Trucks

Połączenie sił w zeroemisyjnym transporcie ciężkim - Amplus Logistic podpisał umowę z Volvo Trucks i Ekoenergetyka-Polska

Volvo Trucks zrealizuje zamówienie jednej ze spółek grupy AMPLUS Sp. Z o. o., na dostarczenie fabrycznie nowego Volvo FM Electric. O ładowanie elektrycznej floty zadba spółka Ekoenergetyka-Polska
Połączenie sił w zeroemisyjnym transporcie ciężkim
Amplus Logistic podpisał umowę z Volvo Trucks i Ekoenergetyka-Polska

Grupa AMPLUS podpisała z Volvo Trucks Polska umowę o współpracy w dostarczeniu pierwszego we flocie bezemisyjnego samochodu ciężarowego. Zamówienie elektrycznego Volvo FM stanowi kontynuację wieloletniej współpracy pomiędzy Volvo Trucks, a Amplus Logistic.

 

„Misją Grupy Amplus jest produkcja i dystrybucja bezpiecznych, zdrowych i najlepszej jakości warzyw i owocow. W tym w celu realizowana jest strategia zrównoważonego rozwoju, która obejmuje obniżenie emisji dwutlenku węgla oraz strategia food print. Co za tym idzie, postanowiliśmy inwestować nie tylko w nowoczesne samochody niskoemisyjne, ale również w elektromobilność, czy pojazdy zeroemisyjne. Niestety, nie jesteśmy wstanie wymienić całej floty na elektryczne pojazdy z wiadomych przyczyn, natomiast stumilowa podróż zaczyna się od pierwszego kroku - dlatego też mamy nadzieję, że z czasem będzie to jeden z wielu setek pojazdów tego typu, które będą jeździły dla Grupy Amplus.” Michał Solarz, Prezes Amplus Logistic

 

Volvo FM przeznaczone jest do transportu załadunku o masie do 44 ton, a na jednym ładowaniu może przejechać nawet 300km. Elektryczne Volvo FM można zasilać zarówno poprzez całonocne ładowanie w bazie (każda ciężarówka jest wyposażona w ładowarkę AC),  jak i za pośrednictwem szybkiej ładowarki o dużej mocy na trasie (ładowanie prądem stałym). Możliwość wykorzystania “szybkich” ładowarek sprawia, że zasięg pojazdu można zwiększyć dzięki doładowywaniu baterii, choćby w przerwie na lunch.

 

Obecnie główny nacisk na elektromobilność kierowany jest w stronę transportu drogowego osobowego i dostawczego. Elektryfikacja flot rozpoczyna się także w branżach związanych z rolnictwem. Idealne dla tego rynku są produkty o dużych mocach. Ekoenergetyka dostarczy spółce Amplus Logistic stacje ładowania AXON Easy 120 kW z podwójnym złączem CCS i gniazdem AC oraz autorskim oprogramowaniem EOS OCPP System, które jest rozwiązaniem backendowym, służącym do monitorowania i zarządzania dowolną stacją ładowania zgodną z OCPP 1.6-J i OCPP 2.0.1. Przygotowana zostanie pełna dokumentacja techniczna i wsparcie w odbiorze przez Urząd Dozoru Technicznego.

 

Cieszymy się z zaufania, jakim obdarzyła nas spółka AMPLUS Logistic oraz z nawiązanego partnerstwa z VOLVO Trucks. Jesteśmy przekonani, że nasze wspólne działania przyczynią się do szerszego rozwoju elektromobilności także w sektorze rolniczym, co będzie miało bezpośredni wpływ na wzmocnienie konkurencyjności polskich firm na rynku globalnym.”   

Piotr Fengler, Sales&Distribution Director EKOENERGETYKA-POLSKA SA.

 

Przekazanie pojazdu na ręce i trasy nowego właściciela, planowane jest na czwarty kwartał 2023 roku. Spółka Siła Natury, zajmująca się produkcją ekologicznych warzyw kiszonych, wykorzysta bezemisyjny pojazd ciężarowy do transportu swoich wyrobów. Wykorzystanie Volvo FM Electric przyczyni się do realizacji strategii firmy, którą jest dostarczanie jak najbardziej ekologicznych, bezpiecznych dla konsumenta i środowiska naturalnego produktów.

