Trucks

Jakie Twoja firma przewozowa może skorzystać dzięki zastosowaniu systemu kamer monitorujących Volvo

Hayder Wokil
2024-01-22
Technologia i innowacyjność Bezpieczeństwo Ekonomika paliwowa
Author
Hayder Wokil
Dział ds. bezpieczeństwa i zaawansowanego systemu wspomagania pracy kierowcy

Nowy system kamer monitorujących Volvo Trucks może ograniczyć zarówno zużycie paliwa, jak i koszty. Może także korzystnie wpłynąć na bezpieczeństwo dzięki poprawie bezpośredniej i pośredniej widoczności otaczającego środowiska drogowego we wszystkich warunkach oświetleniowych i pogodowych.

Nie bez powodu kamery i monitory coraz częściej zastępują lusterka boczne w samochodach ciężarowych. Nowa technologia oferuje wiele korzyści, a Volvo Trucks wprowadza właśnie na rynek system kamer monitorujących.
 

„To naprawdę poprawia komfort kierowcy” — mówi Hayder Wokil, dział ds. bezpieczeństwa i zaawansowanego systemu wspomagania pracy kierowcy, Volvo Trucks. „Spędziłem wiele godzin na testowaniu systemu i stwierdziłem, że zapewnia on znacznie lepszą widoczność bezpośrednią, nawet przy trudnych warunkach oświetleniowych i pogodowych”.
 

Kontynuuje: „Kiedy zaczynaliśmy, nie byliśmy przekonani, że istniejące rozwiązania technologiczne są wystarczające, by zadowolić naszych klientów. Postanowiliśmy więc zadbać o wprowadzenie na rynek systemu najwyższej jakości”.
 

Jak system kamer monitorujących Volvo może pomóc w zmniejszeniu emisji

Bezpieczeństwo jest podstawową wartością Volvo i ma zasadnicze znaczenie dla działania systemu kamer monitorujących. Jednak, jak wyjaśnia Hayder Wokil, głównym czynnikiem było rozporządzenie UE 2019/1242 ustanawiające normy emisji CO2 dla nowych pojazdów o dużej ładowności. „Aby wypełnić postanowienia porozumienia paryskiego, UE dąży do przyspieszenia rozwoju sektora transportu w kierunku zerowych emisji gazów cieplarnianych netto. Nowe pojazdy ciężarowe muszą znacznie zmniejszyć zużycie paliwa już do 2025 r. System kamer monitorujących może w tym pomóc”.

W porównaniu z dużymi lusterkami znacznie mniejsze ramiona kamer poprawiają aerodynamikę pojazdu, zwłaszcza gdy są stosowane w nowo wprowadzonych na rynek aerodynamicznych kabinach Volvo Trucks.

„Potencjalne oszczędności w zużyciu paliwa w całym okresie eksploatacji pojazdu docenią operatorzy transportu długodystansowego” — mówi Hayder Wokil. „Mogą się one przełożyć na znaczne zmniejszenie kosztów w przypadku floty długodystansowej obejmującej kilku pojazdów, ale także właściciele-operatorzy mogą osiągnąć oszczędności”.
 

Jak kamery mogą poprawić widoczność bezpośrednią

Po usunięciu dużych obudów lusterek przesłaniających widok, widoczność z kabiny poprawia się. Ponadto funkcje cyfrowe, takie jak powiększanie pola widzenia — wyjątkowa funkcja Volvo — poprawiają wrażenia z jazdy. Funkcja ta pomaga kierowcy bezpiecznie manewrować, ponieważ dostarcza więcej informacji o ruchu drogowym wokół samochodu ciężarowego.
 

System jest wyposażony w funkcję bezpieczeństwa, która pomaga kierowcy określić, jak szybko inne pojazdy zbliżają się do samochodu ciężarowego od tyłu. „W systemie kamer monitorujących główny widok wstecz zawiera tzw. linie końca przyczepy, które kierowca może ustawić na ekranie monitora” — mówi Hayder Wokil. „Ułatwi to życie kierowcy, szczególnie przy zmienianiu pasa ruchu”.
 

Podczas jazdy często porusza się głową, aby lepiej widzieć w lusterku. W przypadku tej funkcji nie będzie to konieczne. Dzięki funkcji automatycznego obracania kamery, jej pole widzenia porusza się synchronicznie z kątem skrętu kierownicy. W ten sposób kierowca jest informowany, gdzie znajduje się tylna krawędź naczepy. 
 

Hayder Wokil mówi: „Chcemy wdrożyć tę funkcję we wszystkich zestawach pojazdów, w tym zestawach podwozia samochodu ciężarowego z przyczepą i zestawach drogowych składających się z ciągnika siodłowego z naczepą”.

W porównaniu z dużymi lusterkami znacznie mniejsze ramiona kamer poprawiają aerodynamikę pojazdu.

Czy kamery poprawią bezpieczeństwo innych użytkowników dróg?

