Choć elektryczne samochody ciężarowe są obecnie droższe niż pojazdy konwencjonalne, mniej ruchomych części w silniku elektrycznym oznacza często dłuższe cykle eksploatacji i mniej obsługi serwisowej. Jednocześnie spadek cen akumulatorów jest szybszy, niż oczekiwała większość analityków. Bieżące inwestycje w sektor energii ze źródeł odnawialnych zmniejszają koszty generowania energii elektrycznej, co ostatecznie spowoduje, że eksploatacja pojazdu elektrycznego będzie stanowić ułamek kosztów eksploatacji pojazdu z silnikiem wysokoprężnym.
Wraz z gwałtownym wzrostem popytu na pojazdy elektryczne przyspieszyło tempo innowacji w sektorze akumulatorów. Akumulatory litowo-jonowe są lżejsze — ważą ok. jedną trzecią tego, co akumulatory kwasowo-ołowiowe — i są od nich o połowę mniejsze. W miarę rozwoju technologii zmniejsza się ich masa i rośnie moc. Jeszcze lepszych wyników można oczekiwać od akumulatorów następnej generacji — półprzewodnikowych. Ładują się szybciej, są bezpieczniejsze i zapewniają gęstość energii nawet dwukrotnie wyższą niż dzisiejsze akumulatory litowo-jonowe, co może przełożyć się na podwojenie zasięgu pojazdów.
Obecnie ładowanie elektrycznego samochodu ciężarowego obsługującego krótkie trasy można z łatwością przeprowadzić w nocy. Infrastruktura do szybkiego ładowania samochodów ciężarowych jest wprawdzie jeszcze skromna, jednak rozwija się, ponieważ miasta, centra logistyczne, producenci pojazdów i stacje benzynowe starają się zaspokoić rosnący popyt. A nowe technologie, w tym inteligentne ładowarki i inteligentne akumulatory, umożliwiają ultraszybkie ładowanie w bardziej zróżnicowanych warunkach. Nowe odkrycia dowodzą również, że prędkość ładowania zwiększy się znacząco dzięki udoskonaleniu akumulatorów litowo-jonowych.
W miarę spadku cen pojazdów elektrycznych, wybór takich pojazdów może stać się czymś więcej niż tylko kwestią zrównoważonego rozwoju i kosztów. Popularność elektrycznych samochodów ciężarowych wśród kierowców wynika także stąd, że generują one mniej drgań niż tradycyjne pojazdy z silnikiem wysokoprężnym. Łatwiejsze manewrowanie i parkowanie sprawia, że znakomicie sprawdzają się w miejskiej jeździe i dostawach. Elektryczne samochody ciężarowe zyskują na popularności wśród firm chcących działać w sposób bardziej zrównoważony, ponieważ cechują się niską emisją dwutlenku węgla i brakiem emisji spalin.
Przejście na pojazdy elektryczne może nastąpić szybciej niż przewidywano. W każdym razie wiele na to wskazuje. A elektryczne samochody ciężarowe już jeżdżą po naszych ulicach, wykonując zadania transportowe.
Lars Mårtensson
Environment and Innovation Director at Volvo Trucks