Trucks

Volvo otrzymuje rekordowe zamówienie na 1000 elektrycznych samochodów ciężarowych

Volvo Trucks podpisało list intencyjny dotyczący sprzedaży 1000 elektrycznych samochodów ciężarowych do 2030 r. firmie Holcim, jednemu z największych na świecie dostawców rozwiązań budowlanych. Umowa jest największym jak dotąd komercyjnym zamówieniem na elektryczne ciężarówki Volvo, a pierwsze 130 pojazdów zostanie dostarczonych w 2023 i 2024 roku.
Volvo otrzymuje rekordowe zamówienie na 1000 elektrycznych samochodów ciężarowych
Volvo otrzymało zamówienie na 1000 elektrycznych samochodów ciężarowych - największe jak dotąd zamówienie na elektryczny asortyment firmy.

Holcim to globalny dostawca rozwiązań budowlanych z siedzibą w Szwajcarii. Teraz firma i jej kontrahenci uzgodnili z Volvo Trucks, że planują rozlokowanie 1000 elektrycznych samochodów ciężarowych Volvo w całej działalności Holcim w Europie od chwili obecnej do 2030 r.

Pierwsze 130 ciężkich elektrycznych samochodów ciężarowych Volvo FH i Volvo FM zostanie dostarczonych na rynki m.in. do Francji, Niemiec, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii w czwartym kwartale 2023 roku i przez cały 2024 rok.

 

Umowa jest wynikiem szerszej współpracy pomiędzy Holcim i Volvo Group.

„Długoterminowa współpraca i silne zaangażowanie w realną zmianę są niezbędne, aby urzeczywistnić duże redukcje CO2. Jestem bardzo dumny z partnerstwa, jakie nawiązaliśmy z Holcim, oraz z wyników, które razem osiągamy” — mówi Martin Lundstedt, Prezes i Dyrektor Generalny Volvo Group.

„Przejście na zerową emisję wymaga głębokiej współpracy między łańcuchami wartości. Cieszymy się, że możemy współpracować z Volvo w celu dekarbonizacji logistyki naszych europejskich operacji za pomocą flot elektrycznych, realizując nasz cel, jakim jest osiągnięcie 30% bezemisyjnych ciężkich samochodów ciężarowych do 2030 r.” – mówi Jan Jenisch, Prezes i Dyrektor Generalny Holcim.

 

Zastępując na typowej trasie 1000 istniejących samochodów ciężarowych Volvo FH z silnikiem wysokoprężnym, ciężarówkami Volvo FH Electric wykorzystującymi ekologiczną energię elektryczną, można by zaoszczędzić do 50 000 ton CO2 rocznie.

 

Obie firmy są zaangażowane w inicjatywę Science-based targets, która napędza ambitne działania na rzecz klimatu w sektorze prywatnym, a także są członkami założycielami First Movers Coalition (FMC).

 

Fakty: FMC

FMC (First Movers Coalition) to koalicja firm, które wykorzystują swoją siłę nabywczą do tworzenia wczesnych rynków dla innowacyjnych, czystych technologii w ośmiu trudnych do osłabienia sektorach.

 

Fakty: Inicjatywa celów opartych na nauce

Inicjatywa Cele oparte na nauce (SBTi) napędza ambitne działania na rzecz klimatu w sektorze prywatnym, umożliwiając organizacjom wyznaczanie celów redukcji emisji opartych na nauce. Cele są uważane za „oparte na nauce”, jeśli są zgodne z tym, co według najnowszych badań klimatycznych jest niezbędne do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego – ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5°C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej.

 

Fakty: Holcim

Holcim to globalna firma zajmująca się zrównoważonymi rozwiązaniami budowlanymi z siedzibą w Szwajcarii. Jest obecna w ponad 60 krajach i zatrudnia około 60 000 pracowników.

 

Notatka:

Oszczędność CO2 opiera się na obliczeniach wykonanych przy użyciu Kalkulatora Śladu Środowiskowego Volvo Trucks (porównanie emisji CO2 przy rocznym przebiegu 80 000 km dla samochodu ciężarowego o masie całkowitej 44 ton i przy założeniu, że porównawczy olej napędowy wykorzystuje 7% biodiesla i osiąga średnio 23 l /100km).

LINK do zdjęć w wysokiej rozdzielczości

Kontakt:

Aleksandra Pytlińska
E-mail: aleksandra.pytlinska@volvo.com
Tel: +48 571 301 760 

 

Volvo Trucks dostarcza kompletne rozwiązania transportowe dla wymagających klientów profesjonalnych, oferując pełną gamę samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności. Obsługa klienta odbywa się za pośrednictwem globalnej sieci dealerów obejmującej 2200 punktów serwisowych w około 130 krajach. Samochody ciężarowe Volvo są produkowane w 12 krajach na całym świecie. W 2023 roku na całym świecie dostarczono około 145 000 samochodów ciężarowych Volvo. Volvo Trucks jest częścią Volvo Group, jednego z wiodących na świecie producentów samochodów ciężarowych, autobusów, sprzętu budowlanego oraz silników morskich i przemysłowych. Grupa dostarcza również kompletne rozwiązania w zakresie finansowania i serwisu. Praca Volvo Trucks opiera się na podstawowych wartościach, takich jak jakość, bezpieczeństwo i troska o środowisko.