Doskonała widoczność z boków pojazdu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa znajdujących się w pobliżu samochodu ciężarowego rowerzystów, pieszych i innych użytkowników dróg. Kamerę narożną pasażera w systemie kamer monitorujących można włączyć podczas skręcania, w połączeniu z detektorem Volvo Trucks wykrywającym niechronionych użytkowników dróg (VRU). Bardzo pomoże to kierowcy w wykrywaniu innych użytkowników drogi.
 

Co więcej, lepszy widok otoczenia zwiększy bezpieczeństwo kierowcy podczas parkowania i odpoczynku. Nawet przy zaciągniętych zasłonach lub zasłonach można, nie ruszając się z leżanki, włączyć system monitorowania kamer, aby zapewnić nadzór i zobaczyć, co dzieje się wzdłuż boków samochodu ciężarowego.

Jak technologia podczerwieni poprawia widzenie w nocy

Kamery w samochodach ciężarowych Volvo mają tryb nocny, który wykorzystuje światło podczerwone, aby zapewnić bardziej szczegółowy i wyraźny obraz ciemności w bezpośrednim otoczeniu pojazdu. Jest to bardzo przydatne, gdy np. samochód ciężarowy przyjeżdża na terminal w nocy. Dzięki kamerze na podczerwień widoczność w nocy lub przy słabym oświetleniu jest lepsza w przypadku kamer niż w przypadku lusterek. 

Ulepszony tryb widzenia w nocy wykorzystujący światło podczerwone można aktywować w ciemności
System kamer monitorujących przyniesie korzyści zarówno operatorom, jak i kierowcom. Głównie ze względu na oszczędność paliwa, ale poprawi również bezpieczeństwo”.

Kamery są również wyposażone w podgrzewany obiektyw, aby usuwać mgłę lub lód, które mogą pogorszyć widoczność. Podgrzewanie włącza się automatycznie w temperaturze poniżej +6°C, ale można je również włączyć ręcznie w wilgotnym otoczeniu przy wyższych temperaturach. Do usuwania mgły z obiektywu jest wykorzystywane ciepło generowane przez kamerę. W czasie deszczu kierowca nie odczuwa takiego samego pogorszenia widoczności z wyświetlaczy systemu kamer monitorujących, jak w przypadku mokrych lub zabrudzonych lusterek lub szyb bocznych.
 

Wpływ dokładnego testowania na zapewnienie wydajności

Gotowy system kamer monitorujących przeszedł kompleksowy program testów i weryfikacji. Hayder Wokil wyjaśnia: „W ramach naszego procesu zawsze najpierw testujemy wszystkie elementy osobno. Następnie montujemy system i sprawdzamy go. Na koniec umieszczamy system w samochodzie ciężarowym, aby mieć pewność, że osiągnęliśmy zaprojektowaną wydajność, funkcjonalność, trwałość i niezawodność”.
 

Hayder Wokil przeprowadził jazdy próbne samochodami ciężarowymi wyposażonymi w system kamer monitorujących zimą, na północ od koła podbiegunowego, a także jeździł w południowej Hiszpanii podczas fali upałów sięgającej +40°C. „Podczas testów zawsze koncentrujemy się na tym, w jaki sposób nasi klienci będą faktycznie korzystać z rozwiązania, co może się znacznie różnić nawet w tym samym segmencie klientów. Jesteśmy obecni na około 180 rynkach na całym świecie. Miejsca te różnią się klimatem, rodzajem działalności i warunkami kulturowymi używania samochodów ciężarowych. To dość szeroki zakres wymagań do spełnienia”.
 

W procesie opracowania nowego rozwiązania od początku uczestniczyli kierowcy zewnętrzni i klienci. „Wysłuchaliśmy ich uwag, na przykład tego, czego im brakuje, ich opinii na temat systemu kamer monitorujących i oczekiwanych funkcji. Przekazaliśmy uwagi naszym inżynierom w celu wprowadzenia dostosowań i ulepszeń”.
 

Dodane zostaną kolejne funkcje

Hayder Wokil stwierdza, że nowy system kamer monitorujących Volvo Trucks przyniesie korzyści operatorom i kierowcom, zwłaszcza w sektorze transportu długodystansowego.
 

„Głównie ze względu na oszczędność paliwa, ale system poprawi też bezpieczeństwo, miejmy nadzieję, że zmniejszy liczbę wypadków, wydłuży dyspozycyjność, poprawi widoczność, pomoże w manewrowaniu i potencjalnie wpłynie na składki ubezpieczeniowe i komfort kierowcy” — mówi. „Co więcej, mamy kompleksowy plan przyszłych działań dotyczący dodawania funkcji i integracji tego systemu z innymi systemami pojazdów ciężarowych, aby uzyskać jeszcze więcej korzyści dla klientów”.
 

Więcej informacji na temat systemu kamer monitorujących Volvo Trucks można znaleźć w informacjach o produkcie  lub u najbliższego dealera.

Odkryj nowy system kamer monitorujących Volvo: