Trucks

Opłacalność inwestowania w komfort kierowców samochodów ciężarowych

Klas Nilsson Samuel Nerdal
2024-01-22
Technologia i innowacyjność Driver’s World
Authors
Klas Nilsson
Product Manager, Volvo FH and Volvo FH16
Samuel Nerdal
Product Manager Electronics and Electrical Solutions

Dla wielu kierowców samochodów ciężarowych pojazd to coś więcej niż miejsce pracy – to drugi dom. Inwestując w komfort kierowcy i funkcje ułatwiające codzienne życie i pracę w samochodów ciężarowych, firmy nie tylko inwestują w ich dobre samopoczucie, ale także przyczyniają się do pozyskiwania i zatrzymywania najlepszych kierowców.

„Globalny niedobór kierowców sprawia, że mają oni coraz większy wpływ na specyfikacje i marki samochodów ciężarowych” – mówi Klas Nilsson, menedżer produktu ds. Volvo FH i Volvo FH16. „Wielu kierowców pracuje za kierownicą od 8 do 10 godzin dziennie i spędza w kabinach nawet 7 nocy w tygodniu. Nic więc dziwnego, że poziom komfortu i wygoda zapewniane przez pracodawcę odgrywają istotną rolę przy jego wyborze”.
 

Czego kierowcy szukają w samochodzie ciężarowym?

Co roku Volvo Trucks spotyka się z setkami kierowców samochodów ciężarowych na całym świecie i zadaje im właśnie to pytanie. Badania Volvo Trucks obejmują sesje z udziałem kierowców, ankiety i pogłębione wywiady, a także spotkania z kierowcami na postojach dla samochodów ciężarowych i w miejscach pracy.

„Spotykamy bardzo różnych kierowców, od tych, którzy głównie jeżdżą samochodem ciężarowym, po tych, którzy również w nim mieszkają, ale rozmawiamy także ze wszystkimi, którzy sytuują się gdzieś pośrodku” – mówi Samuel Nerdal, menedżer produktu ds. rozwiązań elektronicznych i elektrycznych, Volvo Trucks. „Rozmawiając z nimi, możemy obserwować spostrzeżenia i postawy oraz zapewnić, że nasze prace rozwojowe będą skupiać się głównie na kierowcach”.

Rozmawiając z kierowcami, pracownicy Volvo Trucks odkryli, że większość kierowców pracujących w transporcie długodystansowych priorytetowo traktuje komfort snu i odpoczynku, podczas gdy przedstawiciele innych segmentów cenią komfort kierowcy i pole widzenia.

„Robimy to od 20 lat i odpowiedzi zmieniają się w niewielkim stopniu” – dodaje Klas. „Sytuacja może się zmieniać w zależności od branży. Kierowcy obsługujący długie trasy priorytetowo traktują takie rzeczy jak leżanki i zaplecze kuchenne, podczas gdy dla kierowców, którzy często wsiadają do kabiny i z niej wysiadają, łatwość dostępu ma oczywiście kluczowe znaczenie. Ale ogólnie rzecz biorąc, te trzy czynniki – komfort wypoczynku, komfort kierowcy i pole widzenia – są zawsze ważne”.
 

Jak zmienić kabinę samochodu ciężarowego w drugi dom

Mając na uwadze uzyskane od kierowców informacje, w najnowszej gamie pojazdów Volvo Trucks wprowadzono kilka nowych funkcji i ulepszeń zwiększających komfort kierowcy. Najważniejszym elementem jest nowa kabina Globetrotter XXL, która jest o 250 mm dłuższa, co zapewnia większą przestrzeń mieszkalną, w tym szerszą leżankę. Układ wnętrza został również zmieniony w celu zapewnienia lepszej przestrzeni mieszkalnej.

Przykładowo, kuchenka mikrofalowa jest teraz wbudowana w przednie półki kabiny. Dodatkowo stopień z przodu kabiny Globetrotter XXL został wydłużony, dzięki czemu można go używać jako ławki. Kierowcom pracującym przy odbiorze odpadów lub w dystrybucji miejskiej, którzy muszą często wsiadać do kabiny i wysiadać z niej, oferujemy model Volvo FM Low Entry, w którym obniżono pozycję kierowcy do poziomu ulicy, co znacznie ułatwia wchodzenie i wychodzenie.
 

Nowy system kamer monitorujących zastępujący lusterka boczne zapewnia kierowcy lepszą widoczność bezpośrednią, szczególnie na rondach i skrzyżowaniach. Kamery mogą również przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa osobistego podczas noclegów w kabinie, ponieważ umożliwiają kierowcy obserwowanie obszaru po bokach pojazdu bez konieczności podnoszenia zasłon czy otwierania drzwi.

Na wyświetlaczu w kabinie znajdują się widżety i aplikacje, dzięki którym ekran jest bardziej czytelny, a kierowcy mają łatwiejszy dostęp do narzędzi i funkcji cyfrowych.
Kierowcy mają większy wpływ na specyfikacje i marki samochodów ciężarowych… a poziom zapewnianego komfortu i wygody odgrywa dużą rolę w wyborze pracodawcy przez kierowcę”.

Dlaczego multimedia i dźwięk są tak ważne podczas prowadzenia samochodu ciężarowego

Kierowcy muszą wykonywać coraz więcej zadań w czasie pracy, toteż rośnie znaczenie interfejsów kierowcy i narzędzi cyfrowych. Aby pomóc kierowcom w codziennej pracy, w nowych samochodach ciężarowych będzie dostępny w ramach subskrypcji nowy system nawigacji. Kierowcy mogą korzystać z wbudowanego systemu nawigacji, który jest bezpieczny, łatwy w użyciu i szybko reaguje na polecenia oraz zmieniające się warunki jazdy i ruchu drogowego.

