Trucks

Anna Wrige Berling
2023-08-29
Technologia i innowacyjność Bezpieczeństwo
Author
Anna Wrige Berling
Traffic and Product Safety Director at Volvo Trucks

Wykorzystywanie technologii w celu zmniejszenia liczby wypadków z udziałem samochodów ciężarowych

Dopóki będą się zdarzać wypadki drogowe, Volvo Trucks będzie nadal pracować nad poprawą bezpieczeństwa drogowego, aby osiągnąć swoją wizję zerowej liczby wypadków. Celem wykorzystania badań i najnowocześniejszych technologii jest zapobieganie wypadkom drogowym, zanim one nastąpią.

Dzisiejsze samochody ciężarowe są zazwyczaj wyposażone w szereg zaawansowanych technologii, w tym czujniki, radary, kamery i funkcje przetwarzania danych. Dzięki nim możliwy był rozwój zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, których zadaniem jest zapobieganie wypadkom, zanim one nastąpią. Wiele takich systemów już objęto (lub nastąpi to wkrótce) wymogami prawnymi: jednak postęp w tej dziedzinie wciąż się dokonuje, a wiele rozwiązań oferowanych przez Volvo Trucks wykracza poza wymagania stawiane przez te wymogi. 
 

Czy systemy bezpieczeństwa czynnego zwiększają bezpieczeństwo na drogach?
 

Badanie przeprowadzone przez amerykańską organizację Insurance Institute for Highway Safety wykazały, że systemy ostrzegającego przed niebezpieczeństwem kolizji z funkcją hamowania awaryjnego ograniczają kolizje z tyłem poprzedzającego pojazdu o ponad 40 procent.


Anna Wrige Berling, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks, od wielu lat szczegółowo bada wypadki drogowe i uważa, że systemy bezpieczeństwa czynnego mają ogromne znaczenie. „Na przykład przewracanie się samochodów ciężarowych na zakrętach z powodu zbyt dużej prędkości było kiedyś naprawdę powszechne. Jednak odkąd w 2015 r. prawo UE zaczęło wymagać stosowania systemów stabilizacji toru jazdy, liczba wypadków znacznie się zmniejszyła”.

Najważniejsze jest ustalenie najczęstszych rodzajów wypadków, poznanie ich podstawowych przyczyn i znalezienie możliwości wykorzystania różnych technologii, aby im zapobiec. Częste są na przykład wypadki z udziałem rowerzystów zdarzające się przy skręcaniu samochodu ciężarowego w stronę pasażera. Badania wykazują, że ich najczęstszą przyczyną jest słaba widoczność z kabiny. Oczywistym rozwiązaniem jest umożliwienie kierowcy zauważenia rowerzystów w tym obszarze — służy do tego na przykład kamera narożna po stronie pasażera lub Wspomaganie unikania zderzeń bocznychMożliwość zapobieżenia najczęstszym rodzajom wypadków ocali życie bardzo wielu ludziom. 

Oczywiście niezwykle korzystne jest reagowanie na sytuacje wysokiego ryzyka, zanim dojdzie do wypadku, a dane mogą to umożliwić.

Zwiększenie bezpieczeństwa jazdy samochodem ciężarowym dzięki danym i cyfryzacji

Rozwój technologii ułatwia także identyfikowanie ryzykownych zachowań i zachęcanie do bezpieczniejszej jazdy, ponieważ dane mogą dostarczyć wielu informacji o technice kierowcy i warunkach jazdy. Na przykład częste gwałtowne hamowanie i przyspieszanie może sugerować, że kierowca albo stosuje agresywny styl jazdy, albo często działa w warunkach stresu. Częste włączanie się systemów bezpieczeństwa czynnego, a nawet tylko pojawianie się ostrzeżeń, oznacza także, że kierowca jest narażony na większe ryzyko wypadku.

 

Usługa Volvo Trucks Bezpieczeństwo, dostępna za pośrednictwem Volvo Connect, gromadzi takie dane i wykorzystuje je do generowania informacji o stylu jazdy. Dzięki raportom można określić obszary wymagające poprawy i podjąć działania takie jak szkolenie kierowców, aby zmniejszyć ryzyko przyszłych wypadków. Na przykład, jeśli kierowca często gwałtownie hamuje, może przejść szkolenie w zakresie lepszego przewidywania podczas, dzięki czemu będzie jeździć bezpieczniej. Jeśli system bezpieczeństwa czynnego często włącza się na jakimś skrzyżowaniu, firma może poszukać lepszego sposobu na pokonywanie go lub nawet nawiązać współpracę z lokalnymi władzami i planistami, aby zwiększyć bezpieczeństwo tego miejsca.

 

„Czasem kierowcy mogą znaleźć się w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach z powodu warunków drogowych, a czasem mogą nawet nie mieć świadomości, że jeżdżą niebezpiecznie” — mówi Johan Rundberg, Właściciel usługi Flota i transport, Volvo Trucks. „Tak czy inaczej, chcesz zidentyfikować te sytuacje, aby móc zbadać ich podstawowe przyczyny. Oczywiście niezwykle korzystne jest reagowanie na sytuacje wysokiego ryzyka, zanim dojdzie do wypadku, a dane mogą to umożliwić”.

 

Dlaczego kierowcy zawsze będą mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa drogowego?

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo na drodze jest kierowca, który zawsze musi zachować uwagę i odpowiednio reagować. Jednak nawet najbardziej wykwalifikowani i doświadczeni kierowcy są nadal ludźmi i są omylni, i często wpływają na nich okoliczności pozostające poza ich kontrolą. Celem systemów bezpieczeństwa czynnego jest wspieranie kierowców i uzupełnianie ich umiejętności. W końcu jedno wczesne ostrzeżenie lub dodatkowa sekunda na reakcję może oznaczać różnicę między grożącym a śmiertelnym wypadkiem.

Chcesz wiedzieć więcej o tym, jak zmniejszyć ryzyko częstych wypadków dzięki systemom bezpieczeństwa czynnego? Pobierz nasz dokument, w którym poruszono następujące tematy:

●      Osiem typowych wypadków drogowych i ich przyczyny.

●      Podstawowe systemy bezpieczeństwa czynnego Volvo Trucks, które mogą pomóc w zapobieganiu tym wypadkom.

●      Dodatkowe systemy wspomagające kierowców, które mogą pomóc jeździć bezpieczniej.

dokument : jak zmniejszyć ryzyko częstych wypadków