Trucks

Nadeszło Volvo FH Aero – nowy punkt odniesienia dla energooszczędnych, ciężkich pojazdów ciężarowych

Kultowa seria FH samochodów ciężarowych Volvo zyskała nowego członka — Volvo FH Aero. Dzięki aerodynamicznej konstrukcji i innowacyjnym funkcjom FH Aero oferuje nowy poziom sprawności energetycznej. Jest dostępne w czterech wersjach, w tym z zasilaniem biopaliwem i jako wielokrotnie nagradzany model elektryczny.
The Volvo FH Aero is here – a new benchmark for energy efficient heavy-duty trucks
Nadeszło Volvo FH Aero – nowy punkt odniesienia dla energooszczędnych, ciężkich pojazdów ciężarowych

Poprawa właściwości aerodynamicznych i zastosowanie nowych technologii, takich jak system kamer monitorujących, sprawia, że model FH Aero może zmniejszyć zużycie energii i wartość emisji o 5 procent*.

 

„Nowe Volvo FH Aero jest najbardziej wydajnym z naszych dotychczasowych samochodów ciężarowych, ponieważ stale zmniejszamy emisje CO2 z całej gamy naszych produktów” — mówi Roger Alm, prezes Volvo Trucks. „To samochód ciężarowy Volvo w najlepszym wydaniu — bezpieczny, o pięknej konstrukcji i wysokiej jakości, przeznaczony do wymagających przewozów długodystansowych, a zaprojektowany z myślą o sukcesie naszych klientów”.

 

Volvo FH Electric, wybrane jako Międzynarodowy Samochód Ciężarowy Roku 2024, będzie również oferowane w nowej wersji Aero, energooszczędnym dodatku do i tak już szerokiej gamy elektrycznych samochodów ciężarowych Volvo. Co więcej, Volvo FH16 staje się najpotężniejszym samochodem ciężarowym w branży dzięki całkowicie nowemu, wydajnemu silnikowi o mocy 780 KM, który sprosta najcięższym zadaniom.

 

Niezależnie od tego, który układ napędowy wybiorą klienci — elektryczny, gazowy czy wysokoprężny — wszystkie warianty nowego FH Aero będą zużywać mniej energii, a jednocześnie zapewnią większy zasięg i najwyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu jazdy.

 

Nowe modele samochodów ciężarowych Aero będą wprowadzane na rynek stopniowo w latach 2024–2025 w czterech wersjach — the FH Aero, FH Aero Electric, FH Aero zasilane gazem i FH16 Aero.

 

Optymalne zużycie paliwa dzięki aerodynamicznej konstrukcji

Przód kabiny Volvo FH Aero został wydłużony o 24 centymetry w porównaniu z tradycyjnym Volvo FH. Przede wszystkim to przedłużenie umożliwiło poprawę aerodynamiki kabiny samochodu ciężarowego. Lepsza aerodynamika nie tylko zapewnia mniejsze zużycie paliwa, ale także zwiększa stabilność jazdy przy wietrznej pogodzie.

 

Poprawa aerodynamiki jest korzystna dla modelu FH Aero Electric także dlatego, że poprawia właściwości swobodnego toczenia pojazdu. Pozwala to na zwiększenie odzyskiwania energii w celu ponownego zasilania akumulatora podczas hamowania lub zjazdu ze wzniesienia. W efekcie akumulator jest gotowy do użycia podczas kolejnego przyspieszenia lub podjazdu pod górę.

 

Nowoczesny, nowy przód FH Aero został ozdobiony śmiałym, dużym i łatwo rozpoznawalnym znakiem Volvo Iron Mark — największym w dzisiejszych czasach na samochodach ciężarowych Volvo — a także spacjowanym logotypem Volvo, wyraźnie wskazującym, że jest to najnowszy model Volvo Trucks.

 

Większe bezpieczeństwo i wydajność dzięki kamerom zastępującym lusterka

Nowy, zaawansowany system kamer monitorujących w znacznym stopniu wpływa zarówno na aerodynamikę, jak i na bezpieczeństwo. To nowe rozwiązanie, zastępujące tradycyjne lusterka zewnętrzne, otwiera przed kierowcą pole widzenia, poprawiając bezpieczeństwo zarówno jego samego, jak i otaczających go użytkowników drogi.

 

System kamer ma pozytywny wpływ na widoczność dla kierowcy podczas deszczu i w ciemności, ale także w bezpośrednim świetle słonecznym i w czasie jazdy w tunelach. Podczas jazdy z przyczepą system kamer oferuje funkcję automatycznego obracania, podążając za skręcającą przyczepą.

Do najważniejszych cech i zalet nowego Volvo FH Aero należą:

  • Technologia Volvo I-See udoskonalona w celu oszczędzania energii i emisji dwutlenku węgla, wykorzystująca chmurową mapę topograficzną do optymalizacji jazdy i umożliwiająca dłuższą jazdę w trybie tempomatu, pozwalającym zarówno na oszczędzanie energii, jak i bardziej relaksującą jazdę.
  • Zmodernizowane hamulce z opatentowanymi przez Volvo hamulcami tarczowymi „bez ciągnięcia”, które poprawiają skuteczność hamowania, jednocześnie zmniejszając zużycie energii i emisję spalin.
  • Ulepszony i łatwy w obsłudze system Infotainment, który można spersonalizować w zależności od indywidualnych potrzeb.
  • Ulepszony system dźwiękowy, oferowany z sześcioma głośnikami najwyższej jakości, nowym wzmacniaczem mocy i subwooferem poprawiającym jakość wrażeń dźwiękowych.
  • Nowy wbudowany system nawigacji będzie oferowany z ulepszonymi mapami dostosowanymi do potrzeb samochodów ciężarowych i funkcją automatycznej aktualizacji map umożliwiającą sprawną dostawę towaru.
  • Modernizacje wnętrza obejmują także wbudowaną kuchenkę mikrofalową i gniazda zasilania USB-C.
  • Oferta My Business Apps Volvo Trucks została wprowadzona na większą liczbę rynków. Jest to usługa oparta na subskrypcji, która umożliwia klientom pobieranie aplikacji biznesowych od różnych dostawców i korzystanie z nich wyświetlaczu dodatkowym samochodu ciężarowego, co zapewnia realne korzyści w zakresie dyspozycyjności i codziennego użytkowania pojazdu.
  • Nowa usługa monitorowania opon zapewnia operatorom flot pełny wgląd w pojazd ciężarowy i naczepę za pośrednictwem Volvo Connect, zmniejszając ryzyko niespodziewanej awarii opony dzięki wysyłaniu ostrzeżeń do kierowcy.


W zależności od potrzeb rynku Volvo FH będzie nadal oferowane także ze standardową, nieprzedłużoną kabiną.

*Rzeczywiste zużycie paliwa może się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak prędkość jazdy, korzystanie z tempomatu, dane techniczne pojazdu, ładunek pojazdu, faktyczna topografia, doświadczenie kierowcy, konserwacja pojazdu i warunki pogodowe.

For further information, please contact:

Helena Lind
Media Relations Director, Volvo Trucks
Email: helena.lind@volvo.com
Tel: +46 76 5536257
 

Volvo Trucks supplies complete transport solutions for discerning professional customers with its full range of medium- and heavy-duty trucks. Customer support is provided via a global network of dealers with 2,200 service points in about 130 countries. Volvo trucks are assembled in 12 countries across the globe. In 2023 approximately 145,000 Volvo trucks were delivered worldwide. Volvo Trucks is part of the Volvo Group, one of the world’s leading manufacturers of trucks, buses, construction equipment and marine and industrial engines. The group also provides complete solutions for financing and service. Volvo Trucks’ work is based on the core values of quality, safety and environmental care.