Trucks

Bert Johansson
2022-03-24
4 min
Oszczędzanie paliwa
Author
Bert Johansson
Operational Development Manager

Wpływ dobrej obsługi technicznej na oszczędność paliwa

Dobrze utrzymany samochód ciężarowy to także paliwooszczędny samochód ciężarowy. Oto kilka przykładowych obszarów, których regularne przeglądy pozwolą utrzymać twój samochód w dobrym stanie i uniknąć niepotrzebnego wzrostu zużycia paliwa. 
 

Paliwo lepszej jakości wystarcza na dłużej

Właściwości paliwa mogą się różnić, co może mieć wpływ zarówno na jego zużycie przez samochód ciężarowy, jak i na niezawodność układu paliwowego. Zależnie od właściwości paliwa różnica jego zużycia może wynosić nawet pięć procent. Co więcej, paliwo o zawartości siarki wyższej niż 10 ppm może uszkodzić silnik i układ oczyszczania spalin. Dlatego zawsze należy używać odpowiedniego paliwa, zgodnie z zaleceniami producenta.


Zadbaj o czystość i drożność filtrów cząstek stałych

Samochody ciężarowe z silnikami Euro 6 są wyposażone w filtr cząstek stałych (DPF), który usuwa sadzę ze spalin, by zapewnić zgodność z wymaganiami normy Euro 6 dotyczącymi emisji. Jednak niewłaściwa obsługa techniczna może zwiększyć zużycie paliwa nawet o dwa procent. Może również prowadzić do zwiększonego zużycia silnika, przekroczenia norm Euro 6, uszkodzenia filtra i nieplanowanych przestojów.

Aby tego uniknąć, zawsze należy używać odpowiedniego paliwa i oleju, zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie istnieje ryzyko zatkania i uszkodzenia filtra DPF. Filtr cząstek stałych należy również regularnie czyścić zgodnie z procedurą przedstawioną przez producenta.


Utrzymuj odpowiednią temperaturę oleju

Prawidłowa temperatura oleju w skrzyni biegów zmniejsza opór i sprzyja oszczędności paliwa. W temperaturze do 20°C (i zanim upłynie ok. godzina jazdy) olej jest podgrzewany przez chłodnicę oleju, co pozwala zaoszczędzić do 0,3 procent paliwa. W cieplejszych klimatach chłodnica zapobiega również przegrzewaniu się oleju, a tym samym zmniejsza zużycie części.

 Ważne jest, by używać zalecanego oleju o odpowiedniej lepkości i gęstości. Dotyczy to również oleju silnikowego i osiowego.


Uważaj na wycieki powietrza

Jeśli w pneumatycznym układzie hamulcowym pojawi się nieszczelność, zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o dwa procent, w zależności od jej wielkości. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku nieszczelności sprężarka musi zostać włączona, co pochłania około 15 koni mechanicznych mocy silnika. Wycieki powietrza zawsze w jakimś stopniu występują, na przykład gdy samochód ciężarowy jest zaparkowany na noc lub podczas cotygodniowych okresów odpoczynku. Ale utrata znacznej ilości powietrza podczas krótszych przerw oznacza, że istnieje większa nieszczelność. Ryzyko wycieku powietrza jest szczególnie wysokie w przypadku elementów sprzęgających naczepy.


Sprawdź ustawienie geometrii kół

Nierównoległość przedniej i tylnej osi powoduje niestabilność jazdy i większy opór powietrza. W standardowym ciągniku siodłowym może powodować nawet trzyprocentowy wzrost zużycia paliwa. Ten wzrost jest jeszcze wyższy, jeśli geometria osi naczepy jest także nieprawidłowa. Jeśli żadna z osi naczepy nie jest prawidłowo ustawiona, zużycie paliwa może znacznie wzrosnąć.


Napompuj opony do właściwego ciśnienia

Niedopompowane opony zwiększają opór toczenia, co w konsekwencji zwiększy zużycie paliwa. Testy pokazują, że o jeden bar za niskie ciśnienie w oponach może zwiększyć zużycie paliwa o dwa procent. Może też skrócić żywotność opony o około 20 procent.


Wszystkie te drobne wartości procentowe mogą szybko zsumować się w znaczący koszt, który może znacznie uszczuplić Twoje dochody. Jest to kolejny powód, dla którego regularne serwisowanie jest niezbędne.


Przeczytaj więcej o Usługach Volvo Trucks.