Trucks

Jonathan Disley
2024-01-22
Technologia i innowacyjność Ekonomika paliwowa Oszczędzanie paliwa
Author
Jonathan Disley
Dyrektor ds. projektowania

Projektowanie wydajnego samochodu ciężarowego przyszłości

Odważna modernizacja aerodynamicznych kabin Volvo Trucks była długim procesem. Dyrektor ds. projektowania, Jonathan Disley, wyjaśnia, jak nowa tożsamość i funkcjonalność kabin wpisuje się w nową erę sprawności energetycznej.
 

W 2019 r. UE potwierdziła, że wprowadzi zmiany do dyrektywy dotyczącej mas i wymiarów samochodów ciężarowych, co otworzy nowe możliwości projektowania. Zespół projektantów nadwozia Volvo Trucks rozmawiał wcześniej z inżynierami na temat ulepszonej aerodynamicznej kabiny, która zoptymalizuje sprawność energetyczną przedsiębiorstw z branży transportu ciężarowego. Przyszedł czas na wprowadzenie niezwykłych modernizacji.
 

„Zmiana w prawodawstwie UE była dla nas doskonałą okazją do zwiększenia wydajności i wykorzystania naszych wcześniejszych dokonań” — mówi Jonathan Disley. „Chcieliśmy stworzyć samochód ciężarowy o wyraźnie większej wydajności osiągniętej dzięki naciskowi na prostotę i aerodynamikę”.
 

Poszukiwanie inspiracji i proces projektowania nowej kabiny

W ścisłej współpracy z ekspertami i inżynierami Volvo Trucks ds. aerodynamiki zespół projektowy zaczął zastanawiać się, jaki kształt i udoskonalenia kabiny zwiększą jej sprawność energetyczną.
 

„Szukaliśmy najnowszych inspiracji w dziedzinie aerodynamiki, od samochodów po statki, a nawet lotnictwo. Naszym celem było opracowanie przyszłościowego modelu. Chcieliśmy także wykorzystać nasze skandynawskie dziedzictwo i elementy klasycznego designu Volvo” — mówi Jonathan Disley.
 

Zaczęliśmy od tworzenia tablic graficznych i szkiców oraz prowadzenia dogłębnych dyskusji na temat koncepcji projektu i przepisów UE. To doprowadziło do jednej z największych i najbardziej ekscytujących zmian — nowego Volvo FH Aero, które zostało wydłużone o 240 mm, aby zmaksymalizować sprawność aerodynamiczną. Starannie obliczono i zmieniono również wymiary dolnych i górnych narożników przedniej części kabiny, wprowadzając gładsze i bardziej zakrzywione linie w celu zoptymalizowania przepływu powietrza wokół samochodu ciężarowego.
 

W kabinach Volvo FH Aero i kabinach standardowych nowy system kamer monitorujących o eleganckiej konstrukcji „skrzydłowej” zastępuje lusterka boczne, poprawiając przepływ powietrza. Nowe, liniowe światła pozycyjne, które nawiązują do kultowych świateł Volvo w kształcie litery V, znajdują się w górnych rogach przedniej części nadwozia i są wizualnie zintegrowane z ozdobnymi panelami.
 

Jednocześnie zmieniono wygląd kultowego znaku Volvo Iron Mark. Teraz jest większy, z uproszczonym, eleganckim wyglądem odzwierciedlającym cyfrową, wydajną erę.
 

„Praca nad zmianami modelu trwała jeszcze przed pandemią” — wyjaśnia Jonathan Disley. „Pomimo trudności praktycznych, znaleźliśmy sposób, aby powoli, metodą drobnych kroków, realizować nasz główny cel — wygląd i styl najwyższej jakości, który pozwala oszczędzać paliwo i energię, przynosząc prawdziwe korzyści operatorom samochodów ciężarowych”.
 

Funkcjonalny, zrównoważony design z możliwością dostosowania wykończenia

W elektrycznych samochodach ciężarowych Volvo górna i dolna osłona chłodnicy mają nową, wydajną konstrukcję o strukturze plastra miodu, która tworzy jednolity, wyrafinowany wygląd. Całość uzupełniają czarne reflektory i biały znak Volvo Iron Mark.
 

„Celem był prosty skandynawski design, który odzwierciedlałby nasze dążenie do zrównoważonego rozwoju i elektromobilności” — wyjaśnia Jonathan Disley.
 

W samochodach ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym górna osłona chłodnicy ma ten sam efektowny wzór plastra miodu, co w elektrycznych samochodach ciężarowych. Dzięki tej zmianie klienci mogą wybrać wykończenie dolnej części przodu Volvo FH w podstawowych lub wzbogaconych kolorach wykończenia. W Volvo FH16 wykończenie jest odważniejsze, z jasnymi chromowanymi elementami, srebrną górną i ciemną chromowaną dolną osłoną chłodnicy, co zapewnia bardziej wyrazisty wygląd. 

„Chcieliśmy stworzyć samochody ciężarowe o wyraźnie większej wydajności osiągniętej dzięki naciskowi na prostotę i aerodynamikę”.

