Trucks

Volvo Trucks przedstawia nowe Volvo FM — zaprojektowane, aby przyciągnąć kierowców nową kabiną i lepszą widocznością

Firma Volvo Trucks wprowadziła na rynek nową generację Volvo FM z wieloma udoskonaleniami środowiska pracy kierowcy i innowacjami podnoszącymi poziom komfortu, bezpieczeństwa i wydajności. „Nowy samochód ciężarowy Volvo FM o dużej ładowności, przestronny i oferujący znakomitą widoczność zaprojektowano z myślą o zapewnieniu wszystkim segmentom branży znakomitego miejsca pracy na kołach” — mówi Roger Alm, prezes Volvo Trucks.
FM 4x2 — ciągnik z naczepą
Nowy samochód ciężarowy Volvo FM o dużej ładowności zaprojektowano z myślą o zapewnieniu wszystkim segmentom branży znakomitego miejsca pracy na kołach.

„Kierowcy są najważniejszym bogactwem w branży transportowej” — kontynuuje Roger Alm. „Wraz z nowym Volvo FM wprowadzamy wszechstronne narzędzie pracy, które jest również oazą komfortu, umożliwiając naszym Klientom przyciąganie i zatrzymywanie najlepszych kierowców, którzy będą mogli z powodzeniem prowadzić ich działalność”.

Mobilne biuro dla kierowców

„Nowe Volvo FM to uniwersalny pojazd z naszej oferty — zwrotny, a przy tym przestronny, bezpieczny i komfortowy dla kierowców” — mówi Carina Byström, główny projektant wnętrz Volvo Trucks. „Dzięki obniżeniu linii drzwi, nowym lusterkom wstecznym i kamerze narożnej po stronie pasażera widoczność z pojazdu jest znakomita”.

Aby to osiągnąć, zastosowaliśmy w kabinie pionowe słupki przednie, co pozwoliło uzyskać dodatkowy metr sześcienny przestrzeni i więcej światła. Pojazd jest także wyposażony w inteligentną technologię, na której Volvo koncentruje się przy tworzeniu najlepszego mobilnego biura dla kierowców.

Centralnym elementem wnętrza jest nowa deska rozdzielcza z nowoczesnym aktywnym wyświetlaczem i większą liczbą schowków — oferowana w nowych kolorach. Zestaw wskaźników zawiera 12-calowy wyświetlacz zestawu wskaźników o wysokiej rozdzielczości z przejrzystym interfejsem. Kierowca może bez trudu zapoznać się z ważnymi informacjami, a także wybrać jeden z czterech widoków ekranu, zależnie od sytuacji jazdy. Wyświetlacz zestawu wskaźników, gotowy do przyszłych aktualizacji i obsługi pojazdu, zaprojektowano tak, aby uprościć czynności obsługowe kierowcy i zminimalizować czynniki rozpraszające podczas korzystania z najważniejszych informacji.

Nowe Volvo FM ma opcjonalny 9-calowy wyświetlacz dodatkowy obsługuje system Infotainment, nawigację, informacje o transporcie i obraz z kamer monitorujących. Wyświetlacz można obsługiwać różnymi sposobami: za pomocą intuicyjnie umieszczonych przycisków na kierownicy, głosowo lub bezpośrednio za pośrednictwem ekranu dotykowego i panelu sterowania. Zarówno na wyświetlaczu zestawu wskaźników, jak i dodatkowym interfejs można wyświetlać w jednym z wielu języków. Ponadto nowa opcja pochylania kolumny kierownicy pozwala kierowcy przyjąć podczas jazdy ergonomiczną pozycję.

Powierzchnia mieszkalna o większym komforcie

W nowej kabinie sypialnej leżanka znajduje się wyżej, co pozwoliło utworzyć pod nią dużą przestrzeń do przechowywania. W górnej części tylnej ściany znajduje się schowek z panelami LED w przegrodach. Przejście z fotela na leżankę jest łatwiejsze ze względu na nowy, cieńszy i ergonomicznie zaprojektowany wybierak zakresów skrzyni biegów I-Shift. Komfort kabiny zwiększa lepsza izolacja chroniąca przed zimnem, gorącem i hałasem.

Nowy, odważny wygląd zewnętrzny

Volvo FM nowej generacji ma aerodynamiczny kształt z charakterystycznymi liniami z przodu. Pojedyncza, elegancka i wyrazista linia przechodzi przez bok nowej kabiny. Ponadto reflektory w kształcie litery V umieszczono tak, aby uzyskać optymalne parametry aerodynamiczne, a większy panel znaku firmowego i górna krata wlotu powietrza z nowym wzorem siatki nadają samochodowi ciężarowemu odważny i zdecydowany wygląd.

Nowe automatyczne funkcje bezpieczeństwa

Oprócz lepszej widoczności dla kierowców, nowe Volvo FM jest wyposażone także w takie funkcje bezpieczeństwa, jak tempomat sterujący prędkością przy zjeździe ze wzniesienia (tempomat zjazdowy), który ustawia maksymalną prędkość, aby ułatwić zapobieganie niepożądanemu przyspieszeniu, a także udoskonalony tempomat adaptacyjny (ACC), który działa w całym zakresie prędkości, nawet do 0 km/h.

