Trucks

ICA Sweden rozpoczyna swój proces elektryfikacji z pomocą Volvo Trucks

Volvo Trucks dostarcza w pełni elektryczny samochód ciężarowy wiodącej szwedzkiej sieci sklepów spożywczych, ICA Sweden, która właśnie rozpoczyna proces przechodzenia na transport elektryczny. Pojazd będzie realizował dostawy produktów chłodniczych w Sztokholmie. Poza tym, że nie korzysta z paliw kopalnych, przyczyni się do obniżenia poziomu hałasu i zanieczyszczenia powietrza.
ICA Sweden begins its electrification journey with Volvo Trucks

Nowe Volvo FE Electric zostanie przekazane do eksploatacji w pierwszej połowie 2021 r. i będzie realizować regularne zadania transportowe. Dostawa tego pojazdu stanowi ważny pierwszy krok we współpracy między Volvo Trucks a ICA, ogłoszonej w Listopadzie 2020 r., której celem jest zidentyfikowanie zelektryfikowanych rozwiązań  umożliwiających zmniejszenie oddziaływania transportu towarowego na środowisko naturalne.

W celu określenia tras odpowiednich do elektryfikacji, eksperci ICA i Volvo Trucks ds. elektromobilności wspólnie przeanalizowali parametry, takie jak ładowność, cykle jazdy, zasięg i rozwiązania w zakresie zabudowy pojazdu, by zoptymalizować obszary zastosowania nowego elektrycznego samochodu ciężarowego w operacjach ICA.

– Korzystając z opracowanego przez Volvo Trucks symulatora zasięgu pojazdu elektrycznego, wspólnie z ICA przeanalizowaliśmy kilka tras obsługiwanych w ramach ich szwedzkiej sieci logistycznej. Wymiana i analiza szczegółowych danych miała kluczowe znaczenie w obliczeniach zużycia energii – z uwzględnieniem załadunku i rozładunku – w rzeczywistych warunkach operacyjnych i drogowych, pozwalając znaleźć najlepsza dla ICA rozwiązanie – wyjaśnia Johan Larsson, dyrektor ds. rozwiązań elektrycznych w Volvo Trucks.

Zamówiony przez ICA w pełni elektryczny samochód ciężarowy Volvo nie wymaga, na przyporządkowanej mu trasie, doładowywania akumulatorów w ciągu dnia, dzięki czemu można nim łatwo zastąpić obecnie użytkowany pojazd.

ICA Sweden i Volvo Trucks mają ogromne doświadczenie w działaniach na rzecz redukcji oddziaływania swojej działalności na środowisko naturalne. Dla swojej szwedzkiej filii  ICA Group wyznaczyła cel, aby do 2030 r. całość transportu drogowego odbywała się bez użycia paliw kopalnych. przy czym na obszarach miejskich warunek ten powinien zostać spełniony już do 2025 r. Cel zostanie osiągnięty poprzez inwestycje w nowe technologie i analizę możliwości wsparcia inicjatyw na rzecz zwiększenia krajowej produkcji biopaliw.

Istotnym obszarem współpracy Volvo Trucks i ICA są  zelektryfikowane rozwiązania transportowe w Szwecji, zarówno dla centrów miast, jak i obsługi dłuższych tras międzymiastowych. ICA Sweden i Volvo Trucks wspólnie położą fundamenty dla elektrycznych rozwiązań transportowych, poprzez korzystanie z aktualnie oferowanych produktów i usług oraz testowanie nowych technologii. Obydwie firmy będą również kontynuować badania w zakresie możliwości dalszej elektryfikacji transportu w ramach sieci logistycznej ICA Sweden.

– Jesteśmy zadowoleni z naszego wkroczenia na elektryczną drogę w ICA. Ustawicznie dążymy do ograniczania oddziaływania na klimat w całym naszym łańcuchu wartości, czego dowodem jest rosnąca skala wykorzystania elektrycznego transportu. Dzięki współpracy z Volvo Trucks mamy dostęp do indywidualnego rozwiązania transportowego, które nie tylko spełnia nasze potrzeby w zakresie ładowności i zasięgu pojazdów, ale także czyni transport o wiele bardzie proekologicznym – mówi Emma Lindström, dyrektor ds. logistyki w ICA Sweden.

Wprowadzone na rynek w 2019 r., Volvo FE Electric i siostrzane Volvo FL Electric to w pełni elektryczne samochody ciężarowe, odpowiednie dla miejskiego transportu dystrybucyjnego i wywozu odpadów. Obecnie Volvo Trucks prowadzi również testy elektrycznych pojazdów ciężarowych o dużej ładowności: Volvo FH, Volvo FM i Volvo FMX, które będą wykorzystywane w Europie w transporcie regionalnym oraz miejskim transporcie budowlanym. Sprzedaż tych pojazdów rozpocznie się w 2021 r., zaś produkcja seryjna – w roku 2022.

Fakty dotyczące Volvo FE Electric dla ICA Sweden

  • Volvo FE Electric 6 x 2
  • Dopuszczalna masa całkowita pojazdu 26 t
  • Cztery zestawy akumulatorów o pojemności 66 kWh każdy.
  • Zabudowa z agregatem chłodniczym zasilanym z akumulatora pojazdu, zainstalowana przez partnera zewnętrznego.
  • Volvo FE Electric i Volvo FL Electric są produkowane seryjnie od 2019 r.

Fakty dotyczące ICA Sweden 
ICA jest wiodącą siecią sklepów spożywczych w Szwecji, z blisko 1300 punktami handlowymi i około 36-procentowym udziałem w rynku. Model biznesowy ICA polega na współpracy z niezależnymi partnerami, którzy prowadzą swoje własne sklepy, dzięki czemu są w stanie dostosowywać ofertę do lokalnego zapotrzebowania. Codziennie pojazdy ICA Sweden przejeżdżają łącznie około 125 000 km, zaopatrując sieć sklepów.

Kontakt:

Aleksandra Pytlińska
E-mail: aleksandra.pytlinska@volvo.com
Tel: +48 571 301 760 

 

Volvo Trucks dostarcza kompletne rozwiązania transportowe dla wymagających klientów profesjonalnych, oferując pełną gamę samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności. Obsługa klienta odbywa się za pośrednictwem globalnej sieci dealerów obejmującej 2200 punktów serwisowych w około 130 krajach. Samochody ciężarowe Volvo są produkowane w 12 krajach na całym świecie. W 2023 roku na całym świecie dostarczono około 145 000 samochodów ciężarowych Volvo. Volvo Trucks jest częścią Volvo Group, jednego z wiodących na świecie producentów samochodów ciężarowych, autobusów, sprzętu budowlanego oraz silników morskich i przemysłowych. Grupa dostarcza również kompletne rozwiązania w zakresie finansowania i serwisu. Praca Volvo Trucks opiera się na podstawowych wartościach, takich jak jakość, bezpieczeństwo i troska o środowisko.