Trucks

Pierwszy elektryczny ciągnik siodłowy Volvo FH dostarczony w Polsce

Miesiąc od uroczystego podpisania umowy, podczas Targów Rozwiązań Transportowych 4Poland na Autodromie Jastrząb, Volvo Trucks Polska oficjalnie przekazała do MBC Trans pierwsze w Polsce Volvo FH Electric 4x2T. Wydarzenie miało miejsce 4 lipca, w siedzibie Volvo Trucks Polska w Młochowie, a kluczyki do pojazdu wręczył osobiście Prezes Volvo Trucks – Roger Alm.
Pierwszy elektryczny ciągnik siodłowy Volvo FH dostarczony w  Polsce
Volvo Trucks Polska dostarczyło pierwszy ierwszy elektryczny ciągnik siodłowy Volvo FH

Pojazd przekazany firmie MBC Trans to pierwszy w Polsce, w pełni elektryczny ciągnik Volvo FH 4x2, wyposażony w 3 silniki elektryczne oraz zestaw 6 baterii o pojemności 540 kWh i zasięgu 300 km. Samochód zasili flotę ok. 100 pojazdów, których większość stanowi najbardziej ekonomiczne paliwowo ciągniki Volvo Trucks z silnikami I-Save gwarantujące optymalne wyniki zużycia energii (VECTO). Dopełnieniem oferty jest 8-letni Złoty Kontrakt Serwisowy, gwarantujący pełną kontrolę kosztów, bezproblemową eksploatację pojazdu i maksymalną dyspozycyjność. Pojazd został sfinansowany przez VFS Usługi Finansowe Polska Sp. z o.o., a system ładowania Kempower zapewni firma K+Power.

 

"Strategia spółki oparta jest na zrównoważonych rozwiązaniach stąd współpraca i wybór produktów Volvo Trucks. MBC Trans to obecnie nie tylko transport. Współtworzymy polskiego operatora usług optymalizacji energetycznych pod nazwą Virtual Power Plant. Specjalizujemy się w optymalizacji zużycia energii elektrycznej i ciepła w obiektach stacjonarnych i łańcuchach dostaw tym samym wspierając strategie ESG i wymagania stawiane przez europejską taksonomię. Redukcja śladu węglowego, maksymalizacja wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, zarządzanie energią konsumowaną w całym łańcuchu od produkcji towaru, poprzez jego dystrybucję oraz kolejne fazy życia produktu aż do fazy recyclingu to konieczność, a nawet patriotyczny obowiązek. Aby urzeczywistnić nasze ambicje, ważna jest współpraca z dostawcami energii i liderami branży, takimi jak Volvo Trucks. Volvo FH Electric to nasza kolejna inwestycja, która będzie miała znaczący wpływ na emitowaną ilość dwutlenku węgla w naszej flocie. Cieszymy się, że dokładamy tak znaczącą cegiełkę w dekarbonizacji europejskich operacji transportowych” — mówi Marcin Ciołek, Prezes Zarządu MBC Trans.

 

„Odkąd Volvo Trucks rozpoczęło produkcję w pełni elektrycznych pojazdów ciężarowych w 2019 roku, firma sprzedała łącznie prawie 5 000 elektrycznych samochodów ciężarowych w 40 krajach na całym świecie. Obecnie Volvo oferuje najszerszą w branży gamę produktów, obejmującą sześć produkowanych seryjnie modeli elektrycznych, które zaspokajają szeroki zakres potrzeb od miejskiej dystrybucji i wywozu śmieci, po miejski transport budowlany i transport regionalny. Volvo Trucks jest liderem na rynku ciężkich elektrycznych samochodów ciężarowych (≥ 16 ton) w Europie, a Polska z przeszło 55% udziałem rynkowym (dane po maju) stanowi doskonały dowód na to, że marka Volvo stoi na czele transformacji w kierunku zeroemisyjnego transportu. Jestem bardzo podekscytowany, że mogę być świadkiem przekazania pierwszego Volvo FH Electric w Polsce – to kolejny znaczący krok w kierunku naszej wizji zrównoważonego transportu” – mówi Roger Alm, Prezes Volvo Trucks.

 

„Cieszymy się, że na polskim rynku jest coraz więcej firm, które odważnie i świadomie decydują się na inwestycje w ekologiczną transformację transportu drogowego. Transformacja ta wymaga odpowiedniej infrastruktury i głębokiej współpracy w ramach łańcuchów dostaw. W Volvo Trucks Polska staramy się być najlepszym Partnerem Biznesowym naszych Klientów i wspierać ich w tej podróży. Dostawa nowoczesnego pojazdu elektrycznego to jedynie początek tej drogi. Poprzedzona doradztwem i rzetelną analizą potrzeb, tras i przebiegów stanowi kompleksowe rozwiązanie, które leżu u podstaw konsekwentnie realizowanej przez nas, od wielu już lat, strategii. Jestem niezwykle dumna, że jest coraz więcej Klientów, jak MBC Trans, którzy dzięki swoim pionierskim postawom i ambitnym celom, przyłącza się do naszych wspólnych wysiłków na rzecz zrównoważonej przyszłości” – podsumowuje Małgorzata Kulis, VP, Dyrektor Zarządzająca Volvo Trucks Polska.

 

O MBC Trans Marcin Ciołek

MBC Trans to firma z wieloletnim doświadczeniem w branży transportu drogowego i logistyki. Specjalizuje się w transporcie chłodniczym, towarów łatwo psujących się, które wymagają przewozu w warunkach kontrolowanej temperatury. Transport towarów odbywa się do każdego wybranego miejsca w Europe, ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Flota firmy to obecnie ok. 100 pojazdów ciężarowych, w tym najnowocześniejsze ciągniki siodłowe Volvo FH z technologią I-Save.

 

O Virtual Power Plant

Spółka świadczy usługi optymalizacji energii w nowoczesnych budynkach wielkokubaturowych dzięki autorskiej technologii pod nazwą Enabler DSR, dostosowującej na bieżąco zużycie energii elektrycznej i ciepła do zmiennego obciążenia przy jednoczesnym zachowaniu odczuwalnego przez ludzi komfortu. Wyjątkowa usługa pod nazwą driv2e maksymalizuje ładowanie samochodów elektrycznych zieloną energią zaoszczędzoną podczas codziennej eksploatacji budynków lub generowaną przez rozproszone źródła odnawialne. Poprzez sztuczną inteligencję i bezpieczne rozwiązania teleinformatyczne wspiera obniżanie śladu węglowego biurowców, centrów handlowych, centrów logistycznych, zakładów produkcyjnych, pływalni, hoteli itp. i automatyzuje codzienną obsługę techniczną obiektów

Kontakt:

Aleksandra Pytlińska
E-mail: aleksandra.pytlinska@volvo.com
Tel: +48 571 301 760 

 

Volvo Trucks dostarcza kompletne rozwiązania transportowe dla wymagających klientów profesjonalnych, oferując pełną gamę samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności. Serwis zapewnia sieć dealerów i 2 300 stacji obsługi w ponad 130 krajach. Samochody ciężarowe Volvo są produkowane w 12 krajach na całym świecie. W 2022 roku, na całym świecie, dostarczono około 145 000 samochodów ciężarowych Volvo. Koncern Volvo Trucks jest częścią Grupy Volvo, jednego z wiodących światowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych oraz silników morskich i przemysłowych. Grupa dostarcza również kompletne rozwiązania finansowe i serwisowe. Kluczowymi wartościami Volvo Trucks są jakość, bezpieczeństwo i troska o środowisko naturalne.