Trucks

Volvo Trucks
2022-11-16
3 min
Story
Author
Volvo Trucks

Samochody ciężarowe z ogniwami paliwowymi — kiedy i dlaczego ich potrzebujemy?

Wiele się dziś mówi o samochodach ciężarowych z ogniwami paliwowymi. Daniel Bergstrand, menedżer produktu ds. samochodów ciężarowych z ogniwami paliwowymi w Volvo Trucks, dobrze zna ten temat. Posłuchajmy jego opinii na temat najnowszych osiągnięć. Dowiemy się też, dlaczego te pojazdy są potrzebne w branży transportowej.

 

Czym jest samochód ciężarowy z ogniwem paliwowym?

Samochód ciężarowy z ogniwem paliwowym to elektryczny samochód ciężarowy wytwarzający energię elektryczną z ogniw paliwowych zasilanych wodorem przechowywanym w zbiornikach w pojeździe. W ogniwie paliwowym wodór i tlen łączą się w reakcji elektrochemicznej w celu wytworzenia energii elektrycznej, ciepła i wody. To duża różnica w porównaniu z akumulatorowym elektrycznym samochodem ciężarowym, który czerpie energię z akumulatorów ładowanych z zewnętrznego źródła energii elektrycznej.


Kiedy wybór samochodu ciężarowego z ogniwem paliwowym ma sens dla firmy transportowej?

Samochody ciężarowe z ogniwami paliwowymi będą szczególnie przydatne na dłuższych dystansach i przy ciężkich, energochłonnych zadaniach. Będzie to również mądry wybór, gdy nie ma czasu na ładowanie akumulatorów, na przykład w pojazdach, które pracują przez całą dobę. Co więcej, samochody ciężarowe z ogniwami paliwowymi mogą być dobrym rozwiązaniem w krajach i regionach, w których szybkie ładowanie pojazdu elektrycznego z akumulatorem nie jest możliwe ze względu na ograniczenia w sieci elektrycznej.

Daniel Bergstrand jest kierownikiem produktu ds. samochodów ciężarowych z ogniwami paliwowymi w Volvo.

Jakie są największe zalety takich samochodów ciężarowych?

Najbardziej oczywistą korzyścią jest to, że jest to technologia zeroemisyjna, która umożliwia transport na duże odległości bez emisji spalin (pozostałością reakcji jest woda). Imponujące są także zasięg i czas uzupełniania paliwa — zasięg może wynosić do 1000 km, a uzupełnianie paliwa zajmuje mniej niż 15 minut.


Samochód ciężarowy z ogniwami paliwowymi jest napędzany wodorem. Obecnie dużo mówi się o wodorze, dlaczego?

Wodór daje możliwość magazynowania energii. To znaczy, że można go wykorzystać na przykład do magazynowania energii wytwarzanej nierównomiernie ze źródeł odnawialnych, takich jak wiatr i energia słoneczna, którą w przeciwnym razie trzeba by wykorzystać zaraz po wytworzeniu. To świetna okazja do ograniczenia lub wyeliminowania wpływu na klimat.

Wiele gałęzi przemysłu, takich jak przemysł stalowy i chemiczny, będzie wymagać wodoru wytwarzanego z odnawialnych źródeł energii, aby móc przejść na produkcję neutralną dla klimatu. Dlatego powszechny jest pogląd, że w przyszłości wodór będzie dostępny w dużych ilościach, co przyniesie korzyści również branży transportowej.

Zasięg samochodu ciężarowego na ogniwa paliwowe może sięgać nawet 1000 km, a tankowanie zajmuje mniej niż 15 minut.

Ile samochodów ciężarowych z ogniwami paliwowymi zobaczymy w przyszłości na drogach?

Trudno to dziś przewidzieć. Zależy to między innymi od rozwoju technologii, dostępu do wodoru i jego kosztów, a także decyzji politycznych dotyczących podatków i ustawodawstwa.
 

Co już osiągnęła firma Volvo w zakresie rozwoju samochodów ciężarowych z ogniwami paliwowymi i jakie ważne etapy są jeszcze przed nią?

W tej chwili przeprowadzamy testy naszych samochodów ciężarowych z ogniwami paliwowymi na torze testowym, co jest ekscytujące. W 2023 r. rozpoczniemy testy na drogach publicznych, a w 2025 r. zaczynamy programy pilotażowe u wybranych klientów. Chcemy wprowadzić na rynek samochody ciężarowe z ogniwami paliwowymi w połowie tej dekady, więc mamy jeszcze sporo do zrobienia.

Ale przewoźnicy nie muszą czekać z rozpoczęciem drogi ku zerowym emisjom. Już dziś Volvo oferuje pełną gamę elektrycznych samochodów ciężarowych z akumulatorami, które są bardzo konkurencyjne. Będą nadal bardzo ważne dla dekarbonizacji branży transportowej, także wtedy, gdy samochody ciężarowe zasilane ogniwami paliwowymi staną się dostępne. Inną opcją dekarbonizacji transportu są nasze obecnie dostępne samochody ciężarowe napędzane paliwami odnawialnymi, takimi jak biogaz i HVO (uwodorniony olej roślinny). 

Dowiedz się więcej o samochodach ciężarowych z ogniwami paliwowymi

Powiązane wiadomości