Trucks

Jak dobre planowanie może wydłużyć zasięg elektrycznego samochodu ciężarowego

Michael Gudmunds
2022-05-27
4 Mins
Elektromobilność
Author
Michael Gudmunds
Energy Storage System Strategy Director

Jeśli inwestujesz w elektryczne samochody ciężarowe, musisz planować swoje trasy i przewozy. Skuteczne działania w tym zakresie mogą pomóc w płynnym przejściu na elektryczność i wydłużeniu zasięgu elektrycznego pojazdu ciężarowego.Elektryczne samochody ciężarowe oferują wiele korzyści – czystszy, cichszy transport z niższą emisją dwutlenku węgla i słabsze wibracje, co jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale także zwiększa komfort pracy kierowcy. A wszystko to dzięki napędowi elektrycznemu, który jednocześnie zapewnia taką samą moc i właściwości jezdne jak silnik wysokoprężny. Istnieją jednak pewne ograniczenia, takie jak określona pojemność akumulatora i konieczność planowania ładowania. Dobre planowanie trasy może jednak złagodzić – a nawet przezwyciężyć – niektóre z tych problemów.

Pierwszym krokiem jest ocena aktualnych tras i potrzeb. Ile ważą przewożone ładunki, na jaką odległość trzeba je przewieźć, jaka jest topografia każdej z tras? Wszystkie te czynniki wpłyną na potrzebą ilość energii i możliwy zasięg pojazdu.
 

Drugim krokiem jest obliczenie, kiedy i gdzie będzie potrzeba więcej energii i jakie są możliwości doładowania.

Czas i miejsce: Planowanie ładowania

Jeśli to tylko możliwe, należy ładować akumulatory w nocy, ponieważ jest to najbardziej ekonomiczny sposób, który gwarantuje rozpoczęcie pracy z zapasem energii. Jeśli obsługujesz trasy krótkie lub o średniej długości przy średnim zapotrzebowaniu na energię – np. odbiór odpadów lub transport dystrybucyjny – nocne ładowanie może być wystarczające.

W przypadku dłuższych tras należy określić, w którym momencie poziom naładowania akumulatora pojazdu może się wyczerpywać, a następnie zaplanować postój na ładowanie. Może to wymagać zainstalowania szybkiej ładowarki w jednej z Twoich placówek lub użycie ładowarki dostępnej publicznie. Liczba takich ładowarek wyraźnie rośnie na wielu rynkach.

Aby zminimalizować straty czasu, najlepiej zaplanować ładowanie na okres postoju pojazdu, np. podczas załadunku i wyładunku, lub przerwy kierowcy. Szybka ładowarka może w pełni naładować samochód ciężarowy w zaledwie 90 minut, ale może się okazać, że znacznie krótsze ładowanie zapewni energię wystarczającą na pokonanie trasy.

Określenie optymalnego planu trasy może wymagać nowego wyznaczenia postojów, tak aby pojazdy docierały do stacji ładującej, kiedy akumulator jest bliski wyczerpania lub kiedy zbliża się pora obowiązkowej przerwy kierowcy.


Inteligentne planowanie stwarza nowe możliwości

Dzięki strategicznie rozmieszczonym ładowarkom elektryczny samochód ciężarowy może pokonywać znacznie większe odległości. Łatwiej to osiągnąć, gdy pojazd porusza się po ustalonej trasie. Na przykład dostępność szybkiej ładowarki na placu budowy umożliwiłoby elektrycznemu samochodowi ciężarowemu w zasadzie całodobową pracę.

Pojazdy elektryczne można wykorzystywać do transportu regionalnego. To ma już dziś miejsce przy zastosowaniu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej 60 ton, a stało się możliwe dzięki zainstalowaniu szybkich ładowarek na obu końcach trasy.


Przejście na elektryczność będzie jeszcze łatwiejsze

Ponieważ pojemność akumulatorów litowo-jonowych stale się poprawia, zwiększa się również zasięg elektrycznych samochodów ciężarowych, co z kolei umożliwia im pokonywanie większej liczby tras. Liczba publicznie dostępnych stacji ładowania także szybko rośnie, a oczekuje się dalszego przyspieszenia, ponieważ coraz więcej rządów oferuje zachęty i dofinansowania transportu elektrycznego.

Wszystkie te trendy zapewnią większą elastyczność i łatwość planowania tras oraz zwiększą możliwości wykorzystania elektrycznych samochodów ciężarowych. Jest to jeden z powodów oczekiwanego szybkiego wzrostu liczby elektrycznych samochodów ciężarowych w nadchodzących latach. Ale już teraz, przy istniejącej technologii i infrastrukturze, elektryczne samochody ciężarowe mają wiele do zaoferowania, jeśli masz odpowiedni plan.

 

Czy chcesz poszerzyć swoją flotę o elektryczne samochody ciężarowe? Więcej informacji znajdziesz tutaj.