Trucks

Helena Knappe Markus Fabiansson
2024-02-19
Ekonomika paliwowa
Authors
Helena Knappe
Menedżer ds. Oryginalnych Części Volvo
Markus Fabiansson
Manager Services Offer

Pięć sposobów oszczędzania paliwa i energii dzięki częściom i usługom Volvo Trucks

Minimalizacja kosztów paliwa jest ciągłym wyzwaniem dla wszystkich właścicieli samochodów ciężarowych i ma kluczowe znaczenie dla prowadzenia rentownej działalności. Na wydajność paliwową samochodu ciężarowego wpływa wiele czynników, w tym sposób użytkowania i obsługi pojazdu. Oto pięć obszarów, w których można jeszcze bardziej zwiększyć osiągi pojazdu. 

Dane i cyfryzacja umożliwiają monitorowanie zużycia paliwa na bieżąco

1. Wykorzystaj dane i cyfryzację, aby ulepszyć techniki jazdy

Sposób prowadzenia samochodu ciężarowego może mieć ogromny wpływ na zużycie paliwa i energii. Na przykład ruch bezwładny i minimalizowanie hamowania i przyspieszania poprawi wydajność, podczas gdy niepotrzebna praca na biegu jałowym jest marnotrawstwem. Dzięki gromadzeniu i analizowaniu danych można określić obszary wymagające poprawy i wdrożyć działania, które pomogą obniżyć zużycie.

 

Usługi cyfrowe Volvo Trucks Paliwo i Środowisko oraz Energia i Środowisko dostępne za pośrednictwem Volvo Connect, dostarczają jasne i zwięzłe raporty dotyczące zużycia paliwa lub energii zarówno poszczególnych pojazdów, jak i całych parków samochodowych. Obejmują one zachowania kierowcy związane z kilkoma parametrami, w tym hamowaniem i przyspieszaniem, dostosowywaniem prędkości, przewidywaniem i pracą na biegu jałowym.

Dzięki danym kierowcy mogą udoskonalać techniki jazdy, a przy okazji oszczędzać paliwo i energię”.

„Nawet w przypadku najbardziej wykwalifikowanych i doświadczonych kierowców można znaleźć obszary do poprawy” – mówi Markus Fabiansson, menedżer ds. oferty usług, Volvo Trucks. „Dzięki danym kierowcy mogą udoskonalać techniki jazdy, a przy okazji oszczędzać paliwo i energię”.
 

Dowiedz się więcej o tym, jak łączność i analityka danych mogą przyczynić się do bardziej energo- i paliwooszczędnej jazdy

Mechanicy serwisu mogą zająć się szeregiem problemów, które spowodują niepotrzebnie wysokie zużycie paliwa, jeśli nie zostaną rozwiązane.

2. Regularny serwis i aktualizacje oprogramowania

Dobrze utrzymany pojazd to także pojazd paliwooszczędny. Regularne przeglądy pozwalają mechanikom zająć się takimi kwestiami jak „ciągnięcie” hamulców, zatkane filtry, wycieki ciśnienia i paliwa, geometria kół i inne problemy, które mogą powodować zwiększone zużycie paliwa, jeśli nie zostaną rozwiązane.

 

Zapewniają również regularne odstępy między wymianami oleju, co pozwala silnikowi pracować z minimalnym tarciem i stratami energii. Ponadto serwis może uwzględniać najnowsze aktualizacje oprogramowania, które mogą obejmować ulepszenia w zakresie wydajności i efektywności paliwowej. Dowiedz się więcej, jak regularna konserwacja może zaoszczędzić paliwo.

 

Kontrakt serwisowy to najprostszy i najwygodniejszy sposób zapewnienia regularnego serwisowania i konserwacji. Dowiedz się więcej o ofercie Kontraktów Serwisowych Volvo lub skontaktuj się z najbliższym dealerem Volvo Trucks.
 