Zespół projektowy zdecydował się również na zwiększenie przestrzeni między przednią szybą a dolną osłoną chłodnicy na potrzeby oznakowania marką klienta i partnera.
 

„Nie chodziło tylko o zaprojektowanie nowej, atrakcyjnej tożsamości — wysłuchaliśmy opinii klientów i zdaliśmy sobie sprawę, że jest to ważna cecha dla wielu firm z branży transportu ciężarowego” — mówi Jonathan Disley.
 

Dolną osłonę chłodnicy z wbudowanym stopniem można teraz całkowicie otworzyć, aby odkryć dodatkowe udogodnienie dla kierowcy — ławkę z uchwytami na kubki, na której można usiąść podczas przerwy w podróży. Linię podziału z przodu umieszczono niżej, co zwiększyło dynamikę designu.
 

„Chociaż zmiany dotyczą przede wszystkim sprawności energetycznej, oznaczają one także większe skupienie na kliencie, poprawę funkcjonalności i możliwości personalizacji samochodów ciężarowych” — mówi Jonathan Disley. „Jest to wynikiem panującej w Volvo atmosfery sprzyjającej współpracy, w której stale dzielimy się własnymi pomysłami i opiniami klientów oraz uwzględniamy je w swoich projektach”.
 

Nowy design Volvo Trucks w skrócie: zmiany i korzyści

Wyraźna nowa „aerodynamiczna” tożsamość o skandynawskim charakterze, mająca zastosowanie w całej ofercie Volvo Trucks.
 

Volvo FH Aero i Volvo FH16 Aero  — nowa era wydajności

 • Konstrukcja kabiny Volvo Trucks jest optymalna pod względem sprawności energetycznej, a przednia ściana została wydłużona o 240 mm. Dzięki wszystkim nowym udoskonaleniom aerodynamicznym kabiny, Volvo FH Aero może zwiększyć zasięg elektrycznych samochodów ciężarowych i obniżyć koszty paliwa.
 • Dopracowany wzór osłony chłodnicy o strukturze plastra miodu zapewnia maksymalną wydajność (górna osłona chłodnicy w samochodach ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym oraz górna i dolna osłona chłodnicy w samochodach ciężarowych z silnikiem elektrycznym, z możliwością dopasowania kolorystycznego w celu uzyskania jednolitego wyglądu).
 • Zaokrąglone przednie narożniki zwiększają właściwości aerodynamiczne.
 • Bardziej opływowa konstrukcja z odważnym przodem, który poprawia aerodynamikę.
 • Pryzmatyczna dolna osłona chłodnicy zapewniająca lepszy efekt 3D w samochodach ciężarowych z silnikiem wysokoprężnym.
 • Bardzo duży stopień z przodu, który można całkowicie obniżyć, aby utworzyć ławkę z uchwytami na kubki dla kierowcy.
 • Więcej miejsca między przednią szybą a osłoną chłodnicy na panel dla partnerów.
 • Podwyższone gumowe przedłużenia, które lepiej uszczelniają szczelinę między ciągnikiem a naczepą.
 • W pełni zintegrowane uchwyty pod przednią szybą poprawiające przepływ powietrza.
 • Kultowe reflektory w kształcie litery V w kolorze czarnym w Volvo FH16 i elektrycznych samochodach ciężarowych Volvo.
 • Dolna rama osłony chłodnicy w kształcie litery U z większymi możliwościami dostosowania wykończenia.
 • Podniesiony spacjowany logotyp Volvo w centralnym miejscu, bliżej kierowcy.
   

Wszystkie modele samochodów ciężarowych Volvo (FH Aero, FH16 Aero, FH, FH16, FM, FMX)

Odważne, nowe cechy designu:

 • Elegancki „skrzydłowy” design elektrycznego systemu kamer monitorujących zapewniający lepszy przepływ powietrza. Kamera na podczerwień poprawia widoczność dla kierowcy i bezpieczeństwo w nocy.
 • Gładsze, uszczelnione czarne panele ozdobne poprawiające przepływ powietrza nad górą częścią kabiny.
 • Wyraźny, liniowy znak świetlny w górnych rogach, jest zintegrowany z panelami ozdobnymi.
 • Ekologiczne oświetlenie LED na zewnątrz samochodu ciężarowego.
   

Możliwości dostosowania:

 • Satynowe/błyszczące chromowane lub perłowobiałe wykończenie ukośnika i emblematu Volvo Iron Mark, w zależności od modelu samochodu ciężarowego.
 • Możliwość wyboru koloru wykończenia dolnej części przodu.


Przeprojektowany znak Volvo Iron Mark, znak słowny i emblematy:

 • przeprojektowany znak Volvo Iron Mark jest większy, o prostszym i elegantszym wyglądzie, odzwierciedlającym erę cyfryzacji i wydajności.
 • Udoskonalone emblematy modeli samochodów ciężarowych, nadające im bardziej nowoczesny, cyfrowy wygląd.

Poznaj nowy design gamy samochodów ciężarowych — objaśniony przez naszego dyrektora ds. projektowania

Related Insights