Trucks

Pięć wskazówek, jak zmniejszać zużycie paliwa przez samochód ciężarowy

Jonas Nordquist
2022-11-18
5.5 min
Oszczędzanie paliwa
Author
Jonas Nordquist
Director Transport Industry Intelligence

Nawet w dobrych czasach minimalizacja zużycia paliwa przez samochód ciężarowy jest niezbędna dla rentowności biznesu. Ale kiedy masz do czynienia z inflacją, wysokimi cenami energii i kryzysem kosztów utrzymania, nie można ignorować żadnych oszczędności. Na szczęście jest wiele działań, które można od razu podjąć, aby ograniczyć zużycie paliwa przez pojazd.

1. Dbaj o konserwację i regularne przeglądy pojazdu

 • Regularne przeglądy i konserwacja: Mechanicy serwisu mogą pomóc znaleźć problemy powodujące niepotrzebne zużycie paliwa, np. „ciągnięcie” i zatarcie hamulców, zatkane filtry powietrza, wycieki ciśnienia doładowania i wycieki paliwa.
 • Jakość paliwa i oleju: zawsze należy używać odpowiedniego paliwa i oleju, zgodnie z zaleceniami producenta. Do zmniejszania tarcia służą środki smarne, jednak z czasem się zużywają, więc nieprzestrzeganie harmonogramu przeglądów może prowadzić do niepotrzebnych strat energii. Przestrzeganie okresów między wymianami oleju zapewnia pracę silnika przy minimalnych stratach energii. 
 • Aktualizacje oprogramowania pojazdu: oprogramowanie ma coraz większe znaczenie dla poprawy osiągów i oszczędności paliwa samochodów ciężarowych i ich silników, a producenci stale wprowadzają aktualizacje i udoskonalenia. Warto skontaktować się z lokalną stacją obsługi, aby dowiedzieć się, jakie aktualizacje oprogramowania są dostępne dla Twojego samochodu ciężarowego. 

       
Dowiedz się więcej o tym, jak dobra konserwacja pojazdu może zaoszczędzić paliwo.


2. Wybierz odpowiednie opony i upewnij się, że geometria kół jest prawidłowa

 • Właściwe opony: skorzystaj z etykiet i klasyfikacji opon, aby znaleźć opony o niskim oporze toczenia, ponieważ może to mieć znaczący wpływ na zużycie paliwa. Na przykład najnowsze opony klasy A mają ulepszony bieżnik, a także gumę i elementy ścian bocznych zapewniające mniejszy opór przy toczeniu i ograniczone tarcie. Uważa się, że opony klasy C i D mogą pomóc obniżyć koszty dzięki dłuższej żywotności, jednak często zyski z oszczędności paliwa wynikających z zastosowania opon klasy A przewyższają zyski ze skrócenia okresów między wymianami opon, zwłaszcza w przypadku samochodów ciężarowych pokonujących duże odległości.
 • Ciśnienie w oponach: niedopompowane opony zwiększają opór toczenia, co w konsekwencji zwiększa zużycie paliwa. Powoduje to również szybsze zużycie opon.
 • Geometria kół: nieprawidłowe ustawienie geometrii przedniej i tylnej osi powoduje znacznie większy opór toczenia, co nie tylko zwiększa zużycie paliwa, ale także opon. W standardowym ciągniku siodłowym może to zwiększyć zużycie paliwa aż o trzy procent, a nawet więcej, jeśli również ustawienie geometrii naczepy jest nieprawidłowe. Jeśli wszystkie osie przyczepy/naczepy nie mają zachowanej geometrii to, zużycie paliwa może wzrosnąć nawet o 15%. Zbieżność kół może zostać sprawdzona i skorygowana przez mechanika serwisowego podczas następnego zaplanowanego przeglądu.

 

         Dowiedz się więcej o tym, jak opór toczenia wpływa na zużycie paliwa.

3. Upewnij się, że aerodynamika Twojego pojazdu jest optymalna

 • Dodaj spojler dachowy i owiewki boczne: przy dużych prędkościach spojler dachowy może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o pięć procent. Jeśli jednak naprawdę poważnie myślisz o maksymalizacji właściwości aerodynamicznych, warto też sprawdzić, czy spojler dachowy jest prawidłowo wyregulowany. Badania przeprowadzone przez Volvo Trucks wykazały, że zamontowanie spojlera dachowego o 5 cm za nisko lub o 10 cm za wysoko zmniejsza potencjalne oszczędności nawet o jeden procent. Z tego powodu zaleca się montaż spojlera dachowego w stacji obsługi.
 • Zamontuj owiewki boczne: jeśli jeszcze nie są zamontowane. Takie owiewki pozwalają zaoszczędzić do trzech procent paliwa.
 • Usuń niepotrzebne akcesoria zewnętrzne: wprawdzie akcesoria zewnętrzne, takie jak dodatkowe światła, osłony rurowe, belka dachowa i klaksony powietrzne mogą być ważne dla Twoich operacji, jednak wpływają one na przepływ powietrza i zużycie paliwa, dlatego warto ocenić, czy są naprawdę potrzebne.

         
Dowiedz się więcej o tym, jak aerodynamika oraz akcesoria do samochodów ciężarowych wpływają na zużycie paliwa.


4. Strategiczne podejście do planowania tras i tworzenia harmonogramów

 • Optymalne trasy: w zależności od masy pojazdu, dłuższa, płaska trasa może wymagać mniej paliwa niż krótsza i pagórkowata. Korzystne może być również unikanie dużego natężenia ruchu i dróg kiepskiej jakości, ponieważ te czynniki również mogą zwiększać zużycie paliwa.
 • Korzystaj z cyfrowych narzędzi i systemów zarządzania flotą: mogą one pomóc w planowaniu tras i tworzeniu harmonogramów dla całej floty, aby mieć pewność, że samochody ciężarowe nie marnują paliwa.

         
Dowiedz się więcej o tym, jak system zarządzania flotą może pomóc w oszczędzaniu paliwa.


5. Inspiruj i motywuj swoich kierowców do bardziej efektywnej jazdy

 • Szkolenie kierowców: dobre techniki jazdy, takie jak dostosowanie prędkości, przewidywanie, wybór biegów i korzystanie z tempomatu, mogą znacznie zmniejszyć zużycie paliwa przez samochód ciężarowy. Programy szkolenia kierowców mogą pomóc poszczególnym kierowcom w doskonaleniu techniki.
 • Narzędzia cyfrowe: systemy zarządzania flotą i inne narzędzia cyfrowe mogą pomóc w śledzeniu zużycia paliwa we wszystkich flotach i określaniu obszarów, w których można wprowadzić ulepszenia. 
 • Nagrody i zachęty: zaangażuj cały zespół w oszczędzanie paliwa, zachęcając do oszczędzania paliwa i nagradzając najlepsze wyniki w konkursach wewnętrznych i osiąganiu celów grupowych.

Dowiedz się więcej o oszczędzaniu paliwa

W ten oto sposób technologia może pomóc w szkoleniu kierowców i oszczędzaniu paliwa oraz jak najlepszym wdrażaniu inicjatyw zachęcających do oszczędzania paliwa w całej flocie. Oprócz wdrażania powyższych wskazówek wiele można osiągnąć, tak określając dane techniczne nowego pojazdu, aby obniżyć zużycie paliwa. Dowiedz się więcej o zmniejszeniu zużycia paliwa przez samochody ciężarowe tutaj.