Trucks

Helena Knappe
2023-09-01
Technologia i innowacyjność Dyspozycyjność
Author
Helena Knappe
Genuine Volvo Parts Manager

Jak dostosować się do nowego prawodawstwa UE dotyczącego tachografów

W ciągu najbliższych dwóch lat wszystkie samochody ciężarowe wykorzystywane do transportu transgranicznego w UE będą musiały być wyposażone w tachografy drugiej generacji, w ramach nowych przepisów, które wejdą w życie w sierpniu 2023 roku. Oto, co należy wiedzieć o modernizacji i zapewnieniu zgodności z przepisami. 


Nowe przepisy są częścią Pakietu UE na rzecz mobilności, którego jest ochrona godzin pracy i czasu odpoczynku kierowców samochodów ciężarowych. Od 21 sierpnia 2023 r., wszystkie nowe samochody ciężarowe powyżej 3,5 tony muszą być wyposażone w inteligentne tachografy drugiej generacji. Do końca 2024 r. wszystkie nieinteligentne tachografy analogowe lub cyfrowe muszą zostać wymienione, a do sierpnia 2025 r. wszystkie inteligentne tachografy pierwszej generacji muszą zostać zmodernizowane.

„Jeśli posiadasz samochód ciężarowy, który jest obecnie używany w przewozach transgranicznych na terenie UE, nadszedł czas, aby już teraz zacząć planować dostosowanie się do nowych przepisów” — mówi Helena Knappe, menedżer ds. Oryginalnych Części Volvo. „Najlepszym momentem na modernizację inteligentnego tachografu jest następny przegląd, ponieważ pozwoli to zaoszczędzić czas i uniknąć dodatkowej wizyty w warsztacie. To tylko kwestia znalezienia tachografu, który jest najbardziej kompatybilny z danym samochodem ciężarowym oraz warsztatu z technikami, którzy są upoważnieni do przeprowadzenia pełnej modernizacji i kalibracji”.


Jakie są zalety tachografów Volvo Trucks?

Najnowszy inteligentny tachograf Volvo Trucks 2. generacji został opracowany w celu wsparcia nowego Pakietu UE na rzecz mobilności. Rejestruje godziny i lokalizacje przekroczenia granicy, a GPS jest zaprogramowany tak, aby automatycznie rejestrować początek i koniec każdej dziennej zmiany, a także położenie samochodu ciężarowego po każdych trzech godzinach jazdy. System DSRC (Dedicated Short Range Communication) umożliwia zdalną komunikację między jednostką pokładową a funkcjonariuszami kontroli drogowej, dzięki czemu kierowcy mogą uniknąć niepotrzebnych postojów i kontroli. Dla właścicieli samochodów ciężarowych Volvo jest to najbardziej kompatybilne urządzenie na rynku.

„Tachograf Volvo Trucks został zaprojektowany i opracowany tak, aby idealnie integrował się z samochodem ciężarowym Volvo” — mówi Helena. „Nawet jego wygląd jest w pełni zgodny z wystrojem wnętrza kabiny. Można go łatwo zintegrować z elektroniką pojazdu i połączyć z systemem Infotainment. Tak więc podczas jazdy wszelkie komunikaty lub ikony z tachografu pojawiają się bezpośrednio na desce rozdzielczej samochodu ciężarowego”.

Ponadto, tachograf Volvo Trucks umożliwia bezproblemową instalację z mniejszą ilością okablowania i wymaganego wyposażenia dodatkowego w porównaniu z produktami innych producentów, a także zapewnia poczucie bezpieczeństwa wynikające z korzystania z oryginalnych części Volvo.

Tachograf Volvo Trucks został zaprojektowany i opracowany tak, aby idealnie integrował się z samochodem ciężarowym Volvo. Nawet jego wygląd jest w pełni zgodny z wystrojem wnętrza kabiny.
Inteligentny tachograf Volvo Trucks 2. generacji został opracowany w celu wspierania nowego Pakietu UE na rzecz mobilności i zaprojektowany tak, aby był idealnie zintegrowany z samochodem ciężarowym Volvo.

To usługa cyfrowa, która jeszcze bardziej ułatwia przestrzeganie przepisów

Aby jeszcze bardziej pomóc w zapewnieniu zgodności z przepisami i zapewnić lepszy przegląd wszystkich danych z tachografu, Volvo Trucks oferuje również usługę cyfrową Czas pracy kierowcy dostępną w ramach subskrypcji za pośrednictwem systemu Volvo Connect i aplikacji Volvo Connect. Usługa ułatwia śledzenie czasów jazdy, maksymalizację czasu pracy kierowców, planowanie przerw i odpoczynku oraz uniknięcie kar i naruszeń. Przedstawia również optymalnego kierowcę i pojazd do następnego zadania na podstawie pozostałych godzin jazdy.

Usługa Czas pracy kierowcy automatyzuje codzienne zdalne pobieranie wszystkich danych z pamięci i danych z cyfrowej karty kierowcy, które są bezpiecznie przechowywane i dostępne za pośrednictwem Volvo Connect. Funkcja ta działa bezproblemowo nawet po instalacji lub modernizacji tachografu.

„Dzięki usłudze Czas pracy kierowcy nie trzeba się martwić o wyposażanie samochodu ciężarowego w nowy tachograf” — mówi Johan Rundberg, Właściciel usługi Flota i transport, Volvo Trucks. „Usługa będzie nadal przetwarzać dane z tachografu i dane z kart kierowców w pełnej zgodności z przepisami UE, dzięki czemu będzie można normalnie prowadzić swoją firmę”.
 

Jak dziś zmodernizować tachograf do wymaganego urządzenia drugiej generacji?

Aby zmodernizować samochód ciężarowy za pomocą inteligentnego tachografu 2. generacji, skontaktuj się z najbliższym dealerem Volvo Trucks podczas rezerwowania następnego przeglądu. Dealer przeprowadzi Cię przez proces, co zagwarantuje, że instalację i kalibrację wykona uprawniony mechanik.

Możesz dowiedzieć się więcej o nowych przepisach dotyczących tachografu tutaj, a także pobrać przewodnik wyjaśniający, jak planowanie trasy i zarządzanie czasem mogą pomóc w zachowaniu zgodności z przepisami.