Trucks

Volvo Trucks pomogło zbudować Miasteczko Razem na Drodze

Nauczyć dzieci bezpieczeństwa w ruchu drogowym poprzez doświadczenie – taki był cel Miasteczka Razem na Drodze. Volvo Trucks zostało partnerem wydarzenia i patronem strefy ”Stop.Look.Wave”.
Volvo Trucks pomogło zbudować Miasteczko Razem na Drodze

Przez dwa dni ponad 800 uczniów ze szkół podstawowych mogło odwiedzić w Nadarzynie Miasteczko Razem na Drodze, wspólną inicjatywę Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej "Razem na drodze" i Volvo Trucks. Podczas wizyty, dzieci w wieku 7-10 lat uczyły się poprzez zabawę i gry edukacyjne, jak w praktyce stosować przepisy ruchu drogowego. W tym celu organizatorzy umieścili w Miasteczku m.in. dużą kulę sferyczną wypełnioną pluszakami, która stanowiła symulator wypadku samochodowego oraz tor do jazdy dla zdalnie sterowanych samochodzików, który miał za zadanie imitować trudną sytuację na drodze. - Po przejściu Miasteczka dziecko powinno wyjść z wiedzą i przeświadczeniem, że nie tylko kierowca, ale także pieszy, rowerzysta i dziecko na hulajnodze są uczestnikami ruchu drogowego -  opowiadała animatorka Ida Pfeiffer, odpowiedzialna za scenariusz zajęć w Miasteczku.

Volvo FH zrobiło na dzieciach wrażenie

W specjalnej strefie Miasteczka, pod patronatem Volvo Trucks, dzieci mogły się przekonać, jak wygląda martwe pole wokół samochodu ciężarowego. Najpierw uczniowie dowiadywali się za pomocą specjalnych slajdów, na czym polega zasada „Stop.Look.Wave", czyli jak powinien zachować się pieszy na ulicy, po której porusza się pojazd ciężarowy: „Zatrzymaj się" (spójrz w lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo), „Spójrz" na kierowcę (upewnij się, że kierowca cię widzi) i „Pomachaj" (przejdź przez ulicę dopiero, gdy kierowca odwzajemni twój gest).

Dzieci mogły także przekonać się, jak wysoko umieszczona jest kabina kierowcy samochodu ciężarowego. Volvo Trucks udostępniło bowiem ciągnik Volvo FH, do którego dzieci mogły wsiąść i osobiście przekonać się, że kierowca nie widzi rowerków umieszczonych przed maską pojazdu. Animatorzy przyznawali, że ta wysokość zrobiła wrażenie nie tylko na najmłodszych. - To była jedna z naszych największych atrakcji, która bardzo duże wrażenie zrobiła również na dorosłych. Niewiele osób zdawało sobie sprawę, że kabina samochodu ciężarowego jest umieszczona tak wysoko - podkreśliła Karolina Gołda, koordynatorka akcji „Razem na drodze".

Volvo Trucks jest bardzo zaangażowane w promowanie zasady „Stop.Look.Wave", prowadzi też kampanię pod tym samym tytułem.  - Wzięliśmy udział w tym wydarzeniu, ponieważ bezpieczeństwo jest jedną z naszych głównych wartości, która nam przyświeca od zawsze, a nasza akcja „Stop.Look.Wave" jest także skierowana od dzieci. Jej ideą jest uświadomienie najmłodszym uczestnikom ruchu drogowego, że widoczność z kabiny samochodu ciężarowego jest mocno ograniczona. Nie jest to kwestia nieuważności czy złej woli kierowcy, ale prawa fizyki - pojazdy i piesi znajdujący się przed ciężarówką czy na jej rogach, są po prostu słabo widoczni. Nasza akacja została przeprowadzona w kilkunastu krajach na całym świecie. W 2017 roku, miała również dwie odsłony w Polsce - podczas Dni Wsi Radomskiej i w Szkole Amerykańskiej w Konstancinie - wyjaśnił Wilhelm Rożewski z Volvo Trucks Poland.

Dyplom i wiedza na zakończenie

Wizytę w Miasteczku Razem na Drodze docenili również nauczyciele. - To bardzo ciekawa inicjatywa, dzięki której nasi podopieczni mogą sobie utrwalić wiedzę o bezpiecznym zachowaniu na drodze. Mam nadzieję, że w domu porozmawiają o tym z rodzicami, bo wszyscy wiemy, że dorosłym również zdarza się na co dzień ignorować nawet te podstawowe zasady bezpieczeństwa - powiedziała Katarzyna Ciećwierz ze Szkoły Podstawowej w Nadarzynie.

W podobnym tonie wypowiadała się minister edukacji Anna Zalewska, która odwiedziła Miasteczko. - Mam taką cichą nadzieję, że porozmawiacie w domu z rodzicami o tym, co dzisiaj robiliście i niektóre rzeczy przećwiczycie albo z rodzeństwem, albo z dorosłymi - powiedziała do dzieci po zakończeniu zajęć szefowa MEN.

Miasteczko Razem na Drodze okazało się ogromnym sukcesem. - Chcielibyśmy kontynuować ten projekt. Naturalnym miejscem dla rozwoju tego typu inicjatyw są różnego rodzaju pikniki, festyny czy dni otwarte gmin. Takie Miasteczko jest idealnym połączeniem zabawy i nauki - podkreślił Wilhelm Rożewski.