Trucks

Volvo Trucks i Boliden współpracują przy wdrażaniu elektrycznych samochodów ciężarowych do pracy pod ziemią w górnictwie

Volvo Trucks i firma wydobywcza Boliden łączą teraz siły, aby wdrożyć transport elektrycznymi ciężarówkami w środowiskach podziemnych.
Volvo Trucks i Boliden współpracują przy wdrażaniu elektrycznych samochodów ciężarowych do pracy pod ziemią w górnictwie
Volvo Trucks i Boliden współpracują nad wykorzystaniem elektrycznych samochodów ciężarowych w górnictwie podziemnym (zdjęcie nie przedstawia kopalni Kankberg).

Szwedzka grupa wydobywcza Boliden, jako jedna z pierwszych na świecie zacznie używać elektrycznych pojazdów akumulatorowych do ciężkiego transportu podziemnego począwszy już od 2023 r. W środowiskach górniczych elektryczne ciężarówki mogą przynieść kilka dużych korzyści – w tym brak emisji spalin, bezpieczniejsze miejsce pracy i bardziej ciche warunki pracy.

 

Przemysł wydobywczy przechodzi obecnie okres szybkich zmian, a wielu graczy przechodzi na bardziej zrównoważone metody produkcji, aby zapewnić mniejszy wpływ metali na klimat. Podobnie jak w wielu innych kopalniach, spaliny z pojazdów z silnikami diesla odpowiadają za większość emisji dwutlenku węgla z kopalni Boliden. Firma zobowiązała się do ograniczenia emisji CO2 o 40 procent do 2030 r.*, a elektryfikacja transportu będzie odgrywać kluczową rolę w osiąganiu celów klimatycznych przez Boliden.

 

Nowa umowa o współpracy między Boliden i Volvo Trucks oznacza, że dwie elektryczne ciężarówki Volvo o dużej ładowności będą używane w kopalni Boliden w Kankberg, niedaleko Skellefteå w północnej Szwecji. Gdyby wszystkie pojazdy ciężarowe w kopalni zastąpione zostały elektrycznymi, emisja CO2 z kopalni mogłaby zostać zmniejszona o ponad 25 procent.

„To ekscytująca współpraca w środowisku o bardzo trudnych wymaganiach; strome zbocza, ciężkie ładunki i wilgotne powietrze, które osadza się w pojazdach” — mówi Jessica Lindholm, kierownik projektu w Volvo Trucks. „Współpraca z Boliden zapewni nam cenną wiedzę na temat osiągów elektrycznych pojazdów ciężarowych podczas jazdy pod ziemią i dostarczy odpowiedzi na pytania dotyczące wpływu na układ napędowy i akumulatory. Zmniejszona emisja dwutlenku węgla w transporcie górniczym oznacza również, że pośrednio zmniejszymy naszą własną emisję CO2, ponieważ w naszych samochodach ciężarowych wykorzystywane są surowce przemysłu wydobywczego”.

 

Pierwsza ciężarówka obsługująca kopalnię Kankberg, Volvo FH Electric, będzie używana do transportu kotew skalnych i innego sprzętu do kopalni i zostanie oddana do użytku w 2023 r. W oparciu o doświadczenia z pierwszą ciężarówką, kolejne  Volvo FH Electric zostanie później oddane do eksploatacji i wykorzystane do podziemnego transportu skał i rudy.

„Postrzegamy współpracę z Volvo jako fantastyczną okazję do popchnięcia technologii elektrycznej do przodu, a jednocześnie naukę, jak dostosować naszą działalność do przejścia na transport podziemny bez wykorzystania paliw kopalnych. Główną zaletą ciężarówek elektrycznych jest to, że przyczynią się one do powstania bardziej zrównoważonej kopalni, zarówno pod względem emisji, jak i środowiska pracy naszych pracowników”, komentuje Dennis Forslund, kierownik projektu w firmie Boliden. „Dodatkowo łączna ilość energii zużywanej w kopalni będzie mniejsza, ponieważ napęd elektryczny jest bardziej energooszczędny niż silnik wysokoprężny, a także możliwe jest przechwytywanie energii elektrycznej regenerowanej podczas hamowania silnikiem na zboczach”.

 

Volvo Trucks oferuje najszerszą w branży gamę elektrycznych samochodów ciężarowych, z sześcioma modelami w produkcji seryjnej i jest liderem na rynku elektrycznych samochodów ciężarowych o dużej ładowności w Europie i USA. Bezemisyjne pojazdy ciężarowe  Volvo mogą zaspokoić wiele różnych potrzeb transportowych, począwszy od dystrybucji miejskiej i wywozu śmieci, po transport regionalny i ruch budowlany. Celem Volvo jest, aby 50% nowych samochodów ciężarowych sprzedawanych w 2030 stanowiły te z napędem  elektrycznym.

 

O Boliden

Boliden to firma działająca w przemyśle metali, która koncentruje się na zrównoważonym rozwoju. Nasze korzenie sięgają Skandynawii, nasz rynek jest globalny. Nasza podstawowa kompetencja leży w obszarach poszukiwań, wydobycia, hutnictwa i recyklingu metali. Boliden zatrudnia około 6000 pracowników, a roczna sprzedaż wynosi około 85 miliardów SEK. Akcje są notowane w segmencie Large Cap na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie.

 

 

 

*Zakres 1 i 2 w porównaniu z 2021 r

 

LINK do zdjęć w wysokiej jakości

 

 

 

Kontakt:

Aleksandra Pytlińska
E-mail: aleksandra.pytlinska@volvo.com
Tel: +48 571 301 760 

 

Volvo Trucks dostarcza kompletne rozwiązania transportowe dla wymagających klientów profesjonalnych, oferując pełną gamę samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności. Serwis zapewnia sieć dealerów i 2 300 stacji obsługi w ponad 130 krajach. Samochody ciężarowe Volvo są produkowane w 12 krajach na całym świecie. W 2022 roku, na całym świecie, dostarczono około 145 000 samochodów ciężarowych Volvo. Koncern Volvo Trucks jest częścią Grupy Volvo, jednego z wiodących światowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych oraz silników morskich i przemysłowych. Grupa dostarcza również kompletne rozwiązania finansowe i serwisowe. Kluczowymi wartościami Volvo Trucks są jakość, bezpieczeństwo i troska o środowisko naturalne.