Trucks

Volvo prezentuje elektryczne pojazdy ciężarowe o większym zasięgu

Volvo Trucks wprowadza teraz nowe, mocniejsze akumulatory do swoich elektrycznych samochodów ciężarowych o średniej ładowności, które zapewniają większy zasięg do 450 km i umożliwiają elektryfikację jeszcze większej liczby zadań związanych z transportem miejskim.
Volvo prezentuje elektryczne pojazdy ciężarowe o większym zasięgu
Nowe, wydajniejsze akumulatory w samochodach ciężarowych Volvo o średniej ładowności oferują do 450 km całkowitego zasięgu na jednym ładowaniu.

Dzięki mocniejszym akumulatorom w gamie samochodów ciężarowych Volvo o średniej ładowności, Volvo FL i Volvo FE Electric, możliwe jest teraz przyspieszenie przejścia na cichszy i czystszy transport miejski. Nowe akumulatory oferują o 42% większą pojemność energetyczną, dzięki czemu mogą zapewnić całkowity zasięg do 450 km na jednym ładowaniu.

 

Oznacza to, że ciężarówki mogą obsługiwać większość rodzajów tras i zadań w obszarach miejskich, a także zasilić sprzęt do urządzeń do energochłonnych zadań, takich jak wywóz śmieci lub wszelkiego rodzaju budowy. Dodatkowa energia może być również wykorzystana do zadań związanych z jazdą po mieście podczas długich zmian bez konieczności ładowania. Dzięki ulepszonym akumulatorom Volvo FL Electric ma teraz zasięg do 450 km, a Volvo FE Electric do 275 km.

 

„Dzięki zasięgowi do 450 km nasze elektryczne ciężarówki są gotowe do zastąpienia całej floty miejskich samochodów ciężarowych z silnikiem Diesla naszych klientów. Volvo FL i FE Electric wytwarzają minimalną emisję i hałas, co jest korzystne dla klimatu, kierowcy i wszystkich osób mieszkających i poruszających się w mieście” — mówi Jessica Sandström, SVP Product Management w Volvo Trucks.

 

Większa pojemność oznacza, że do uzyskania tej samej dostępnej obecnie mocy, potrzeba mniejszej ilości akumulatorów. Jeśli zadania klientów wymagają krótszych zasięgów, mogą oni zwiększyć swoją ładowność, używając mniej akumulatorów – przy wzroście ładowności o 500 kg na każdy akumulator, który nie jest przewożony.

 

„Dla niektórych klientów ważniejsze jest uzyskanie dodatkowej ładowności, niż maksymalizacja zasięgu. Ściśle współpracujemy z naszymi klientami przy wyborze najlepszego rozwiązania” – mówi Jessica Sandström.

Zastępując na typowej trasie samochód ciężarowy Volvo FL lub Volvo FE z silnikiem Diesla wersją elektryczną, wykorzystującą ekologiczną energię elektryczną, można by zaoszczędzić około 30 ton CO2 rocznie.*

Odświeżone Volvo FL i FE Electric można już zamawiać, a dostawa planowana jest na jesień 2023 r.

 

Odkąd Volvo Trucks rozpoczęło produkcję w pełni elektrycznych samochodów ciężarowych w 2019 roku, firma sprzedała prawie 5000 elektrycznych samochodów ciężarowych w 40 krajach na całym świecie. Celem firmy jest, aby do 2030 roku połowa całkowitej sprzedaży samochodów ciężarowych na świecie pochodziła z pojazdów elektrycznych.

 

 

Fakty o:

 

Volvo FL Electric
Układ napędowy: do 180 kW
Jednostka napędowa: 1 silnik elektryczny
Akumulator: 280-565 kWh, 3-6 akumulatorów
Zasięg: Do 450 km (dystrybucja) bez elektromechanicznego WOM, 6 akumulatorów
Do 280 km (dystrybucja) bez elektromechanicznego WOM, 3 akumulatory

 

 Volvo FE Electric 
Układ napędowy: do 225 kW
Jednostka napędowa: 2 silniki elektryczne
Akumulator: 280-375 kWh, 3-4 akumulatory
Zasięg: Do 275 km (dystrybucja) bez elektromechanicznego WOM, 4 akumulatory
Do 200 km (wywóz śmieci) z elektromechanicznym WOM, 4 akumulatory

 
 *Oszczędność CO2 opiera się na obliczeniach wykonanych przy użyciu kalkulatora Volvo Environmental Footprint Calculator (porównanie użytkowania w mieście, z rocznym przebiegiem 50 000 km i przy założeniu, że porównawczy olej napędowy wykorzystuje 7% biodiesla i osiąga średnio 21 l/100 km. Całkowita masa Volvo FE Electric to 27 ton i Volvo FL Electric 16,7 ton).

Kontakt:

Aleksandra Pytlińska
E-mail: aleksandra.pytlinska@volvo.com
Tel: +48 571 301 760 

 

Volvo Trucks dostarcza kompletne rozwiązania transportowe dla wymagających klientów profesjonalnych, oferując pełną gamę samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności. Obsługa klienta odbywa się za pośrednictwem globalnej sieci dealerów obejmującej 2200 punktów serwisowych w około 130 krajach. Samochody ciężarowe Volvo są produkowane w 12 krajach na całym świecie. W 2023 roku na całym świecie dostarczono około 145 000 samochodów ciężarowych Volvo. Volvo Trucks jest częścią Volvo Group, jednego z wiodących na świecie producentów samochodów ciężarowych, autobusów, sprzętu budowlanego oraz silników morskich i przemysłowych. Grupa dostarcza również kompletne rozwiązania w zakresie finansowania i serwisu. Praca Volvo Trucks opiera się na podstawowych wartościach, takich jak jakość, bezpieczeństwo i troska o środowisko.