Trucks

Produkty i usługi

 

Co wyróżnia akumulatorowe elektryczne samochody ciężarowe spośród pozostałych pojazdów? Jaki jest ich maksymalny zasięg i w jakich sektorach są szczególnie przydatne? W tej części pytań i odpowiedzi wyjaśniamy, co sprawia, że elektryczne samochody ciężarowe i wspierające je usługi są wyjątkowe.

 

Elektromobilność odnosi się do pojazdów — w tym samochodów, autobusów, pociągów i samochodów ciężarowych — które są w pełni lub częściowo zasilane energią elektryczną, są wyposażone w rozwiązania do magazynowania energii i są zwykle zasilane za pośrednictwem sieci elektrycznej. Głównym typem samochodu ciężarowego z elektrycznym układem napędowym jest BEV (akumulatorowy pojazd elektryczny), ale istnieją również pojazdy elektryczne zasilane wodorem, zwane pojazdami elektrycznymi z ogniwami paliwowymi (FCEV). Elektromobilność obejmuje również infrastrukturę ładowania i usługi wspierające planowanie zasięgu i tras oraz inne funkcje.

Pojazd elektryczny zasilany akumulatorowo (BEV) wykorzystuje energię zmagazynowaną w akumulatorach ładowanych energią elektryczną z sieci. Pojazd elektryczny wykorzystujący technologię ogniw paliwowych (FCEV) zasilany jest wodorem, który jest przetwarzany na energię elektryczną podczas jazdy. Elektryczne samochody ciężarowe z ogniwami paliwowymi wykorzystują energię elektryczną tak samo jak pojazdy zasilane akumulatorowo. Różnica polega na tym, że większość energii w pojazdach FCEV jest magazynowana w postaci wodoru, a akumulatory stanowią rodzaj dopełnienia. Volvo Trucks wykorzystuje obie technologie. Akumulatorowe elektryczne samochody ciężarowe są obecnie dostępne w sprzedaży, natomiast elektryczne samochody ciężarowe z ogniwami paliwowymi będą dostępne do użytku komercyjnego w drugiej połowie tej dekady.

Uważamy, że do 2030 r. ponad 50% wszystkich sprzedawanych nowych samochodów ciężarowych Volvo będą to pojazdy elektryczne, napędzane akumulatorowo lub za pomocą ogniw paliwowych.

Obecnie Volvo dysponuje najszerszą w branży ofertą produktów obejmującą osiem modeli produkowanych seryjnie i obsługujących różne rodzaje transportu miejskiego i międzymiastowego. Dostępne modele to Volvo FH Aero, Volvo FH, Volvo FM, Volvo FM Low Entry, Volvo FMX, Volvo FE, Volvo FL i Volvo VNR (dostępna oferta zależy od rynku: Volvo VNR jest dostępne w Ameryce Północnej). W 2023 r. rozpoczęto produkcję seryjną nowej gamy podwozi samochodu ciężarowego uzupełniającej istniejącą ofertę. 

Elektryczne samochody ciężarowe Volvo spełniają te same wysokie standardy bezpieczeństwa zderzeniowego co inne nasze samochody ciężarowe i są wyposażone w takie same systemy bezpieczeństwa, jak modele z silnikiem wysokoprężnym. Ponadto w przypadku elektrycznych samochodów ciężarowych dodano specjalne scenariusze wypadków, aby zweryfikować odporność instalacji akumulatora i innych elementów elektrycznych na zderzenie. Dołożyliśmy także wszelkich starań, aby zaprojektować instalację elektryczną 600 V w samochodzie ciężarowym w taki sposób, aby była bezpieczna podczas użytkowania i serwisowania.

Poziom energii w akumulatorze można stale śledzić na desce rozdzielczej i zdalnie. Kiedy poziom energii zbliża się do zera, kierowca otrzymuje powiadomienie, a dostępna moc zostaje ograniczona, co wpływa na właściwości jezdne. 

Okresy międzyobsługowe są mniej więcej takie same, ale obsługa różni się od stosowanej w przypadku tradycyjnego układu napędowego. Zużycie części zamiennych zależy od zastosowania transportowego, regionu, w którym pojazd pracuje, i wielu innych czynników. Samochody ciężarowe są wyposażone w łączność i mogą zgłaszać stan różnych komponentów, co oznacza, że można zorganizować serwis i konserwację, aby wydłużyć ich czas sprawności.