 

“Bardzo cieszymy się z zamówionego przez Grupę Amplus pierwszego ciągnika siodłowego Volvo FM Electric. Ciężarowy transport elektryczny wjeżdża na polskie drogi a nasi wieloletni klienci decydują się na nasze rozwiązania. Wspólnie udowadniamy, że zelektryfikowany transport ciężki jest realnym rozwiązaniem już dziś. Wierzę, że zachęci to znacznie więcej lokalnych klientów do podjęcia pierwszego kroku na drodze do elektryfikacji. Zamówione FM Electric to jest efekt naszej wieloletniej współpracy ale też konsekwencji realizacji naszej strategii przez Volvo Trucks Polska.” - Małgorzata Kulis, Dyrektor zarządzająca Volvo Trucks Polska.

 

Jednocześnie Grupa AMPLUS złożyła zamówienie na 5 kolejnych ciągników Volvo FH z technologią I-Save - pozwala ona na zmniejszenie zużycie paliwa podczas realizowanych tras, a tym samym niższą emisję CO2. Pięć nowo zamówionych ciągników siodłowych będzie finansowane w ramach leasingu fabrycznego Volvo Financial Services.

O AMPLUS Logistic

AMPLUS LOGISTIC założona w 2017 roku tworzy spółkę córkę dla Amplus Sp. z o.o., działającą w branży transportu, logistyki i spedycji.  Amplus Logistic specjalizuje się w transporcie artykułów spożywczych chłodzonych, mrożonych i przeznaczonych do przechowywania w stałej temperaturze otoczenia, a także wyrobów nieżywnościowych przechowywanych w temperaturze kontrolowanej. Miesięcznie firma realizuje około 2200 transportów krajowych, a rocznie dostarcza przeszło 22000 ładunków. Stawiając na bezpieczeństwo, firma Amplus Logistic przestrzega norm emisji spalin (EURO6), wykorzystując telematykę wspomagającą eco driving i uczestnicząc w inicjatywie Project 44. Inicjatywa stanowi pierwszą i jak dotąd jedyną kontrolę łańcucha dostaw w skali globalnej. Dzięki temu klienci mają możliwość samodzielnie kontrolować położenie pojazdu, w którym transportowany jest towar.

 

O EKOENERGETYKA-POLSKA SA.

Założona w 2009 roku w Zielonej Górze, to innowacyjna spółka technologiczna oraz jeden z liderów wśród producentów infrastruktury ładowania wysokiej mocy w Europie. Dostarcza systemy ładowania autobusów, e–trucków oraz pojazdów osobowych. Od początku działalności posiada własny zespół programistów, tworzących specjalistyczne oprogramowanie. Dysponuje własnym centrum badawczo-rozwojowym, dedykowanym elektromobilności. W ciągu dekady Ekoenergetyka urosła z 2 do ponad 700 pracowników oraz zdobyła klientów na całym świecie. Jest już obecna w 30 krajach i elektryfikuje miasta i stolice od Madrytu przez Paryż, Berlin po Warszawę. Ekoenergetyka jest aktywnym członkiem międzynarodowych organizacji związanych z sektorem e-mobility: CharIN, ChargeUp Europe, UITP, AVERE, Open Charge Alliance, SEVA, PIRE, PSPA.

Kontakt:

Aleksandra Pytlińska
E-mail: aleksandra.pytlinska@volvo.com
Tel: +48 571 301 760 

 

Volvo Trucks dostarcza kompletne rozwiązania transportowe dla wymagających klientów profesjonalnych, oferując pełną gamę samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności. Obsługa klienta odbywa się za pośrednictwem globalnej sieci dealerów obejmującej 2200 punktów serwisowych w około 130 krajach. Samochody ciężarowe Volvo są produkowane w 12 krajach na całym świecie. W 2023 roku na całym świecie dostarczono około 145 000 samochodów ciężarowych Volvo. Volvo Trucks jest częścią Volvo Group, jednego z wiodących na świecie producentów samochodów ciężarowych, autobusów, sprzętu budowlanego oraz silników morskich i przemysłowych. Grupa dostarcza również kompletne rozwiązania w zakresie finansowania i serwisu. Praca Volvo Trucks opiera się na podstawowych wartościach, takich jak jakość, bezpieczeństwo i troska o środowisko.