Trucks

Firma Solidaris odbiera pierwsze elektryczne ciągniki siodłowe Volvo FM

Volvo Trucks Polska dostarczyło pierwsze dwa elektryczne ciągniki siodłowe Volvo FM do wieloletniego partnera firmy –Solidaris Sp. z o.o. To wyjątkowe wydarzenie potwierdza zaangażowanie obu firm w dekarbonizację sektora transportowego.

Volvo Trucks Polska dostarczyło pierwsze dwa elektryczne ciągniki siodłowe Volvo FM do wieloletniego partnera firmy –Solidaris Sp. z o.o. To wyjątkowe wydarzenie potwierdza zaangażowanie obu firm w dekarbonizację sektora transportowego.

 

Solidaris, będący wieloletnim partnerem Volvo Trucks, staje się pierwszym polskim rodzinnym przedsiębiorstwem transportowym, które wprowadza do swojej floty jednocześnie dwa elektryczne ciągniki siodłowe Volvo FM. Dwa pierwsze egzemplarze rozpoczęły pracę w regionie Kędzierzyn-Koźle, rzucając tym samym światło na rozwijające się możliwości transportu zrównoważonego w Polsce. Tym samym kolejne miasto, ma na swoim terenie firmę, która odważnie inwestuje w elektromobilność ciężką.

 

Spółka Solidaris powstała we wrześniu 2003 roku, jako rodzinna firma założona przez rodzeństwo Groeger. Nazwa firmy to połączenie dwóch słów: SOLID – solidność i ARIS – pomysłowość.

 

"Nazwa Solidaris nie jest przypadkowa. Chcieliśmy, aby odzwierciedlała nasze wartości i podejście do biznesu. Solidność to fundament naszej działalności, natomiast pomysłowość pozwala nam być na krok przed konkurencją" - mówi Piotr Groeger, współwłaściciel Solidaris.

 

Flotę Solidaris zasiliły dwa w pełni elektryczne modele samochodu ciężarowego Volvo FM Electric. Wyposażono je w baterie o pojemności 540 kWh, które gwarantują zasięg do 300 km. Volvo FM to jeden z sześciu modeli całkowicie elektrycznych samochodów ciężarowych stworzonych z myślą o wykonywaniu wielu różnych zadań transportowych. Ciągniki, z którymi będą pracować kierowcy Solidaris, podobnie jak pozostałe modele Volvo FH i FMX Electric, dysponują DMC do 44 t.

 

“Dla Solidaris, wprowadzenie elektrycznych ciągników siodłowych to wyraz naszego zobowiązania do troski o środowisko. Zależy nam nie tylko na solidności naszych usług, ale również na solidarności z przyszłymi pokoleniami, dlatego wybraliśmy innowacyjne rozwiązania, by być liderem zmian w branży”, komentuje Piotr Groeger.

 

Ceremonia przekazania pojazdów odbyła się z udziałem Piotra Groeger, Jana Groeger, Małgorzaty Kulis – Dyrektor Zarządzającej Volvo Trucks Polska, Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle - Sabiny Nowosielskiej oraz Starosty Powiatu KK Pawła Masełko. Wszyscy uczestnicy podkreślili znaczenie współpracy pomiędzy sektorem prywatnym a publicznym w kierunku zrównoważonej przyszłości transportu.

 

