Trucks

Volvo Trucks dostarcza pierwszą elektryczną betonomieszarkę do CEMEX

Volvo Trucks dostarczyło firmie CEMEX pierwszą w pełni elektryczną i bezemisyjną betonomieszarkę. Volvo FMX z akumulatorem jest ostatnim przedmiotem popisanej w 2021 roku umowy między Volvo i CEMEX, dotyczącej globalnej współpracy w zakresie zmniejszenia emisji dwutlenku węgla oraz poprawy produktywności.
Volvo dostarcza pierwszą elektryczną betonomieszarkę do CEMEX
Volvo Trucks dostarcza pierwszą w pełni bezemisyjną betonomieszarkę do CEMEX

Elektryczny samochód ciężarowy Volvo FMX o dużej ładowności został wczoraj przekazany w Berlinie, w Niemczech. Od tego miesiąca będzie działać w wytwórni betonu towarowego w Spandau w Berlinie. Elektryfikacja transportu betonu jest wyzwaniem ze względu na duże obiążenia i konieczność ciągłego mieszania. Ponieważ w pełni elektryczny transport wciąż się rozwija, Volvo Trucks i CEMEX pracują nad rozwojem i dostosowywaniem technologii potrzebnych do urzeczywistnienia transportu bezemisyjnego, również w wymagającej branży budowlanej. Uwzględniając jedno doładowanie podczas standardowej przerwy, pojazd może być używany przez cały dzień.

 

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z podjęcia tego ważnego kroku w partnerstwie z CEMEX. Obie firmy zobowiązały się do realizacji ambitnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju, a ta współpraca jest drogą do ich osiągnięcia. Wspólnie będziemy pracować nad wdrożeniem bezemisyjnego transportu w branży budowlanej. Nasze elektryczne pojazdy charakteryzują się zerową emisją, a ich cicha praca zapewnia lepsze środowisko również dla osób pracujących na budowach, a także dla pobliskich mieszkańców” — mówi Roger Alm, President Volvo Trucks.

 

„CEMEX dąży do tego, aby stać się firmą o zerowej emisji CO2 netto; innowacje i współpraca leżą u podstaw tego zobowiązania” — mówi Fernando A. González, CEO CEMEX. „Nasze partnerstwo z Volvo ma niesamowity potencjał, by przyczynić się do dekarbonizacji naszej działalności. Wprowadzenie na rynek pierwszej w pełni elektrycznej ciężarówki do przygotowania gotowej mieszanki to duży postęp w tym kierunku.”

 

CEMEX i Volvo Group są członkami-założycielami koalicji First Movers, będącej efektem współpracy Światowego Forum Ekonomicznego ze Specjalnym Wysłannikiem Prezydenta USA  - Johnem Kerry. Dotyczy ona firm podejmującyc zobowiązania zakupowe, które tworzą popyt na rynku technologii niskoemisyjnych. Volvo Trucks i CEMEX są zdeterminowane, aby osiągnąć swoje ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i przyczynić się do dekarbonizacji światowej gospodarki.

 

Volvo Trucks posiada najbardziej kompletną gamę samochodów ciężarowych z napędem elektrycznym w światowej branży, obejmującą pojazdy o masie całkowitej od 16 do 44 ton, z szerokim zastosowaniem, od miejskiej dystrybucji i wywozu śmieci, po miejski transport budowlany i transport regionalny. Volvo Trucks jest liderem na rynku ciężkich elektrycznych samochodów ciężarowych (≥ 16 ton) w Europie i Stanach Zjednoczonych. Celem firmy jest, aby do 2030 r. połowę całkowitej sprzedaży nowych samochodów ciężarowych stanowiły pojazdy elektryczne. Volvo Trucks dąży do osiągnięcia zerowej emisji netto emisji gazów cieplarnianych w łańcuchu wartości najpóźniej do 2040 r.

 

CEMEX to globalna firma zajmująca się materiałami budowlanymi, oferująca cement, beton towarowy, kruszywa i rozwiązania urbanizacyjne na rynkach całego świata.

 

Informacje o elektrycznej betonomieszarce Volvo FMX:

Napęd elektryczny: 2 silniki, moc 360kWh
Skrzynia biegów: I-Shift
Rozstaw osi: 4.100 mm

Kontakt:

Aleksandra Pytlińska
E-mail: aleksandra.pytlinska@volvo.com
Tel: +48 571 301 760 

 

Volvo Trucks dostarcza kompletne rozwiązania transportowe dla wymagających klientów profesjonalnych, oferując pełną gamę samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności. Obsługa klienta odbywa się za pośrednictwem globalnej sieci dealerów obejmującej 2200 punktów serwisowych w około 130 krajach. Samochody ciężarowe Volvo są produkowane w 12 krajach na całym świecie. W 2023 roku na całym świecie dostarczono około 145 000 samochodów ciężarowych Volvo. Volvo Trucks jest częścią Volvo Group, jednego z wiodących na świecie producentów samochodów ciężarowych, autobusów, sprzętu budowlanego oraz silników morskich i przemysłowych. Grupa dostarcza również kompletne rozwiązania w zakresie finansowania i serwisu. Praca Volvo Trucks opiera się na podstawowych wartościach, takich jak jakość, bezpieczeństwo i troska o środowisko.