Standardowe wyposażenie nowych samochodów ciężarowych stanowi obecnie Elektronicznie Sterowany Układ Hamulcowy (EBS) konieczny do działania takich funkcji jak Układ Ostrzegający o Niebezpieczeństwie Kolizji z funkcją Hamowanie Awaryjne oraz Układ Stabilizacji Toru Jazdy. Jako opcja jest dostępny Aktywny Układ Kierowniczy Volvo z takimi systemami bezpieczeństwa jak Układ Monitorowania Pasa Ruchu i wspomaganie stabilności.

Volvo FM posiada również system rozpoznawania znaków drogowych, które są następnie wyświetlane na wyświetlaczu zestawu wskaźników, aby ostrzec kierowcę. System jest w stanie wykryć takie znaki, jak ograniczenia wyprzedzania, rodzaj drogi i ograniczenia prędkości.

Opcjonalna kamera narożna po stronie pasażera przesyła widok z boku pojazdu na wyświetlacz dodatkowy.

Oszczędność paliwa i wydajność

Korzystając z różnych konfiguracji układu napędowego i podwozia, nowe Volvo FM można dopasować do szerokiej gamy zastosowań i zapewnić znaczne oszczędności paliwa. Poprawione kąty skrętu osi wleczonej i pchanej zapewniają wyjątkową zwrotność samochodu ciężarowego, pozwalającą go wykorzystywać na przykład w intensywnym ruchu miejskim.

Na wielu rynkach Volvo FM jest dostępne z napędzanym gazem silnikiem LNG zgodnym z normą Euro 6, który oferuje oszczędność paliwa i osiągi na poziomie porównywalnym z analogicznymi samochodami ciężarowymi Volvo z silnikiem wysokoprężnym, ale przy znacznie mniejszym wpływie na klimat. Silnik gazowy może być zasilany dowolnym biogazem, co obniża emisję CO2 nawet o 100 procent, lub gazem ziemnym, który zapewnia emisję CO2 nawet o 20 procent niższą w porównaniu z analogicznymi samochodami ciężarowymi Volvo z silnikiem wysokoprężnym. Przekłada się to wprost na emisję substancji szkodliwych w trakcie użytkowania pojazdu, określaną mianem emisji „od zbiornika do koła”.

Nowe kontrakty serwisowe pomagają Klientom poprawić płynność finansową

Szybki rozwój usług korzystających z łączności (connected services) oferuje przewoźnikom nowe sposoby zwiększania dyspozycyjności pojazdu i optymalizacji zużycia paliwa.

Volvo Trucks wprowadza Kontrakt Serwisowy Volvo Flexi-Gold, który zapewnia taki sam zakres ochrony jak Złoty Kontrakt Serwisowy Volvo, przy takim samym przewidywalnym koszcie, ale z większą elastycznością pozwalającą na dostosowanie do zmieniających się potrzeb biznesowych. Opłaty miesięczne są różne dzięki 40% elastyczności szacowanego rocznego przebiegu. Dzięki temu przewoźnicy mogą elastyczniej dostosowywać działalność do sezonowych zmian i zmienności popytu.

„Wiele firm transportowych potrzebuje większej elastyczności kontraktów serwisowych. Obecnie mamy już technologię pozwalającą wprowadzić dynamiczne rozwiązania wykorzystujące łączność” — mówi Thomas Niemeijer, menedżer ds. rozwoju biznesu kontraktów serwisowych w Volvo Trucks.

Kontrakt Serwisowy Volvo Flexi-Gold jest już dostępny na wybranych rynkach i będzie stopniowo wprowadzany na kolejnych.

Fakty dotyczące nowego Volvo FM

 • Kabiny: kabina dzienna, kabina dzienna z obniżonym dachem, kabina sypialna z obniżonym dachem, kabina Globetrotter, kabina załogowa. Pakiety wykończeń zewnętrznych i wewnętrznych pozwalające nadać pojazdowi indywidualny charakter.

 • Silniki: Dostępne silniki wysokoprężne zgodne z różnymi normami emisji. Na wybranych rynkach Volvo FM jest także dostępne z zasilanym gazem silnikiem LNG zgodnym z normą Euro 6, Step D.

 • System zmiany biegów: I-Shift z pakietami oprogramowania dla różnych obszarów zastosowania.

 • Światła: reflektory halogenowe lub LED.

 

LINK do filmu

LINK do zdjęć w wysokiej rozdzielczości

Kontakt:

Aleksandra Pytlińska
E-mail: aleksandra.pytlinska@volvo.com
Tel: +48 571 301 760 

 

Volvo Trucks dostarcza kompletne rozwiązania transportowe dla wymagających klientów profesjonalnych, oferując pełną gamę samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności. Obsługa klienta odbywa się za pośrednictwem globalnej sieci dealerów obejmującej 2200 punktów serwisowych w około 130 krajach. Samochody ciężarowe Volvo są produkowane w 12 krajach na całym świecie. W 2023 roku na całym świecie dostarczono około 145 000 samochodów ciężarowych Volvo. Volvo Trucks jest częścią Volvo Group, jednego z wiodących na świecie producentów samochodów ciężarowych, autobusów, sprzętu budowlanego oraz silników morskich i przemysłowych. Grupa dostarcza również kompletne rozwiązania w zakresie finansowania i serwisu. Praca Volvo Trucks opiera się na podstawowych wartościach, takich jak jakość, bezpieczeństwo i troska o środowisko.