"Moment przekazania dwóch pierwszych elektrycznych ciągników siodłowych do firmy Solidaris Sp z o.o. to bardzo wyjątkowy czas w historii naszej współpracy. Ta dostawa ma kilka wymiarów - z jednej strony konstytuuje ponad 20-letnią współpracę Volvo Trucks Polska i Solidaris Sp z o.o., która de facto zbiegła się bardzo blisko z jubileuszem 20-lecia Solidaris, obchodzonego niedawno przez Klienta. To również wyraz zaufania i solidnej relacji biznesowej, trwającej nieprzerwanie od wielu lat i co roku owocującej ciekawymi inwestycjami.  Piotr i Jan Groeger – własciciele Firmy Solidaris doskonale rozumieją, że nowoczesny biznes wymaga inwestycji w najnowsze technologie, a myśląc o przyszłości zawsze należy mieć na uwadzie zrównoważony rozwój z szacunkiem dla przyszłych pokoleń i środowiska naturalnego.  Dzisiejszy dzień i zasilenie floty Solidaris w 2 zeroemisyjne pojazdy są tego namacalnym dowodem. Decyzję o inwestycji poprzedziły testy i wzajemna wymiana informacji dotyczących zadań dla pojazdów oraz przewidywanych tras. To również zaufanie do naszej marki, która ma dziś ugruntowaną pozycję w segmencie ciężkiej elektromobilności oraz może sie poszczycić największą liczbą komercyjnie jeżdzących po polskich drogach pojazdów elektrycznych. Jestem przekonana, że ta dostawa to tylko pierwszy krok w ambitnych celach Braci Groeger, którzy są dla nas od lat inspirującym partnerem, niekwestionowanym Ambasadorem marki Volvo Trucks, współtworzącym przyszłość nowoczesnego transportu w Polsce. Wraz z pojazdami elektrycznymi, wydajemy też jeden pojazd konwencjonalny, z 500-konnym silnikiem TC, w szczególnych, jubileuszowych barwach Solidaris” – komentuje Małgorzata Kulis, Dyrektor Zarządzająca Volvo Trucks Polska.

O Solidaris:

Spółka Solidaris powstała we wrześniu 2003 roku, jako rodzinna firma założona przez rodzeństwo Groeger. Od samego początku, priorytetem firmy była najwyższa jakość świadczonych usług, którą stara się osiągać przez: bezpieczeństwo i terminowość dostaw, profesjonalną obsługę, szeroki zasięg przewozów, zróżnicowanie floty, inwestycje w systemy wspomagające kontrolę wykonywanych transportów oraz innowacyjne rozwiązania. Solidaris na co dzień stosuje polityke w zakresie jakości i bezpieczeństwa potwierdzoną certyfikatami: ISO 9001:2015 oraz SQAS (Safety & Quality Assessment System). Firma otrzymała także liczne wyróżnienia od niezależnych instytucji za zarządzanie i politykę jakości.

 

Ważne informacje o Volvo FM Electric:

·         Konfiguracja osi: Ciągniki siodłowe 4×2

·         Kabina Globetrotter

·         Dopuszczalna masa całkowita zestawu: do 44 ton

·         Pojemność akumulatora:  540 kWh–6 akumulatorów

·         Zasięg: Do 300 km

·         Czas ładowania (pełne naładowanie):

·         9,5 h AC (43 kW)

·         2,5 h DC (250 kW)

·         Układ napędowy: 3 silniki elektryczne, skrzynia biegów I-Shift, 490 kW mocy ciągłej

 

 

LINK do zdjęć 

Kontakt:

Aleksandra Pytlińska
E-mail: aleksandra.pytlinska@volvo.com
Tel: +48 571 301 760 

 

Volvo Trucks dostarcza kompletne rozwiązania transportowe dla wymagających klientów profesjonalnych, oferując pełną gamę samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności. Obsługa klienta odbywa się za pośrednictwem globalnej sieci dealerów obejmującej 2200 punktów serwisowych w około 130 krajach. Samochody ciężarowe Volvo są produkowane w 12 krajach na całym świecie. W 2023 roku na całym świecie dostarczono około 145 000 samochodów ciężarowych Volvo. Volvo Trucks jest częścią Volvo Group, jednego z wiodących na świecie producentów samochodów ciężarowych, autobusów, sprzętu budowlanego oraz silników morskich i przemysłowych. Grupa dostarcza również kompletne rozwiązania w zakresie finansowania i serwisu. Praca Volvo Trucks opiera się na podstawowych wartościach, takich jak jakość, bezpieczeństwo i troska o środowisko.