Informacje na temat zużywania energii akumulatora

Poniżej przedstawiamy krótki przewodnik dotyczący korzystania z odbiorników energii w czasie dłuższych postojów, ponieważ wyłączony silnik to prawdziwe wyzwanie dla akumulatora. Przedstawiamy także rady dotyczące przedłużania żywotności akumulatora w czasie jazdy, znaczenia ładowania oraz specjalną uwagę poświęconą pracy w niskich temperaturach.

Przestrzeganie tych podstawowych zasad zapewni Ci liczne korzyści:

  • Maksymalnie wykorzystasz akumulatory i przedłużysz ich żywotność
  • Zmniejszysz ryzyko nieplanowanych i kosztownych postojów spowodowanych brakiem zasilania

Pięć kwestii wpływających na żywotność akumulatora

Często ładuj akumulator.

Często ładuj akumulator.

Akumulator należy ładować do pełna co najmniej raz na trzy tygodnie. Ale należy to robić przy każdej okazji, na przykład podczas zatrzymania się na noc lub w czasie przerw weekendowych. Naładowany do pełna akumulator powoduje zmniejszenie zużycia paliwa i zwiększa niezawodność pojazdu.

Zwracaj uwagę na wskaźniki stanu akumulatora.

Zwracaj uwagę na wskaźniki stanu akumulatora.

Na desce rozdzielczej jest wyświetlany stan akumulatora, bieżące wykorzystanie i powiadomienia, jeśli na przykład stopień naładowania jest niski. Postępuj według tych rad – przedłuża to żywotność akumulatora.

Szczególną uwagę zwracaj na akumulator zimą.

Szczególną uwagę zwracaj na akumulator zimą.

Spadek temperatury z +20 do –18°C powoduje zmniejszenie pojemności akumulatora o 50%. Zwracaj szczególną uwagę na stan akumulatora i obsługę zapobiegawczą odbiorników energii elektrycznej, gdy pojazd nie jest używany.

Wyłączaj zbędne odbiorniki.

Wyłączaj zbędne odbiorniki.

Wszystko, poczynając od lodówki po ładowanie telefonu komórkowego, powoduje rozładowywanie akumulatora, gdy silnik jest wyłączony. Rozsądnie korzystaj z odbiorników energii elektrycznej, szczególnie podczas dłuższych postojów.

W czasie postojów wybieraj odpowiedni tryb pojazdu:  

W czasie postojów wybieraj odpowiedni tryb pojazdu:  

• Tryb Parking jest zawsze preferowany, jeśli nie jest konieczne aktywne korzystanie z urządzeń kabiny
• Jeśli konieczne jest korzystanie z urządzeń kabiny, używaj trybu Living, ale włącz natychmiast tryb Parking, gdy przestaniesz z nich korzystać
• Tryb Accessory daje większe możliwości korzystania z urządzeń kabiny. Korzystaj z niego w ograniczonym stopniu, aby nie rozładować akumulatorów
• Pamiętaj o oszczędnym postępowaniu i wyłączaj zbędne odbiorniki!

brak

Chcesz uzyskać więcej informacji?

Jeśli tak, pobierz broszurę na temat zużywania energii akumulatora lub skontaktuj się z lokalnym dealerem Volvo.

Broszura na temat zużywania energii akumulatora

Trzy inteligentne akcesoria

Niektóre rodzaje transportu są szczególnie wymagające. Ze względu na nieprzewidziane zdarzenia zużycie energii może okazać się wyższe niż planowane. Mądrze jest mieć w samochodzie:

Urządzenie do regeneracji akumulatorów Volvo

Urządzenie do regeneracji akumulatorów Volvo

Zapobiega zasiarczeniu nowych akumulatorów i usuwa je. Dzięki temu można uniknąć rozładowań niszczących akumulator.

Ładowarka akumulatorów Volvo

Ładowarka akumulatorów Volvo

Pozwala ładować akumulatory i daje gwarancję, że zostaną naładowane do najwyższego poziomu nawet w niskich temperaturach (inaczej niż w przypadku używania alternatorów). Oferujemy następujące rodzaje ładowarek (podobne do przedstawionej poniżej):
• Ładowarki do zamocowania w pojeździe
• Ładowarki do stosowania bez zamocowania Wszystkie ładowarki zapewniają min 20 A prądu i automatyczne sterowanie chroniące przed przeładowaniem.

Zestaw przedłużacza.

Zestaw przedłużacza.

Ten 5-metrowy przewód 220 V połączy samochód ciężarowy z zewnętrzną stacją ładowania. Jest szczególnie przydatny, jeśli taka stacja jest tak umieszczona, że nie można skorzystać ze zwykłego kabla (na przykład stacja jest niewygodnie lub za daleko umieszczona).

Znajdź dealera

Skontaktuj się ze swoim dealerem Volvo

Znajdź dealera