Nawigacja ta jest dostosowana do specyficznych potrzeb samochodów ciężarowych, a automatyczne aktualizacje map umożliwiają sprawną dostawę towarów. Jest również zintegrowany z Volvo Connect* i My Business Apps, dzięki czemu można łatwo i bezpiecznie udostępniać miejsca docelowe i trasy między menedżerami parku samochodowego, kierowcami i innymi stronami trzecimi.

W My Business Apps wszystkie zatwierdzone przez Volvo aplikacje innych firm można przypisać do pojazdów w systemie Volvo Connect, umożliwiając korzystanie z nich na dodatkowym wyświetlaczu graficznym – w kabinie nie są potrzebne smartfony ani tablety. Dzięki tym ulepszeniom kierowcy mogą cieszyć się bezpieczniejszym, bardziej spersonalizowanym i wydajnym środowiskiem pracy oraz ogólnie bardziej nowoczesnymi wrażeniami z jazdy. 

Jednym z priorytetów przy opracowywaniu nowych wnętrz kabin było ulepszenie interfejsów HMI (człowiek-maszyna). Ekran wyświetlacza w kabinie został uproszczony za pomocą widżetów i aplikacji, co sprawia, że kierowcy mają łatwiejszy i bardziej przejrzysty dostęp do potrzebnych narzędzi i funkcji. 

Ponadto liczba portów USB została zwiększona z trzech do sześciu w Volvo FH i z jednego do czterech w Volvo FM. Dużym ulepszeniem w całej ofercie jest system nagłośnienia w kabinie, który został całkowicie przebudowany i wyposażony w nowe głośniki w celu poprawy ogólnej jakości dźwięku. Dostępny jest również z ulepszonym zewnętrznym wzmacniaczem cyfrowym i subwooferem zapewniającym jeszcze lepszy dźwięk.

„System dźwiękowy to coś, co kierowcy coraz bardziej cenią, ponieważ większość dnia spędzają na słuchaniu audiobooków, radia lub własnych mediów” – mówi Samuel. „Dlatego włożyliśmy wiele wysiłku w jego ulepszenie i teraz naprawdę słychać różnicę”. Pilot zdalnego sterowania jest teraz standardem we wszystkich pojazdach z funkcją wyłączania zasilania akumulatorowego. Ułatwia oszczędzanie energii i wydłuża żywotność akumulatorów samochodu ciężarowego. Ma też dodatkową funkcję testowania oświetlenia. 

System nagłośnienia w kabinie został zmodernizowany i ulepszony dzięki nowym głośnikom. Jest także dostępny z zewnętrznym wzmacniaczem cyfrowym i subwooferem.
System dźwiękowy to coś, co kierowcy coraz bardziej cenią… Dlatego włożyliśmy wiele wysiłku w jego ulepszenie i teraz naprawdę słychać różnicę”.

Jak narzędzia cyfrowe i oprogramowanie poprawiają komfort kierowcy

Wielu kierowców odczuwa największy dyskomfort z powodu psychicznego i fizycznego wysiłku związanego z koniecznością siedzenia w bezruchu przez długi czas, przy jednoczesnym ciągłym dostosowywaniu prędkości i kierunku jazdy pojazdu. Aby zmniejszyć obciążenie kierowcy, w Volvo Trucks opracowano Aktywny Układ Kierowniczy Volvo, który pomaga ograniczyć potrzebę takich regulacji, aby zapewnić płynniejszą jazdę. 

 

Najnowsze aktualizacje Aktywnego Układu Kierowniczego Volvo obejmują system Pilot Assist, który stale monitoruje pozycję samochodu ciężarowego na drodze i zapewnia lekkie wspomaganie układu kierowniczego, jeśli pojazd zjedzie z pasa ruchu. Monitoruje również pojazd poprzedzający, aby zapewnić bezpieczną odległość. Podczas jazdy na zboczach i wzniesieniach, funkcja Volvo Trucks I-See wykorzystuje dane oparte na mapach, aby przewidzieć topografię najbliższego terenu i z wyprzedzeniem wybiera optymalny bieg i moment obrotowy, aby umożliwić płynniejszą jazdę.

 

„Jeśli samochód ciężarowy jest wyposażony w funkcję I-See i system Pilot Assist, zasadniczo można jechać z tempomatem przy dowolnej prędkości i w niemal każdej sytuacji, nawet na rondach lub w gęstym ruchu ulicznym” – mówi Klas. „To nie tylko ułatwia pracę kierowcy, ale także zwiększa jego bezpieczeństwo. A dodatkowo pozwala oszczędzać paliwo”.

 

Aby dowiedzieć się więcej o tym, co możesz zrobić, aby pozyskać i zatrzymać kierowców samochodów ciężarowych, przeczytaj nasz wcześniejszy artykuł, w którym poruszono takie tematy, jak:

  • Co motywuje kierowcę samochodu ciężarowego?
  • Jakie działania możesz podjąć, aby zatrzymywać więcej kierowców?
  • Dlaczego należy brać pod uwagę priorytety kierowców

 

*Volvo Connect to system Volvo Trucks do zarządzania parkiem samochodowym i Twoja brama do wszystkich usług cyfrowych Volvo Trucks.

Obejrzyj niektóre z najnowszych modernizacji i funkcji produktów: