Trucks

W Polsce rusza sprzedaż nowych samochodów ciężarowych Volvo, w których kierowcom łatwiej będzie podejmować właściwe decyzje.

Nowe samochody ciężarowe Volvo Trucks o dużej ładowności, których sprzedaż w Polsce właśnie się zaczyna, zostały zaprojektowane z myślą o umożliwieniu kierowcom wykonywania swojej pracy w sposób maksymalnie efektywny, bezpieczny i odpowiedzialny. Wszystkie modele – Volvo FH, Volvo FH16, Volvo FM i Volvo FMX – wyposażono w nowy, konfigurowalny interfejs użytkownika z cyfrowym zestawem wskaźników dostarczającym właściwych informacji w każdej sytuacji. Ponadto, pojazdy Volvo FM i FMX otrzymały nowe kabiny, w których kierowca ma do dyspozycji więcej przestrzeni i lepszą bezpośrednią widoczność.
W Polsce rusza sprzedaż nowych samochodów ciężarowych Volvo
Wszystkie modele – Volvo FH, Volvo FH16, Volvo FM i Volvo FMX – wyposażono w nowy, konfigurowalny interfejs użytkownika z cyfrowym zestawem wskaźników dostarczającym właściwych informacji w każdej sytuacji.

Wysoko wykwalifikowani kierowcy, potrafiący bezpiecznie i odpowiedzialnie użytkować pojazd, dbać o ładunek i zarządzać sytuacjami drogowymi, stanowią bezcenny zasób każdej firmy transportowej. A ponieważ w pozyskiwaniu najlepszych kierowców panuje ostra rywalizacja, w swojej nowej generacji samochodów ciężarowych Volvo Trucks podjęło wysiłek opracowania otoczenia i interfejsu kierowcy takich, które zapewnią jak najbardziej bezpieczne, funkcjonalne i komfortowe środowisko pracy. 

– Wprowadzając na rynek nowe pojazdy, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom zarówno firm transportowych, jak i kierowców. Poprzez dalsze udoskonalenie typowych dla Volvo cech, takich jak ergonomia, komfort i bezpieczeństwo, i ich połączenie z nową, nowatorską technologią i wzornictwem, stworzyliśmy jeszcze bardziej produktywne i atrakcyjne otoczenie kierowcy – mówi Małgorzata Kulis, dyrektor zarządzająca Volvo Trucks Polska.

Łatwiejsze unikanie kosztownych błędów

Nowy, w pełni cyfrowy zestaw wskaźników o przekątnej 12 cali zapewnia kierowcy szybki dostęp do informacji pomocnych w unikaniu kosztownych błędów. Na przykład, ciągłe wskazanie czasu pracy kierowcy ułatwia planowanie jazdy i minimalizuje ryzyko naruszenia obowiązujących przepisów. Inną praktyczną funkcją jest rozpoznawanie znaków drogowych. Dzięki niej kierowca jest ostrzegany o ograniczeniach prędkości, zakazach wyprzedzenia i kategorii drogi.  

Dostępne są cztery różne widoki zestawu wskaźników, a zawartość i wygląd każdego z nich kierowca może łatwo dostosować przed wyruszeniem w drogę. Widok The Load (Obciążenie osi) pozwala kontrolować masę ładunku, masę całkowitą pojazdu oraz naciski na osie. W pojazdach z systemem nawigacyjnym warto wybrać widok Navigation (Nawigacja), udostępniający czytelne mapy. Kierowcy oczekujący wyglądu klasycznego zestawu wskaźników Volvo mogą skorzystać z widoku Home (Główny), zaś dla preferujących dostęp jedynie do najistotniejszych wskazań przeznaczony jest widok Focus (Koncentracja).

Główny zestaw wskaźników może zostać uzupełniony czytelnym wyświetlaczem bocznym o przekątnej 9 cali, przeznaczonym do obsługi systemu komunikacji, rozrywki i informacji transportowej. 

Przykładowe funkcje:

Odtwarzacz multimedialny: funkcja pozwalająca cieszyć się muzyką z radia lub udostępnianą poprzez interfejs Bluetooth lub złącze USB. 

Komunikacja: możliwość połączenia dwóch telefonów komórkowych.

Zadanie: funkcja udostępniająca Monitorowanie Czasu Pracy Kierowcy, Instruktaż Kierowcy, zdalne pobieranie danych z tachografu oraz nawigację. 

Pojazd : obsługa klimatyzacji parkingowej, wskaźnika obciążenia osi, układu monitorowania ciśnienia w ogumieniu oraz indywidualnych ustawień Aktywnego Układu Kierowniczego Volvo. 

Z pozostałych funkcji warto wymienić choćby Moje Aplikacje dla Android Auto, funkcję udostępniającą aplikacje zainstalowane w telefonach z systemem Android, czy też Podręcznik Kierowcy, zawierający wskazówki dotyczące kierowania pojazdem oraz informacje dostosowane do specyfikacji konkretnego pojazdu. Druga z tych funkcji została przygotowana z myślą o przyszłych aktualizacja i zgodności z aplikacjami dostawców innych niż Volvo Trucks, na przykład firm zabudowujących. 

Wyświetlacz boczny może z łatwością obsłużyć do ośmiu kamer i wyświetlać obraz z czterech kamer jednocześnie. Na obydwu wyświetlaczach informacje mogą być prezentowane w jednym z ponad 30 języków. System jest zdolny do przechowywania wielu zestawów ustawień indywidualnych, co jest przydatne w przypadku, gdy jeden i ten sam pojazd jest użytkowanych przez wielu kierowców, także różnej narodowości. 

Lepszy ogląd sytuacji i mniejszy stres

Funkcjami zestawu wskaźników można łatwo sterować za pomocą nowych, intuicyjnie pogrupowanych przycisków na kole kierownicy, a także elementów sterujących na desce rozdzielczej oraz – na niektórych rynkach – głosowo. Funkcje wyświetlacza bocznego można również wybierać dotykowo, wprost na ekranie. 

Pojazdy z więcej niż jedną osią napędową są wyposażone w nową funkcję zapobiegającą buksowaniu kół, dzięki której kierowca może szybciej i łatwiej opanować potencjalnie niebezpieczne sytuacje podczas jazdy zarówno w terenie, jak i po drodze utwardzonej. Jedyne co musi zrobić, to aktywować przełącznikiem blokady mechanizmów różnicowych. Czasowo zwiększoną przyczepność kół wskazuje cyfrowy zestaw wskaźników.

– Deska rozdzielcza jako całość została pomyślana tak, by zapewniać dobry ogląd sytuacji, pozwalając kierowcy intuicyjnie, sprawnie i przy mniejszym stresie zarządzać informacją. Jest praktyczna, solidna, wykonana z trwałych materiałów. Posiada stabilne uchwyty na kubki, pojemne schowki  i kilka złączy USB z funkcją ładowania – informuje Małgorzata Kulis.

Dźwignia wybieraka zakresów skrzyni biegów Volvo I-Shift ma nowy, bardziej ergonomiczny kształt, przez co zapewnia większą swobodę ruchów w kabinie. Udoskonalono także same programy zmiany biegów. Obecnie dostępnych jest pięć wariantów: program ekonomiczny, program standardowy, program dynamiczny, program budowlany i program HD.

Nowe kabiny Volvo FM i Volvo FMX oferują więcej przestrzeni i lepszą widoczność

Volvo FM i Volvo FMX posiadają całkowicie nowe kabiny, oferujące nawet o jeden metr sześcienny więcej przestrzeni wewnątrz. Tym samym kierowcy zyskali więcej swobody we wnętrzu, więcej miejsca do pracy i znacznie lepszą widoczność bezpośrednią, po części dzięki obniżeniu linii drzwi. Nisko położone, szerokie wejście do kabiny, z dwoma antypoślizgowymi, oświetlanymi stopniami, ułatwia realizację zadań transportowych wymagających częstego zatrzymywania się. Na przykład, kierowca użytkujący pojazd na terenie budowy może w ciągu całego dnia wchodzić i wychodzić z kabiny nawet 50 razy.

Podobnie jak w Volvo FH i Volvo FH16, w otoczeniu kierowcy pojawiła się regulowana kolumna kierownicy zapewniająca większy niż dotąd zakres możliwego dostosowania pozycji za kierownicą. Dolna leżanka w kabinie sypialnej została posadowiona niżej, dzięki czemu siedzenie na niej stało się wygodniejsze i wygospodarowano dodatkową przestrzeń dla schowków. W kabinie dziennej także jest dostępny nowy, podświetlany schowek o pojemności 40 litrów. 

Nowa, ulepszona izolacja kabiny skuteczniej chroni przed zimnem i hałasem. Dzięki czujnikom układ klimatyzacji z filtrem węglowym utrzymuje wysoką jakość powietrza w kabinie, nawet w wysoce niesprzyjających warunkach otoczenia. 

Powiązane informacje prasowe:

2020-02-27: Volvo Trucks wprowadza na rynek nową generację samochodów ciężarowych o dużej ładowności, zaprojektowanych z myślą o kierowcy

2020-02-27: Volvo Trucks wprowadza na rynek nowe Volvo FH – samochód ciężarowy nowej generacji, zaprojektowany z myślą o kierowcy 

2020-02-27: Volvo Trucks prezentuje nowe Volvo FH16 – połączenie komfortu i mocy dla najwyższej wydajności

2020-02-27: Volvo Trucks prezentuje nowe Volvo FM – jak magnes przyciągające kierowców dzięki nowej kabinie i lepszej widoczności

2020-02-27: Wraz z nowym modelem Volvo FMX Volvo Trucks przenosi w przyszłość swój najbardziej wytrzymały samochód ciężarowy

Łącze do zdjęć o wysokiej rozdzielczości

Kontakt:

Aleksandra Pytlińska
E-mail: aleksandra.pytlinska@volvo.com
Tel: +48 571 301 760 

 

Volvo Trucks dostarcza kompletne rozwiązania transportowe dla wymagających klientów profesjonalnych, oferując pełną gamę samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności. Obsługa klienta odbywa się za pośrednictwem globalnej sieci dealerów obejmującej 2200 punktów serwisowych w około 130 krajach. Samochody ciężarowe Volvo są produkowane w 12 krajach na całym świecie. W 2023 roku na całym świecie dostarczono około 145 000 samochodów ciężarowych Volvo. Volvo Trucks jest częścią Volvo Group, jednego z wiodących na świecie producentów samochodów ciężarowych, autobusów, sprzętu budowlanego oraz silników morskich i przemysłowych. Grupa dostarcza również kompletne rozwiązania w zakresie finansowania i serwisu. Praca Volvo Trucks opiera się na podstawowych wartościach, takich jak jakość, bezpieczeństwo i troska o środowisko.