Trucks

Zrównoważony rozwój

 

Brak emisji spalin sprawia, że elektryczne samochody ciężarowe są uważane za rozwiązanie służące dekarbonizacji. Zawsze jednak trzeba sprawdzić, czy są one odpowiednie dla Ciebie i Twojej firmy. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się więcej na temat zrównoważonego rozwoju i przydatności elektrycznych samochodów ciężarowych dla Twojej działalności, możesz przejrzeć listę często zadawanych pytań i odpowiedzi tutaj.

 

Wiele firm określa ambitne cele w zakresie emisji gazów cieplarnianych, aby dostosować się na przykład do wymagań porozumienia paryskiego, a akumulatorowe elektryczne samochody ciężarowe są jednym ze sposobów osiągnięcia tych celów. Zaostrzone przepisy dotyczące emisji dwutlenku węgla z pewnością także sprzyjają rozwojowi tej technologii, podobnie jak dążenie do lepszej jakości powietrza i mniejszego hałasu, szczególnie na dużych obszarach miejskich. Innym ważnym czynnikiem stymulującym jest efektywność transportu. Elektryczne samochody ciężarowe mogą realizować dostawy w nocy i poza godzinami szczytu, i mogą uzyskiwać dostęp do większej liczby lokalizacji niż ich odpowiedniki z silnikiem wysokoprężnym, w tym do wnętrz budynków. Ważną rolę odgrywają także nabywcy usług transportowych, ponieważ wielu z nich wyznaczyło sobie ambitne cele w zakresie realizacji przewozów o zerowej emisji.

W okresie eksploatacji wpływ elektrycznego samochodu ciężarowego na środowisko jest bardzo mały, ale nieco większy podczas jego produkcji. Jednak ze względu na wysokie wskaźniki wykorzystania samochodów ciężarowych można to szybko skompensować. Próg rentowności elektrycznego samochodu ciężarowego w odniesieniu do wpływu na klimat można osiągnąć w mniej niż rok, korzystając z energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych lub z energii jądrowej. Elektryczne układy napędowe charakteryzują się znacznie większą sprawnością energetyczną niż układy napędowe z silnikiem wysokoprężnym i nie generują emisji spalin. Najmniejszy wpływ na środowisko mają, jeśli wykorzystują energię elektryczną ze źródeł odnawialnych. 

Pojazd elektryczny generuje zerową emisję spalin i znacznie mniej hałasu niż pojazd z silnikiem spalinowym. Jednak podczas produkcji i podczas jazdy mają miejsce emisje z opon, hamulców, nawierzchni drogi itp.

Tak, około 90% wpływu na środowisko tradycyjnego samochodu ciężarowego z silnikiem wysokoprężnym w całym cyklu życia pochodzi z użytkowania. Oddziaływanie samochodów ciężarowych zasilanych elektrycznością ze źródeł odnawialnych na środowisko jest znacznie mniejsze. W Volvo ciężko pracujemy, aby mieć pewność, że surowce są wydobywane metodami zrównoważonymi, a produkcja akumulatorów ma minimalny wpływ na klimat. 

Podchodzimy całościowo do cyklu życia pojazdów, a także do łańcucha dostaw, w tym dostawców, materiałów, logistyki, produkcji i recyklingu. Dotyczy to zarówno sposobu produkcji układu napędowego i akumulatorów, jak i używanych materiałów.

Masz pytanie?

Odpowie na nie Twój dealer Volvo Trucks. Zadzwoń, złóż mu wizytę lub zaproś go do siebie.