Trucks

Volvo Trucks dodaje unikatowe dźwięki do swoich elektrycznych samochodów ciężarowych

W celu poprawy bezpieczeństwa Volvo Trucks opracowało akustyczny system ostrzegawczy o unikatowym brzmieniu, przeznaczony dla produkowanych przez siebie elektrycznych samochodów ciężarowych. Dzięki niemu piesi, rowerzyści i inni użytkownicy dróg będą ostrzegani o zbliżającym się pojeździe, który w przeciwnym razie byłby prawie niesłyszalny. Jednocześnie dźwięki generowane przez system są przyjemne i nienatarczywe, zarówno dla kierowcy, jak i osób znajdujących się w pobliżu pojazdu.
volvo-trucks-adds-unique-sounds-to-its-electric-trucks
Dźwięki są zaprojektowane tak, aby nie przenikały przez ściany, aby umożliwić ciche dostawy nocne i przyczynić się do poprawy warunków pracy.

Zgodnie z wymogiem wchodzącym w życie 1 lipca 2021 r., wszystkie nowy pojazdy elektryczne na terytorium Unii Europejskiej mają emitować dźwięk o określonym natężeniu, gdy poruszają się z prędkością mniejszą niż 20 km/h. Wymagany poziom natężenia dźwięku ma być tym wyższy, im większa jest prędkość jazdy i przy 20 km/h wynosić co najmniej 56 decybeli. Podobny przepis obowiązuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie prędkością graniczną jest 30 km/h. Jeżeli pojazd jest zbyt cichy, należy wyposażyć go w zewnętrzny akustyczny system ostrzegawczy (AVAS).

Aby spełnić ten nowy wymóg, a jednocześnie zachować korzyści wynikające z cichobieżności pojazdów o napędzie elektrycznym, Volvo Trucks opracowało unikatowy zestaw wysokiej jakości dźwięków dla swoich elektrycznych samochodów ciężarowych.

– Cieszą nas te nowe regulacje. Od czasu, gdy byliśmy jeszcze dziećmi, uczymy się polegać w ruchu drogowym nie tylko na tym, co się widzi, ale także na tym, co się słyszy - czasami do takiego stopnia, że nawet nie rozglądamy się przed przejściem na drugą stronę ulicy! Z pomocą nowego systemu ostrzegawczego chcemy ułatwić pieszym i rowerzystom zorientowanie się, że znajdują się w blisko naszego samochodu elektrycznego – wyjaśnia Anna Wrige Berling, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks.

Opracowane przez ekspertów od akustyki

Zestaw dźwięków jest rezultatem skrupulatnych badań i testów, przeprowadzonych przez ekspertów Grupy Volvo w dziedzinie akustyki.

– Jesteśmy szczególnie dumni z tego, że opracowaliśmy wysokiej jakości dźwięki, wystarczająco słyszalne, by ostrzegać ludzi znajdujących się w pobliżu samochodu ciężarowego, a mimo to przyjemne dla kierowcy i innych użytkowników dróg – mówi Anna Wrige Berling.

Warto przy tym zauważyć, że pojazdy te nadal będą znacznie cichsze niż konwencjonalne samochody ciężarowe.

– Dźwięki zaprojektowano tak, by nie przenikały przez ściany. Nasze pojazdy elektryczne wciąż będą umożliwiały realizację cichych dostaw w nocy, zapewniały kierowcom lepsze warunki pracy i przyczyniały się do kształtowania cichszego i czystszego środowiska – dodaje Anna Wrige Berling.

Cztery różne dźwięki

Na opracowany przez Volvo akustyczny system ostrzegawczy dla samochodów elektrycznych składa się nie jeden, lecz aż cztery różne rodzaje dźwięków, informujące o tym, co dzieje się z pojazdem:  czy porusza się do przodu, pracuje na biegu jałowy, cofa itd.? Ich intensywność jest zmienna, zależnie od prędkości ruchu, zaś przyspieszanie i hamowanie skutkuje zmianą częstotliwości.

Promowanie elektrycznego transportu

Od chwili ogłoszonego niedawno rozpoczęcia sprzedaży trzech nowych modeli elektrycznych – Volvo FH, FM i FMX – Volvo Trucks dysponuje imponującą gamą aż sześciu elektrycznych samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności. To obecnie najbardziej kompletna oferta tego typu pojazdów na rynku.

– Pojazdy elektryczne będą coraz częściej spotykane na drogach i dzięki wzbogaceniu naszych pojazdów o akustyczny system ostrzegawczy z dumą możemy realizować dwie nasze idee jednocześnie: dążenie do zeroemisyjnego transportu i zera wypadków – podkreśla Anna Wrige Berling. 

ŁĄCZE – posłuchaj tych dźwięków w filmie.

ŁĄCZE do zdjęć o wysokiej rozdzielczości

ŁĄCZE do powiązanej informacji prasowej: „Volvo Trucks gotowe do elektryfikacji dużej części transportu towarowego”

ŁĄCZE do strony internetowej z informacjami na temat elektromobilności 

ŁĄCZE do filmu o nowych elektrycznych samochodach ciężarowych o dużej ładowności

 

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z:

Imię i nazwisko

Stanowisko, Volvo Trucks

E-mail:

Tel.:

For further information, please contact:

Jan Strandhede
Media Relations Director, Volvo Trucks
Tel: +46 31 3233715
Email: jan.strandhede@volvo.com

Volvo Trucks supplies complete transport solutions for discerning professional customers with its full range of medium- and heavy-duty trucks. Customer support is provided via a global network of dealers with 2,300 service points in about 130 countries. Volvo trucks are assembled in 12 countries across the globe. In 2022 approximately 145,000 Volvo trucks were delivered worldwide. Volvo Trucks is part of the Volvo Group, one of the world’s leading manufacturers of trucks, buses, construction equipment and marine and industrial engines. The group also provides complete solutions for financing and service. Volvo Trucks’ work is based on the core values of quality, safety and environmental care.