Trucks

Volvo Trucks, IKEA i Grupa Raben łączą siły, aby przyspieszyć zeroemisyjny transport towarów

Volvo Trucks, IKEA Industry i Grupa Raben podpisały umowę o współpracy w zakresie zeroemisyjnego transportu ciężkiego. IKEA wprowadzi ciężkie elektryczne samochody ciężarowe Volvo do obsługi wewnętrznych przepływów transportowych w dwóch swoich fabrykach w Zbąszynku, w Polsce, które będą obsługiwane przez Grupę Raben. Wnioski z pilotażu zostaną wykorzystane do elektryfikacji operacji transportowych na duża skalę w większej sieci transportowej.
Volvo Trucks, IKEA i Grupa Raben łączą siły, aby przyspieszyć zeroemisyjny transport towarów
Informacje na temat dostawy Volvo FM Electric do fabryki IKEA w Zbąszynku zostały upublicznione podczas Kongresu Nowej Mobilności w dniu 14 września 2022.

Informacje na temat dostawy Volvo FM Electric do fabryki IKEA w Zbąszynku zostały upublicznione podczas Kongresu Nowej Mobilności w dniu 14 września 2022. W trakcie wydarzenia został także zaprezentowany ciągnik, który zasili flotę firmy Raben. Była to pierwsza w Polsce prezentacja ciągnika elektrycznego, który zostanie zarejestrowany jeszcze we wrześniu tego roku. Podczas Kongresu Nowej Mobilności, w panelach dyskusyjnych i prelekcjach, wzięli udział przedstawiciele IKEA, Raben oraz Volvo Trucks w tym Małgorzata Kulis, Dyrektor Zarządzająca Volvo Trucks Polska oraz Grösfjeld Per-Anders, Electric Solutions Director Volvo Trucks.

IKEA jest dużym odbiorcą usług transportowych, realizującym ponad dwa miliony przesyłek rocznie, na całym świecie. Aby osiągnąć swój strategiczny cel klimatyczny, jakim jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych podczas transportu produktów o 70% na przesyłkę*, elektryfikacja pojazdów ciężarowych ma kluczowe znaczenie. Elektryfikacja transportu to jedno z rozwiązań, które ma na celu przeciwdziałanie głównym przyczynom zmian klimatycznych.

Teraz IKEA Industry, Volvo Trucks i Grupa Raben, połączyły siły w Polsce, aby wdrożyć zeroemisyjne samochody ciężarowe Volvo FM Electric. Pojazdy będą wykorzystywane do obsługi wewnętrznego przepływu towarów pomiędzy dwiema fabrykami IKEA Industry położonymi w odległości 14 kilometrów od siebie w Zbąszynku i Babimoście w zachodniej Polsce.

Pojazdy będą ładowane w zakładach produkcyjnych IKEA Industry za pomocą odnawialnej energii elektrycznej z zewnętrznego źródła. Pierwszy elektryczny samochód ciężarowy rozpocznie pracę jesienią, a plan zakłada rozbudowę floty w oparciu o wnioski z pilotażu.

"Z przyjemnością ogłaszamy tę współpracę, która ma na celu przyspieszenie naszego przejścia na bardziej zrównoważony transport drogowy. Ten projekt umożliwia nam zbadanie i poznanie wyzwań i możliwości we wdrażaniu operacji transportu elektrycznego na duża skalę i jego współzależności w większej sieci transportowej" - mówi Małgorzata Dobies-Turulska, Dyrektor Zarządzający IKEA Industry Zbąszynek. 

"Jesteśmy podekscytowani możliwością współpracy z IKEA i Grupą Raben w kierunku bardziej zrównoważonych transportów ciężarowych. Zarówno IKEA, jak i Raben mają ambitne cele klimatyczne, podobnie jak Volvo. Ten projekt dostarczy nam cennych spostrzeżeń i stanowi dobrą podstawę do rozszerzonej współpracy w przyszłości," mówi Robert Grozdanovski, SVP Europe Central East & East w Volvo Trucks.

"Dla Grupy Raben projekt ten jest pierwszym krokiem w procesie dekarbonizacji naszej własnej floty, zmierzającym do realizacji ambitnych planów redukcji emisji CO2, zatwierdzonych niedawno naukowo przez ekspertów Science Based Targets (SBTi). Jest to również ważny projekt dla procesu transportu całopojazdowego. Jesteśmy jedną z pierwszych firm logistycznych w Europie, która podjęła ambitne wyzwanie wprowadzenia do floty elektrycznej ciężarówki współpracującej z 24-tonową naczepą” - mówi Piotr Banasiak, Dyrektor Zarządzający Raben Transport.

Volvo Trucks rozpoczęło seryjną produkcję elektrycznych samochodów ciężarowych w 2019 roku, jako jedna z pierwszych marek samochodów ciężarowych na świecie. Dziś firma ma sześć modeli elektrycznych pojazdów w produkcji seryjnej na całym świecie - to najszersza linia elektrycznych ciężarówek w branży. Celem firmy jest, aby do 2030 roku połowa jej całkowitej sprzedaży samochodów ciężarowych była elektryczna.

*W porównaniu z rokiem bazowym 2017 (z wyłączeniem dostaw ostatniej mili do klientów).

Fakty na temat IKEA Industry

IKEA Industry jest zintegrowaną częścią IKEA Supply i wewnętrznych zakładów produkcyjnych IKEA. Ze swoimi 22 zakładami w ośmiu krajach, IKEA Industry jest największym na świecie producentem mebli drewnianych i zatrudnia około 17 500 pracowników.

Fakty na temat Grupy Raben

Grupa Raben to dostawca logistyczny, który oferuje kompleksowe usługi TFL: logistykę kontraktową, sieć drogową (krajową, międzynarodową i Wschód), Fresh Logistics, transport FTL & intermodalny, fracht morski i lotniczy. Posiada ponad 160 własnych oddziałów w 15 krajach Europy, a każdego dnia wysyła w trasę ponad 9 000 samochodów ciężarowych.

14 września 2022

 

Link do zdjęć w wysokiej rozdzielczości

Kontakt:

Aleksandra Pytlińska
E-mail: aleksandra.pytlinska@volvo.com
Tel: +48 571 301 760 

 

Volvo Trucks dostarcza kompletne rozwiązania transportowe dla wymagających klientów profesjonalnych, oferując pełną gamę samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności. Obsługa klienta odbywa się za pośrednictwem globalnej sieci dealerów obejmującej 2200 punktów serwisowych w około 130 krajach. Samochody ciężarowe Volvo są produkowane w 12 krajach na całym świecie. W 2023 roku na całym świecie dostarczono około 145 000 samochodów ciężarowych Volvo. Volvo Trucks jest częścią Volvo Group, jednego z wiodących na świecie producentów samochodów ciężarowych, autobusów, sprzętu budowlanego oraz silników morskich i przemysłowych. Grupa dostarcza również kompletne rozwiązania w zakresie finansowania i serwisu. Praca Volvo Trucks opiera się na podstawowych wartościach, takich jak jakość, bezpieczeństwo i troska o środowisko.