Firmy z branży spożywczej i napojów, począwszy od piekarni i browarów po supermarkety i restauracje, wyznaczyły sobie ambitne cele związane z obniżeniem emisji CO2. Jaką jednak rolę odgrywa w tym transport i w jakim stopniu elektryczne samochody ciężarowe mogą zmniejszyć ślad węglowy firmy?
Wprawdzie wiele branż i firm dąży do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla, jednak branża spożywcza i napojów rozwija się szybciej niż większość innych. Wynika to z realnych nacisków klientów, z których wielu jest skłonnych zapłacić nieco więcej za zrównoważone produkty.
Problemem jest to, że może być trudno obniżyć emisje CO2, jeśli firma skoncentruje się wyłącznie na własnej działalności (zakres 1. emisji). Szacuje się na przykład, że w przypadku dużych sieci supermarketów 93% emisji pozostaje poza ich bezpośrednią kontrolą.
Ponieważ z niektórych raportów wynika, że około 19% emisji generowanych przez przemysł spożywczy i napojowy pochodzi z transportu, oczywistym sposobem na rozpoczęcie redukcji emisji jest współpraca z przewoźnikami dysponującymi bardziej zrównoważonymi flotami.
Zmiana parku samochodowego z konwencjonalnych samochodów ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym na elektryczne (lub zasilane innym paliwem niskoemisyjnym, np. biogazem, HVO lub biodieslem) może spowodować natychmiastową i zauważalną redukcję emisji CO2. Jednak to nie jedyna korzyść płynąca z użytkowania elektrycznych samochodów ciężarowych.
W odróżnieniu od samochodów ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym mogą być wykorzystywane do realizacji dostaw w strefach niskiej emisji. Ze względu na niski poziom hałasu mogą być wykorzystywane także do dostaw nocnych. Daje to również przewoźnikom większą elastyczność, zwłaszcza w branży, w której dostawa na czas ma kluczowe znaczenie dla zachowania świeżości produktów.
Elektryczne samochody ciężarowe mogą również korzystnie wpłynąć na wizerunek Twojej marki, gdyż stanowią jasny dowód Twojego zaangażowania w zrównoważony rozwój.
Aby zachęcić przewoźników do przejścia na nową technologię, warto rozważyć zawarcie dłuższych umów, co zapewni im większe poczucie bezpieczeństwa związane z długoterminowymi inwestycjami w elektryczne samochody ciężarowe i infrastrukturę ładowania.
Infrastruktura ładowania stanowi również wyzwanie dla wielu przewoźników, któremu możesz sprostać, inwestując w ładowarki w swoich obiektach. Możliwość ładowania elektrycznych samochodów ciężarowych podczas załadunku i rozładunku może znacznie zwiększyć ich potencjalny zasięg i ułatwić przewoźnikom realizację dostaw.
Właśnie teraz. Wiele firm wyznaczyło sobie rok 2030 jako termin realizacji swoich celów dotyczących emisji dwutlenku węgla, co nie jest odległym terminem. Przy przechodzeniu na elektryczne samochody ciężarowe należy wziąć pod uwagę wiele czynników i uwzględnić je w planowaniu. Zacznijmy od najprostszych kwestii. Na przykład doskonałe warunki do rozpoczęcia stosowania elektrycznego samochodu ciężarowego istnieją, jeśli regularnie obsługujesz trasy między dwoma punktami.
Tak, można z niej już skorzystać i poważnie ograniczyć emisje CO2. Istnieje wiele mitów i błędnych przekonań na temat elektrycznych samochodów ciężarowych, w szczególności na temat ich zasięgu i możliwości przewozowych. Jednak trzeba wiedzieć, że elektryczne samochody ciężarowe są wykorzystywane już od kilku lat, a tylko firma Volvo Trucks sprzedała około 6000 elektrycznych samochodów ciężarowych w 42 krajach. Potwierdziły już, że ich niezawodność i produktywność nie odbiegają od zapewnianych przez odpowiedniki z silnikiem wysokoprężnym.
W każdym razie możesz porozmawiać ze swoimi dostawcami i przewoźnikami, i dowiedzieć się, jak możecie się wzajemnie wspierać w działaniach na rzecz dekarbonizacji transportu. Możesz nawet skontaktować się bezpośrednio z producentem samochodów ciężarowych elektrycznych i sprawdzić, czy może Ci pomóc. Im szybciej zaczniesz korzystać z elektrycznych samochodów ciężarowych, tym szybciej osiągniesz zauważalne redukcje emisji CO2 i zbliżysz się do docelowej bezemisyjności.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat elektrycznych samochodów ciężarowych, mogą Cię zainteresować następujące tematy: