Trucks

Volvo Trucks zapewnia firmom transportowym maksymalną dyspozycyjność

Monitorowanie online samochodu ciężarowego, efektywniejsze planowanie wizyt w stacji obsługi i Volvo Action Service On Call. Razem wszystkie te funkcje tworzą platformę umożliwiającą Volvo Trucks oferowanie maksymalnej dyspozycyjności.
Fiona-Martensson

Osiągnięcie to nie byłoby możliwe bez nowej architektury elektronicznej w nowej serii FH.  Istotnym jej elementem jest interfejs telematyczny (TGW), pozwalający na nawiązywanie zdalnego połączenia z samochodem ciężarowym za pośrednictwem sieci GSM.  Dzięki temu stacja obsługi może na odległość monitorować stan pojazdu, obserwując parametry, takie jak zużycie hamulców i sprzęgła, a także stan akumulatorów i wkładu osuszacza powietrza.  

- Teraz gdy stacja obsługi zna rzeczywisty stopień zużycia, może opóźnić lub przyspieszyć termin następnej obsługi technicznej pojazdu, zależnie od potrzeb. W ten sposób firma transportowa unika nieplanowanych wizyt w serwisie, a tym samym zwiększa dyspozycyjność samochodu ciężarowego - mówi Christian Gustavsson, menedżer ds. serwisu w Volvo Trucks.

 Ponieważ stacja obsługi ma zawsze aktualną informację o stanie pojazdu i jest w stanie z wyprzedzeniem odczytać kody usterek, każda obsługa serwisowa może być lepiej przygotowana i szybciej wykonana. 

Aktualizacja funkcji online

Zdalne połączenie pozwala także wysyłać dane do samochodu ciężarowego. Możliwe jest m.in. zdalne programowanie niektórych parametrów, np. aktywacja wskaźnika obciążenia osi czy kalibracja pomiaru zużycia paliwa.  

- W przyszłości wszytko, co można wykonać w stacji obsługi za pośrednictwem połączenia przewodowego, będzie również możliwe do wykonania zdalnie. Oznacza to, że nie będzie konieczna wizyta samochodu ciężarowego w serwisie, w celu aktualizacji oprogramowania - możliwa będzie aktualizacja funkcji wszystkich pojazdów we flocie firmy transportowej, niezależnie o tego, gdzie w danej chwili będą znajdować się poszczególne samochody ciężarowe - wyjaśnia Christian Gustavsson.

Zaprojektowane z myślą o maksymalnej gotowości

Nowa seria Volvo FH ma służyć długo. Jakość znajduje się w centrum uwagi zarówno Volvo, jak i klientów.  Mimo to, trudno jest całkowicie wyeliminować nieplanowane przestoje. Ale ponieważ stacja obsługi może na bieżąco śledzić stan pojazdu, obsługę techniczną i naprawy można odpowiednio wcześnie zaplanować, dostosowując je do harmonogramu eksploatacji pojazdu u klienta.

Dzięki temu maleje ryzyko nieplanowanych przestojów.  A gdyby, mimo to, doszło do przestoju, interfejs TGW umożliwi stacji obsługi wysłanie do pojazdu mechanika, który jest właściwie przygotowany do rozwiązania problemu, w celu jak najszybszego przywrócenia sprawności pojazdu.

Dowiedz się więcej o dyspozycyjności, oglądając film na http://www.youtube.com/watch?v=xL1RvnFigJE

Serwis za naciśnięciem przycisku

Kolejną nową cechą, zapewniającą kierowcy większe poczucie bezpieczeństwa, jest Volvo Action Service on Call.  Jej dostępność w samochodzie ciężarowym zwiastuje przede wszystkim nowy przycisk VAS na desce rozdzielczej.  Jednokrotne naciśnięcie przycisku wystarczy, by zainicjować połączenie telefoniczne pojazdu z centrum pomocy Volvo Action Service. Towarzyszący temu automatyczny transfer danych z samochodu ciężarowego powoduje, że połączenie zostaje skierowane do operatora mówiącego w języku ojczystym kierowcy.  

- Koordynator otrzymuje bezpośrednią, dokładną informację o lokalizacji pojazdu. Jeżeli pojazd jest wyposażony w Dynafleet, koordynator może również zobaczyć, kto dzwoni.  Automatycznie przesyłany jest także numer rejestracyjny i numer podwozia - mówi Fiona Mårtensson, dyrektor Volvo Action Service w Volvo Trucks.  

- Tego typu zautomatyzowany system oszczędza cenny czas i zapewnia kierowcy szybszą  pomoc - wyjaśnia Fiona Mårtensson.

Większa skuteczność Volvo Action Service

Volvo Action Service ma możliwość przesyłania odczytanych z pojazdu kodów usterek do stacji obsługi Volvo - a że w Europie Volvo posiada 1100 autoryzowanych serwisów, zawsze któryś z nich znajduje się w pobliżu. Kody usterek pozwalają mechanikowi na odpowiednie przygotowanie się do rozwiązania problemu, co z kolei skraca czas przywracania sprawności samochodu ciężarowego.
  
- Zamiast jechać na miejsce postoju samochodu ciężarowego w celu wykonania diagnostyki, a następnie wracać do stacji obsługi po niezbędne części i ponownie jechać na miejsce awarii, wszystkie potrzebne rzeczy można zabrać już za pierwszym razem.  W ten właśnie sposób przycisk VAS skraca czas udzielania pomocy i zwiększa dyspozycyjność - podsumowuje Fiona Mårtensson.

Łącze do zdjęć i ilustracji:

http://images.volvotrucks.com/latelogin.jspx?records=Volvo+Trucks:19763,volvo+trucks:19764,volvo+trucks:19768,volvo+trucks:19769,volvo+trucks:19770,volvo+trucks:19786,volvo+trucks:19787,volvo+trucks:19789,volvo+trucks:19856

W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt z:
Lennart Pilskog,
Volvo Trucks Global Brand,
phone +46 70 3183422
e-mail: lennart.pilskog@volvo.com

Renata Stefańska,
PR Region CEE,
tel.: +48 22 383 45 59,
e-mail: renata.stefanska@volvo.com