3. Zawsze sprawdzaj, czy ciśnienie w oponach jest prawidłowe

Zgodnie z ogólnymi przepisami bezpieczeństwa UE (GSR) systemy monitorowania ciśnienia w oponach są obecnie obowiązkowe we wszystkich nowych samochodach ciężarowych od 2024 roku. Systemy te ułatwiają śledzenie ciśnienia w oponach w czasie rzeczywistym za pomocą czujników w każdym kole, aby uniknąć incydentów związanych z oponami, a tym samym zapewnić bezpieczeństwo i dyspozycyjność.

 

Zbyt niskie ciśnienie w oponach powoduje również zwiększone opory toczenia, a co za tym idzie, zwiększone zużycie paliwa i energii, dlatego zaleca się utrzymywanie optymalnego ciśnienia w oponach.

 

Usługa monitorowania opon Volvo Trucks zapewnia operatorom parków samochodowych pełny przegląd ich samochodów ciężarowych i przyczep za pośrednictwem Volvo Connect, aby zmniejszyć ryzyko kosztów i problemów związanych z oponami. Usługa wyświetla ostrzeżenia o zbyt niskim i zbyt wysokim ciśnieniu, a także ostrzeżenia o przebiciu i wykrytych usterkach. Oferuje także czujnik stanu akumulatora, przegląd temperatury opon i wykrywanie powolnych wycieków powietrza.

Dowiedz się więcej o wpływie oporów toczenia i opon na zużycie paliwa.

 

4. Jeśli korzystasz z napędu elektrycznego, możesz wstępnie podgrzać akumulatory, korzystając z aplikacji My Truck

W elektrycznym samochodzie ciężarowym wstępne kondycjonowanie akumulatorów pozwala wykorzystać ich pełną moc i zmaksymalizować sprawność energetyczną. System ten wydłuża także żywotność akumulatorów. Funkcja Ready-to-Run w aplikacji My Truck pozwala zaprogramować systemy ogrzewania kabiny zdalnie przez smartfon, tak aby włączały się automatycznie. Dzięki temu akumulator samochodu ciężarowego w chwili wyjazdu będzie miał optymalną temperaturę.

 

Poznaj więcej wskazówek zwiększania zasięgu elektrycznego samochodu ciężarowego.

Pokonywanie oporu powietrza ma znaczący wpływ na zużycie paliwa przez samochód ciężarowy, ale opór ten można ograniczyć za pomocą deflektorów, spoilerów i błotników.

5. Dostosuj swój pojazd, aby poprawić jego aerodynamikę

Owiewki dachowe i boczne, spoilery, błotniki, oprofilowanie podwozia i kołpaki kół mogą przyczynić się do poprawy aerodynamiki i zmniejszenia zużycia paliwa. Aby jednak zmaksymalizować osiągi, takie akcesoria muszą być dostosowane do konfiguracji samochodu ciężarowego i przyczepy.

 

„Wszystko, co możesz zrobić, aby powierzchnia samochodu ciężarowego była gładsza i pozbawiona szczelin, pomoże zmniejszyć jego zużycie paliwa” – mówi Helena Knappe, Menedżer ds. Oryginalnych Części Volvo. „Zdecydowanie zalecamy korzystanie z części i akcesoriów oryginalnego producenta samochodu ciężarowego, ponieważ zostały one zaprojektowane tak, aby idealnie pasowały do pojazdu i zapewniały optymalną aerodynamikę”.

„Wszystko, co możesz zrobić, aby powierzchnia samochodu ciężarowego była gładsza i pozbawiona szczelin, pomoże zmniejszyć jego zużycie paliwa”.

Tutaj znajdziesz więcej informacji na temat znaczenia aerodynamiki. Aby uzyskać więcej informacji na temat wspominanych usług, skontaktuj się z najbliższym dealerem Volvo Trucks.

 

Dowiedz się więcej o tym, jak technologia może przyczynić się do zwiększenia efektywności paliwowej jazdy, a także o następujących kwestiach:

  • Jak usługi sieciowe i dobra technika jazdy ograniczają zużycie paliwa i emisje CO2
  • Jak w praktyce zastosować cyfrowe usługi instruktażu kierowców
  • Jak sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe stymulują rozwój przyszłych usług instruktażu kierowców

 

Powiązane artykuły