Trucks

3 sposoby na zwiększenie widoczności dla kierowcy i bezpieczeństwa na drodze

Anna Wrige Berling
2024-01-22
Technologia i innowacyjność Bezpieczeństwo
Author
Anna Wrige Berling
Dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks

Im szersze pole widzenia kierowcy, tym bardziej poprawia się bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i innych użytkowników drogi. Dlatego właśnie maksymalizacja widoczności dla kierowcy jest głównym celem przy opracowywaniu nowych kabin samochodów ciężarowych Volvo. 

 

Istnieje wiele sposobów na poprawę widoczności dla kierowcy, w tym lepsza konstrukcja kabiny, większe okna i pomoce wizualne, takie jak lusterka i kamery. Systemy bezpieczeństwa czynnego i ostrzeżenia dla kierowców również odgrywają kluczową rolę w informowaniu kierowców o potencjalnym zagrożeniu w pobliżu ich pojazdu.

 

Jaka jest różnica między widzeniem bezpośrednim a pośrednim? 

Widzenie bezpośrednie odnosi się do tego, co można zobaczyć na linii wzroku. Widzenie pośrednie natomiast dotyczy tego, co można zobaczyć za pośrednictwem innych urządzeń: lusterek i kamer.

 

„Co do zasady lepsze jest widzenie bezpośrednie niż pośrednie” — mówi Anna Wrige Berling, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów, Volvo Trucks. “Wynika to stąd, że widzenie bezpośrednie jest bardziej intuicyjne, jeśli chodzi o to, gdzie kierowca powinien patrzeć. Jednak widzenie pośrednie jest również ważne i może uwidaczniać obszary, których nie można zobaczyć bezpośrednio. Ostatecznie chodzi o uzyskanie optymalnej równowagi między nimi, aby uzyskać jak najszersze pole widzenia”.

Kamery i systemy wsparcia mają duży potencjał. Poprawiają widoczność i eksponują obszary ryzyka, a także pomagają skierować uwagę kierowcy tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna”.

Jak kabiny niskowejściowe poprawiają widoczność bezpośrednią

Jednym ze skutecznych sposobów na zapewnienie kierowcy maksymalnej widoczności w obszarach miejskich jest zastosowanie kabiny niskowejściowej. Dzięki temu, że otoczenie kierowcy znajduje się na poziomie jego wzroku, jest w stanie lepiej widzieć pieszych, rowerzystów i inne pojazdy.

 

Na początku tego roku Volvo Trucks dodało nowy model Volvo FM Low Entry do swojej oferty modeli niskowejściowych. Ponieważ jest to pojazd elektryczny, brak silnika wysokoprężnego umożliwia przesunięcie miejsca kierowcy w dół i do przodu. W rezultacie pojazd doskonale sprawdza się zarówno w transporcie miejskim, jak i regionalnym. Volvo FM Low Entry to także jeden z niewielu pojazdów, który uzyskał pięć gwiazdek zgodnie z przepisami Londyńskiego Standardu Bezpośredniej Widoczności*.

 

Ponadto zaktualizowano kabinę Volvo FE Low Entry Cab, która jest teraz wyposażona w nowe, węższe lusterka boczne, które poprawiają bezpośrednią widoczność nawet o 10%. Obydwa modele można także wyposażyć w dodatkowe szyby w drzwiach po stronie pasażera.

System kamer monitorujących zastępujący lusterka boczne zwiększa bezpośrednią widoczność na boki pojazdu.

Jakie są korzyści z używania kamer w celu poprawy widoczności?

Kamery mogą obejmować niewidoczne bezpośrednio lub w lusterkach obszary wokół samochodu ciężarowego. Od niedawna mogą one również zastąpić niektóre lusterka i zapewnić doskonałą widoczność. Na przykład jedną z najnowszych funkcji Volvo Trucks jest system kamer monitorujących, który może zastąpić lusterka boczne w Volvo FH, Volvo FM i Volvo FMX. Takie rozwiązanie poprawia bezpośrednią widoczność na boki pojazdu, co jest korzystne na skrzyżowaniach i rondach. Ponadto, system kamer monitorujących działa również w podczerwieni i ma funkcję widzenia w nocy, co zapewnia lepszą niż konwencjonalne lusterka widoczność podczas jazdy w ciemności. Można go włączyć nawet podczas postoju pojazdu, co zwiększa osobiste bezpieczeństwo kierowcy podczas nocnego postoju.

Dzięki zastąpieniu lusterek bocznych, system kamer monitorujących umożliwia Volvo Trucks umieszczenie wyżej kamery śledzącej po stronie pasażera. Pozwala to uzyskać jeszcze lepszą widoczność po stronie pasażera, co może okazać się nieocenione przy wykrywaniu pieszych i rowerzystów oraz poruszaniu się po zatłoczonych obszarach i wąskich drogach.

Systemy wspomagające pracę kierowcy, takie jak ostrzeganie o otwarciu drzwi i wspomaganie unikania zderzeń bocznych, ostrzegają kierowców o innych użytkownikach drogi znajdujących się w obszarach ryzyka w pobliżu pojazdu.

Jak systemy ostrzegawcze wpływają na bezpieczeństwo

Systemy bezpieczeństwa czynnego i ostrzegania kierowcy, choć nie poprawiają widoczności, odgrywają kluczową rolę w informowaniu kierowców o ich otoczeniu i pomagają kierować ich uwagę na potencjalne zagrożenia.

 

Na przykład ostrzeżenie o otwarciu drzwi służy do ostrzegania kierowcy o przejeżdżających rowerzystach i przechodzących pieszych przed otwarciem drzwi kabiny. Przednia kamera krótkiego zasięgu wyszukuje pieszych i rowerzystów przed samochodem ciężarowym przy niskich prędkościach, a wspomaganie unikania zderzeń bocznych wykrywa inne pojazdy podczas zmiany pasa ruchu, a także pieszych i rowerzystów po obu stronach pojazdu.

„Kierowca musi patrzyć jednocześnie na wiele różnych rzeczy, więc nie zawsze problemem jest to, że czegoś nie widzi, ale to, że nie patrzy w odpowiednim kierunku we właściwym czasie” — mówi Anna. „Kamery i systemy wsparcia mają duży potencjał. Poprawiają widoczność i eksponują obszary ryzyka, a także pomagają skierować uwagę kierowcy tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna”.


* Londyński Standard Bezpośredniej Widoczności wprowadzono w 2021 r. Dotyczy on wszystkiego, co kierowca może zobaczyć bezpośrednio z kabiny (bez korzystania z lusterek i kamer). Aby uzyskać pozwolenie na poruszanie się po Wielkim Londynie bez dokonywania jakichkolwiek modyfikacji samochodu ciężarowego, wszystkie pojazdy ciężarowe muszą mieć co najmniej jedną gwiazdkę zgodnie ze standardami, które zostaną podniesione do trzech gwiazdek w październiku 2024 roku. Zarówno Volvo FM Low Entry, jak i Volvo FE Low Entry Cab mogą zostać skonfigurowane tak, aby uzyskać ocenę pięciu gwiazdek. 

Aby dowiedzieć się więcej o wyzwaniach dotyczących widoczności z samochodów ciężarowych w ruchu miejskim, zapoznaj się z poniższym artykułem, w którym omówiono następujące zagadnienia:

  • W jaki sposób urbanizacja i handel elektroniczny zwiększają znaczenie bezpieczeństwa samochodów ciężarowych?
  • Dlaczego rządy i władze drogowe koncentrują się na zwiększeniu bezpieczeństwa jazdy samochodami ciężarowymi w miastach.
  •  Jakie zmiany wprowadza się w samochodach ciężarowych, aby poprawić bezpieczeństwo na ulicach miast.