Wszyscy dealerzy, którzy sprzedają elektryczne samochody ciężarowe, są gotowi wziąć pełną odpowiedzialność za systemy techniczne i funkcje tych pojazdów. Wiele stacji obsługi ma już duże doświadczenie w serwisowaniu autobusów elektrycznych.

Krzywa wydajności elektrycznych samochodów ciężarowych różni się od krzywej wydajności samochodów ciężarowych z silnikami spalinowymi. Na przykład moc zaczyna działać, gdy tylko kierowca położy stopę na pedale przyspieszenia. Mniejsza liczba biegów w elektrycznych samochodach ciężarowych zapewnia również inne wrażenia z jazdy.

Elektryczne samochody ciężarowe generują mniej wibracji hałasu, co przekłada się na komfortową i relaksującą jazdę.

Skontaktuj się z lokalnym dealerem Volvo i poinformuj go o zainteresowaniu przetestowaniem pojazdu.

Seryjną produkcję w pełni elektrycznych samochodów ciężarowych dla klientów rozpoczęliśmy w 2019 r., ale znacznie wcześniej zaczęliśmy sprzedawać hybrydowe samochody ciężarowe, które korzystają zarówno z energii elektrycznej, jak i innych paliw. Inne części Grupy Volvo, w szczególności Volvo Buses, mają duże doświadczenie w zakresie pojazdów elektrycznych. Firma Volvo dostarczyła pierwszy w pełni elektryczny autobus w 2016 r., a do chwili obecnej na całym świecie dostarczyliśmy ponad 5000 autobusów elektrycznych.

Nasze elektryczne samochody ciężarowe korzystają z tej samej platformy co nasze pozostałe układy napędowe i spełniają te same wysokie standardy jakości. Wysoce wyszkolony personel Volvo pomoże klientom skonfigurować samochody ciężarowe zgodnie z określonymi wymaganiami i zapewni fachowe wsparcie podczas eksploatacji. Akumulatory i ogólny stan samochodów ciężarowych są stale monitorowane, aby umożliwić wskazanie w odpowiednim czasie wszelkich działań, które należy przeprowadzić podczas kolejnej wizyty serwisowej. Aby zapewnić wysoką dzienną wydajność akumulatorów, oferujemy usługę technologiczną Ready to Run. Przygotowuje ona samochód ciężarowy do dnia pracy na podstawie temperatury zewnętrznej. Jeśli jest zimno, podgrzewa wstępnie akumulatory, lub chłodzi je, jeśli jest bardzo gorąco. Optymalna temperatura pracy akumulatorów wynosi około +25°C.

Wszystkie nasze istniejące rozwiązania płatnicze będą dostępne dla naszych pojazdów elektrycznych: płatność gotówkowa, leasing i wynajem. Będą one dostosowane do potrzeb każdego klienta.

Tak, w 2019 r. rozpoczęliśmy produkcję seryjną i dostarczamy pojazdy elektryczne klientom na całym świecie. 

Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z lokalnym przedstawicielem Volvo Trucks.

Tak, będziemy nadal oferować szereg różnych układów napędowych i zaproponujemy najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla każdego klienta i lokalizacji geograficznej. Będziemy dostarczać coraz bardziej ekonomiczne samochody ciężarowe z silnikami spalinowymi, zasilane gazem oraz elektryczne.

Elektryczne samochody ciężarowe oferujemy ze Złotymi Kontraktami Serwisowymi, co oznacza, że koszt konserwacji zostanie uwzględniony w całkowitym koszcie posiadania. Dopilnujemy, aby całkowity koszt posiadania był konkurencyjny.

Zależy to od zastosowania i specyfikacji pojazdu. Akumulatory stanowią dodatkową masę pojazdu, więc aby to zrekompensować, UE zezwala na zwiększenie DMC maksymalnie o 2 tony. Decyzja i realizacja zależą od każdego kraju.

Masz pytanie?

Odpowie na nie Twój dealer Volvo Trucks. Zadzwoń, złóż mu wizytę lub zaproś go do siebie.