Trucks

Przygotuj swój samochód ciężarowy do drugiego życia

Wartość przy odsprzedaży jest istotnym składnikiem całkowitych kosztów eksploatacji samochodu ciężarowego i od samego początku powinna być brana pod uwagę. To, czy pojazd sprzeda się szybko, czy też nie, często zależy od szeregu drobnych elementów.
Volvo FH
Wybory dokonane w trakcie zamawiania nowego samochodu ciężarowego mają duży wpływ na wartość przy późniejszej odsprzedaży.

Obecnie osoby chcące kupić używany samochód ciężarowy maja dostęp do szerokiej oferty w internecie, co czyni ten rynek wysoce konkurencyjnym. Aby osiągnąć jak najwyższą cenę przy odsprzedaży, musisz sprawić, by Twój pojazd się wyróżniał oraz spełniał potrzeby i oczekiwania nabywców.

Przede wszystkim musisz przekonać potencjalnego kupca, że samochód jest w dobrym stanie i że o niego dbano. To zaś wymaga uwagi, mądrej inwestycji i perspektywicznego myślenia. Kupujący często mają niewiele czasu na sprawdzenie pojazdu, więc jakiekolwiek widoczne oznaki zużycia eksploatacyjnego mogą natychmiast zakończyć rozmowę. Nawet jeżeli wada jest mało istotna, może być postrzegana jako zaniedbanie i wzbudzać podejrzenie, że cały pojazd jest w złym stanie. Dlatego też należy dbać o pojazd przez cały okres jego eksploatacji. 

– Drugim właścicielom zależy na niezawodności – często bardziej niż pierwszym, ponieważ na ogół nie mogą liczyć na ochronę w postaci gwarancji – mówi Goran Travancic, dyrektor działu Used Trucks w Volvo Europe. – Musisz być w stanie przedstawić wiarygodną historię serwisową, pokazującą, że samochód ciężarowy był regularnie serwisowany w autoryzowanych stacjach obsługi i przy użyciu oryginalnych części.

Zamawiając nowy samochód ciężarowy, często ulega się pokusie dostosowania go dokładnie do własnych potrzeb. Ale zawężona konfiguracja zawęża również grono potencjalnych chętnych na pojazd używany. 

– Jeżeli skonfigurujesz pojazd pod kątem regionalnego transportu dystrybucyjnego, wówczas trudno go będzie sprzedać klientowi z segmentu transportu długodystansowego – dodaje Goran Travancic. – Najczęstszym błędem klientów, jaki dostrzegam, jest decydowanie się na silnik o mniejszej mocy, by zaoszczędzić pieniądze. Jednak kilka lat później, przy próbie sprzedaży, pojawia się problem, ponieważ większość klientów poszukuje pojazdów z mocniejszymi silnikami.

Już w chwili zakupu nowego samochodu ciężarowego należy zastanowić się, komu może zostać w przyszłości sprzedany oraz jakie są potrzeby i wymagania nabywców z danego segmentu transportu. Często warto zainwestować w dodatkowe wyposażenie lub osiągi, a potem je sobie skompensować wyższą wartością przy odsprzedaży. – Twój samochód ciężarowy jest warty dokładnie tyle, ile ktoś chce za niego zapłacić – podkreśla Goran Travancic. 

– A jeżeli nie możesz znaleźć odpowiedniego nabywcy, wówczas wartość ta wynosi zero.

 

Obsługa serwisowa
Dobrze udokumentowana historia serwisowa, pochodząca z autoryzowanych stacji obsługi, upewni potencjalnego nabywcę, że pojazd jest w doskonałym stanie.

Kolor
Najlepsze są kolory standardowe – unikatowa kolorystyka może zawęzić grono potencjalnych nabywców. Najbardziej odpowiednim kolorem jest biały. Wówczas nowy właściciel może łatwo spersonalizować pojazd, umieszczając na nim własne oznakowanie.

Części zamienne
Stosowanie Oryginalnych Części Volvo jest kolejnym dowodem na to, że o pojazd dbano właściwie i że nabywca może liczyć na niezawodność.

Opony
Stare i zużyte opony od razu znacząco obniżą wartość Twojego samochodu ciężarowego.

Kabina
Duża, przestronna kabina z dwie leżankami może być warta dodatkowego wydatku, ponieważ taki pojazd łatwiej sprzedać.

Wnętrze
Utrzymuj kabinę w dobrym stanie i czystości. Nieprzyjemne zapachy lub zniszczona tapicerka zostaną natychmiast zauważone i mogą odstraszyć kupującego. 

Silnik
Ponieważ na rynku panuje stały trend przyrostu mocy, inwestycja w mocniejszy silnik zwróci się za jakiś czas, w postaci większej wartości pojazdu przy odsprzedaży.

Spoilery
Brak spoilerów może być czynnikiem dyskwalifikującym ze względów estetycznych i tworzyć wrażenie nadmiernego zużycia paliwa. Późniejsze doposażenie pojazdu w spoilery jest kosztowne, więc warto zainwestować w nie już na początku.