycie paliwa, samochód ciężarowy musi mieć odpowiednie parametry. Należy wziąć pod uwagę trzy główne obszary: układ napędowy, aerodynamikę i opór toczenia.
 

Niezależnie od specyfikacji, można też poprawić efektywność zużycia paliwa, korzystając z odpowiednich usług serwisowych dla samochodów ciężarowych, służących do utrzymania floty i zarządzania nią.

Wydajność kierowcy

Czy wiesz, że najlepsi kierowcy zużywają zazwyczaj o 5–10% mniej paliwa niż kierowcy przeciętni? A różnica może być jeszcze większa – nawet 20%.
 

Używanie tempomatu, jazda z odpowiednią prędkością i prawidłowe hamowanie to niektóre ze sposobów, w jakie wydajność pracy kierowcy może wpłynąć na Twoje wyniki finansowe.

5 kluczowych pytań dotyczących poprawy zużycia paliwa, emisji i kosztów floty

Wprowadzenie do najważniejszych czynników wpływających na oszczędność paliwa.

1. Jak zoptymalizować układ napędowy?

Układ napędowy jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na oszczędność paliwa w samochodzie ciężarowym. Specyfikacja układu napędowego ustala większość zużycia paliwa przez samochód ciężarowy – dlatego tak ważne jest, by dobrze ją dobrać. Chociaż każdy element układu napędowego ma znaczenie – od tylnego mostu po olej w skrzyni biegów – trzy elementy, które mają największy wpływ to silnik, skrzynia biegów i tempomat.
 

Dziś, dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym, każdy z tych elementów osiąga nowe wyżyny efektywności. Silniki z układem Turbo Compound (takie jak D13TC) dostarczają dużo mocy i zużywają paliwo oszczędniej niż silniki eSCR, a także znacznie zmniejszają zużycie AdBlue. Zautomatyzowana skrzynia biegów, taka jak I-Shift, wykorzystuje dane jazdy w czasie rzeczywistym, aby każda zmiana biegów była niezwykle precyzyjna. A wprowadzenie predykcyjnego tempomatu (I-See) oznacza, że kierowcy mogą zdjąć nogę z gazu nawet na pagórkowatym terenie – i zaoszczędzić jeszcze więcej paliwa.

3 najważniejsze czynniki układu napędowego

Zapoznaj się z tymi rozwiązaniami, aby znaleźć optymalny układ napędowy.

2. Jak poprawić aerodynamikę?

Aerodynamika to kolejny czynnik specyfikacji, który ma duży wpływ na zużycie paliwa przez samochody ciężarowe. Na wydajność może mieć wpływ wszystko, od akcesoriów zewnętrznych po lusterka i przednie spojlery, ale najważniejsze są:
 

  • konstrukcja kabiny,
  • spojler dachowy i owiewki boczne kabiny,
  • spojlery międzyosiowe podwozia i przetłoczenia błotników,
  •  przyczepa.
     

Jak więc poprawić aerodynamikę samochodu ciężarowego? W przypadku kabin ważne są wysokość, kąt dachu i konstrukcja. A co ze spojlerem dachowym, bocznymi owiewkami kabiny, spojlerami międzyosiowymi i przetłoczeniami błotników? Wszystkie poprawiają oszczędność paliwa, ale upewnij się, że spojler dachowy został zamontowany fabrycznie – zamontowanie go nawet o 5 cm za nisko lub o 10 cm za wysoko może wpłynąć na potencjalne oszczędności paliwa. W przypadku przyczep: utrzymanie ich w najlepszym stanie i prawidłowa geometria kół mają kluczowe znaczenie. Nasz serwis przyczep pozwala przeprowadzić czynności konserwacyjne całego pojazdu w jednym miejscu.

 Obsługa techniczna przyczepy

3. Jak zminimalizować opór toczenia?

Opór toczenia jest trzecim co do wielkości czynnikiem wpływającym na zużycie paliwa. Decydują o nim przede wszystkim:
 

  • opony,
  • geometria kół.


Aby zminimalizować opory toczenia, używaj raczej opon zoptymalizowanych pod kątem zużycia paliwa niż opon „uniwersalnych”. Pamiętaj też, by nie jeździć z niedopompowanymi oponami lub źle ustawionymi osiami. Brak współosiowości prowadzi do niestabilności układu kierowniczego i sprawia, że samochód zajmuje więcej miejsca na drodze, ponieważ koła nie poruszają się po tej samej ścieżce. To zwiększa opór powietrza, a w efekcie zużycie paliwa.

4. W jaki sposób konserwacja samochodów ciężarowych, usługi zarządzania flotą i łączność pozwalają obniżyć koszty paliwa?

Właściwe usługi mogą ułatwić monitorowanie i zmniejszenie zużycia paliwa, a także utrzymanie floty w najlepszym stanie.

5. Jak wydajność pracy kierowcy wpływa na zużycie paliwa? 

Paliwa alternatywne

Jak z łatwością przejść na rozwiązania elektryczne?

Nowe wiadomości i opisy rozwiązań klientów

Informacje prasowe

Latest Press Release

Skontaktuj się z dealerem

Lokalny dealer Volvo Trucks jest zawsze gotowy do pomocy – od znalezienia właściwej części po naprawę lub przegląd samochodu ciężarowego. Zadzwoń do nas – lub jeszcze lepiej, odwiedź nas.