Trucks

Volvo Trucks
2022-12-15
Story
Author
Volvo Trucks

Iwona Blecharczyk wygrywa Volvo Trucking Adventure

Po spełnieniu marzenia o zostaniu zawodowym kierowcą i założeniu własnej firmy, Iwona Blecharczyk z Polski dostała życiową szansę – odbyła epicką podróż przez Skandynawię swoim ulubionym samochodem ciężarowym: Volvo FH!


Iwona Blecharczyk jest zarówno właścicielką-operatorką firmy przewozowej, jak i influencerką w mediach społecznościowych — to naprawdę ciężko pracująca kobieta. Od ponad 11 lat jeździ samochodami ciężarowymi. Poznała ciężkie zimowe warunki w Ameryce Północnej i długie, kręte drogi w Europie. Nie zdobyła jednak dużego doświadczenia w kraju, z którego pochodzi jej ulubiony samochód ciężarowy: w Szwecji.
 

Wyjątkowy konkurs dla kierowców samochodów ciężarowych

Kiedy firma Volvo Trucks ogłosiła cyfrowy konkurs dla kierowców samochodów ciężarowych, w którym jeden wybrany zwycięzca miał szansę odbyć niepowtarzalną podróż z Göteborga na Przylądek Północny, najbardziej wysunięty na północ punkt Europy, Iwona się nie zastanawiała. Przesłała film i została wybrana jako zwycięzca spośród ponad 2000 kierowców z całego świata.

„W konkursie Volvo Trucking Adventure szukaliśmy kierowcy z dużym doświadczeniem, ciekawego ludzi i przygód. Ponieważ przygoda miała być sfilmowana i opublikowana w mediach społecznościowych, ważnym kryterium było również to, aby czuć się komfortowo przed kamerą. Iwona spełniła wszystkie oczekiwania — ma duże doświadczenie, pozytywne nastawienie i żądzę przygód, a przy tym uważa, że nie ma rzeczy niewykonalnych” — wyjaśnia Lene Larsen, menedżer projektu, Volvo Trucking Adventure.

Na specjalne wydarzenie w Volvo Trucks w Göteborgu zaproszono oprócz Iwony Blecharczyk 20 najlepszych kandydatów z całego świata.

„Chcieliśmy zrobić coś wyjątkowego dla naszej społeczności kierowców, dając im możliwość przyjazdu i poznania ojczyzny Volvo Trucks. Stawiając kierowców ciężarówek w centrum uwagi, chcemy również zwrócić uwagę na ważną pracę, jaką wykonują każdego dnia” — mówi Roger Alm, prezes Volvo Trucks.

Zdjęcie: Iwona Blecharczyk wraz z innymi 20 najlepszymi kierowcami samochodów ciężarowych w Volvo Trucking Adventure

„Jestem pod wrażeniem organizacji przez Volvo Trucks wydarzenia motywacyjnego, które przyciąga tak wielu kierowców z całego świata. Było dla mnie ogromnym zaszczytem zostać wybraną przez tak znakomitą markę i jestem niezwykle wdzięczna za tę możliwość” — mówi Iwona Blecharczyk.  


Życie w trasie

Iwona już wieku nieco ponad dwudziestu lat chciała zostać kierowcą samochodu ciężarowego i jeździć po świecie. Po kilku latach pracy jako zawodowy kierowca w segmencie transportu ponadnormatywnego postanowiła spełnić swoje marzenie i założyła własną firmę transportową — Imagination.

Odkrywanie nowych krajów i poznawanie nowych ludzi to coś, co najbardziej lubię w zawodzie kierowcy samochodu ciężarowego. Jestem szczęśliwa, że mogę realizować swoje marzenie

Zapytana, czy zawód kierowcy samochodu ciężarowego ma jakieś wady, przyznaje: „Cóż, pewnych trudności w drodze nastręcza znalezienie dobrych urządzeń sanitarnych! Czasami może to być trochę frustrujące, szczególnie dla nas, kobiet-kierowców”.

Jeśli chodzi o jej bezpieczeństwo jako kierowcy samochodu ciężarowego, pracującego, mieszkającego i spędzającego noce w trasie, Iwona wyjaśnia: „Podejmuję pewne środki ostrożności, takie jak parkowanie w bezpiecznych miejscach czy niezwracanie na siebie zbytniej uwagi itp., ale nigdy się nie boję.  Czasem można się poczuć trochę samotnie, z dala od rodziny i przyjaciół. Myślę, że fajnie byłoby mieć więcej koleżanek! Obecnie w Europie jest tylko około 3% kobiet-kierowców samochodów ciężarowych. Chciałabym widzieć więcej kobiet za kierownicą samochodów ciężarowych!”
 

Wycieczka w trzech odcinkach

We wrześniu Iwona wyruszyła w podróż z Göteborga w kierunku Przylądka Północnego. Trasa ma ponad 2000 km. Nic trudnego dla doświadczonego kierowcy, ale ta jazda nie była podobna do innych dni w pracy. Obejrzyj poniższe filmy, aby dowiedzieć się więcej o wyprawie Iwony!


Krótkie informacje o Iwonie Blecharczyk:

  • Imię i nazwisko: Iwona Blecharczyk
  • Pochodzenie: Polska
  • Samochód ciężarowy: Czarne Volvo FH13 460 Turbo Compound zwane „Volvy”
  • Dotychczasowa kariera zawodowa: nauczycielka języka angielskiego, kierowca samochodu ciężarowego i właścicielka firmy transportowej „Imagination Transport”, influencerka, YouTuberka
  • Po pracy: wędrówki, lubię próbować nowych rzeczy


Krótkie informacje o Volvo Trucking Adventure:

  • Globalny, cyfrowy konkurs dla kierowców samochodów ciężarowych Volvo, w ramach którego zachęcano kierowców do przedstawienia tego, co najbardziej lubią w jeździe samochodami ciężarowymi. 
  • Jednego zwycięzcę wybrano na wyjątkową wycieczkę po Skandynawii odbywaną za kierownicą najwyższej klasy Volvo FH.
  • Trasa uwzględniała postoje na poznawanie różnych samochodów ciężarowych, spotkania z nowymi kierowcami i poznawanie Skandynawii.
  • Pełna przygód podróż została sfilmowana i można ją oglądać w mediach społecznościowych.
  • 20 najlepszych kandydatów z całego świata zostało zaproszonych na wydarzenie w Göteborgu dotyczące samochodów ciężarowych. Goście mogli odwiedzić Volvo Trucks i odbyć jazdy próbne zupełnie nową gamą samochodów ciężarowych, spotkać się z innymi kierowcami i zwiedzić niezwykły archipelag zachodniego wybrzeża Szwecji.

Volvo Trucking Adventure — oto podróż Iwony  

Obejrzyj odcinek 1: Elektryzujący początek

Obejrzyj odcinek 2: Szwedzka stal, szwedzkie samochody ciężarowe

Obejrzyj odcinek 3: Maszyny i przyroda