Trucks

Jak wpływają na mnie nowe przepisy dotyczące tachografów w samochodach ciężarowych w Europie?

Tatu Ljokkoi
2022-04-01
3 min
Driver’s World
Author
Tatu Ljokkoi
Driver development at Volvo Trucks

Inteligentne tachografy pierwszej generacji są obowiązkowe we wszystkich nowych samochodach ciężarowych od czerwca 2019 roku. Teraz Unia Europejska (UE) wprowadza kolejne regulacje, które będą wymagały instalowania tachografów drugiej generacji od sierpnia 2023 roku.

Oto co musisz wiedzieć o nowym rozporządzeniu UE w sprawie tachografów i co ono oznacza dla Ciebie jako kierowcy. Zacznijmy od tego, dlaczego UE w ogóle zdecydowała się na wprowadzenie tych przepisów.


Większe bezpieczeństwo i profesjonalizm w branży

Głównym celem tych przepisów jest zwiększenie bezpieczeństwa, ograniczenie manipulacji danymi z tachografów oraz zapewnienie kierowcom odpowiedniego odpoczynku między zmianami i okresami intensywnej jazdy.


Przepisy ułatwiają Ci przejście przez kontrole i dotarcie do celu na czas. Władze w każdym kraju UE mogą przeprowadzać zdalne kontrole i jeśli dane z tachografu nie budzą zastrzeżeń, można kontynuować podróż bez zatrzymania. Jest to kluczowy powód, by upewnić się, że nie naruszasz żadnych przepisów. Aktualnie eksploatowane pojazdy ze starymi tachografami mogą wciąż podlegać kontrolom drogowym, więc prawidłowe używanie wszystkich tachografów jest nadal niezwykle ważne.

 

W przeszłości wiadomo było, że niektórzy kierowcy i właściciele samochodów ciężarowych manipulowali danymi z tachografów, by uniknąć stosowania się do standardów bezpieczeństwa kierowców. Unijne regulacje mają to znacznie utrudnić, a jednocześnie nie opóźniać dodatkowymi kontrolami osób przestrzegających przepisów. 

 

Czym jest nowe rozporządzenie dotyczące tachografów?

Inteligentne tachografy pierwszej generacji są obowiązkowe we wszystkich nowych samochodach ciężarowych od 15 czerwca 2019 roku. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem UE, tachografy drugiej generacji muszą być instalowane we wszystkich nowych samochodach ciężarowych o masie powyżej 3,5 tony od 21 sierpnia 2023 roku. Do końca 2024 roku wszystkie stare tachografy analogowe lub cyfrowe (z wyjątkiem inteligentnych tachografów pierwszej generacji) w samochodach ciężarowych używanych w przewozach międzynarodowych muszą zostać wymienione. Do sierpnia 2025 roku wszystkie inteligentne tachografy pierwszej generacji używane w przewozach międzynarodowych muszą zostać zmodernizowane.

Główne funkcje wprowadzane w tachografach drugiej generacji to możliwość sprawdzania ruchu międzynarodowego za pomocą systemu lokalizacji satelitarnej oraz sprawdzanie czasu i miejsca załadunku i wyładunku.

 

Twój inteligentny tachograf będzie mógł również komunikować się z lokalnymi funkcjonariuszami służb porządkowych, którzy będą mogli zdalnie sprawdzić dane z tachografu bez konieczności zatrzymywania pojazdu. Jeśli żadne problemy nie zostaną wykryte, władze muszą usunąć dane w ciągu trzech godzin.

 

Planowanie podróży w zgodzie z nowymi przepisami dotyczącymi tachografów

Nowe przepisy dotyczące tachografów oznaczają, że planowanie podróży staje się niezwykle ważne. Skuteczne planowanie podróży pomoże Ci stać się lepszym kierowcą, sprawi, że podróż będzie przyjemniejsza i zapewni Ci większą kontrolę. Tutaj możesz pobrać przewodnik, który wyjaśni Ci, jak efektywnie zarządzać czasem, i pomoże Ci przestrzegać przepisów. Zawiera:

  • Wskazówki, jak dotrzeć do celu na czas
  • Sposoby, dzięki którym podróż samochodem ciężarowym będzie mniej stresująca
  • Co zrobić, gdy kończy ci się czas jazdy, a na następnym parkingu dla samochodów ciężarowych nie ma już miejsca?

Dowiedz się więcej o nowym rozporządzeniu dotyczącym tachografów w samochodach ciężarowych