Trucks

5 pytań do Jonathana Disleya – dyrektora ds. projektowania w Volvo Trucks

Volvo Trucks
2022-09-19
Technologia i innowacyjność Ludzie Volvo
Author
Volvo Trucks

Jonathan Disley, który zdobył ogromne doświadczenie jako projektant w branży motoryzacyjnej, pełni obecnie funkcję dyrektora ds. projektowania w Volvo Trucks. Posłuchajmy o jego wizji projektowania samochodów ciężarowych.

 

Dlaczego zostałeś projektantem?

„Zawsze lubiłem projektować rzeczy, myśleć o przyszłości i działać nieszablonowo. Mój ojciec był stolarzem i zainteresował mnie rysowaniem mebli. Wiedzę o projektowaniu wyniosłem z domu w Anglii, ale dopiero kiedy miałem 13 czy 14 lat, ktoś powiedział mi, że rysowaniem i projektowaniem rzeczy mógłbym zarabiać na życie – to było odkrycie! Już wówczas wolałem projektować rzeczy praktyczne, konsekwentnie więc jako kierunek studiów wybrałem wzornictwo przemysłowe”.
 

Co najbardziej interesuje Cię w projektowaniu w branży transportowej?

„Samochody ciężarowe to pojazdy użytkowe, więc wszystkie nasze działania mają na celu ułatwienie życia klientom i kierowcom. Koncentruję się na naszych klientach i ich potrzebach, zapewniając jednocześnie doskonały wizerunek marki i wspaniały produkt”.

Gdzie szukasz inspiracji?

„Wspaniałym źródłem inspiracji jest skandynawska przyroda i jej ciepłe lata, zimne zimy, twarde skały, miękki piasek, gęste lasy i ciche śniegi – kontrasty w połączeniu z prostotą. To właśnie wprowadzamy do projektów naszych samochodów ciężarowych. Inspirujące są także kreatywne pomysły tworzone wspólnie z naszymi wykwalifikowanymi projektantami i inżynierami”.

Czym jest innowacja?

„ Czymś absolutnie nowym, co jednak nie zmienia charakteru Volvo. Produktem, w którym zastosowano technologię, aby zwiększyć jego wartość dla klienta, bardziej efektywnymi rozwiązaniami, produktem z najwyższej półki, pięknymi detalami i znakomitym designem w połączeniu ze świetną jakością i doskonałym wyglądem na drodze”.
 

Jaka jest Twoja wizja samochodów ciężarowych przyszłości?

„Myślę, że infrastruktura zmieni się, ponieważ zwiększy się autonomiczny charakter rozwiązań transportowych. Widać też zmiany w systemach energetycznych. Można to wykorzystać w projektach samochodów ciężarowych, ale zawsze będą potrzebni kierowcy i interakcje międzyludzkie. Zawsze będziemy musieli przewozić towary. Jestem też przekonany, że samochody ciężarowe będą bardziej ekologiczne i dostosowane do zrównoważonej przyszłości. Potencjał technologii jest ogromny, a mnie fascynują szanse, jakie ze sobą niesie”.

 

Imię i nazwisko: Jonathan Disley

Pochodzenie: Anglia

Dotychczasowa kariera: Wiele stanowisk związanych z globalnym projektowaniem w branży motoryzacyjnej w firmach Audi, Ford i Volvo Cars. Zanim trafiłem do Volvo Trucks, mieszkałem w Wielkiej Brytanii, Holandii, Szwecji i Chinach.

Zajęcia w czasie wolnym: Wędkowanie, jazda na rowerze, tenis, snowboard. Lubię próbować nowych rzeczy.
 

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych elektrycznych samochodach ciężarowych? Przeczytaj więcej tutaj