Trucks

Volvo Trucks i DFDS współpracują w celu utrzymywania łańcucha dostaw opartego na pojazdach elektrycznych

Volvo Trucks i DFDS, największa firma logistyczna i wysyłkowa w Europie Północnej, łączą siły w elektryfikacji przewozów pojazdami ciężarowymi. W pierwszym etapie współpracy DFDS będzie użytkować w pełni elektryczny samochód ciężarowy, dostarczając części do fabryki Volvo Trucks w Goeteborgu. Inicjatywa stanowi ważny krok w procesie tworzenia łańcucha dostaw dla Grupy Volvo, wolnego od paliw kopalnych.
DFDS będzie jedną z pierwszych firm obsługujących Volvo FM Electric w ruchu komercyjnym. Ciężarówka dostarczy dostawy do fabryki samochodów ciężarowych Volvo w Göteborgu.

–  Jestem niezwykle zadowolony i dumny ze współpracy z DFDS w tej drodze do bardziej zrównoważonego transportu. Grupa Volvo postawiła sobie za cel stworzenie łańcucha dostaw wolnego do paliw kopalnych i jest to kluczowy etap w jego realizacji – mów  Roger Alm, Prezes Volvo Trucks.

Niedawno Volvo Trucks ogłosiło rozpoczęcie sprzedaży trzech nowych, w pełni elektrycznych samochodów ciężarowych o dużej ładowności. Jednym z nich jest Volvo FM Electric, zaś DFDS będzie jednym z jego pierwszych użytkowników na potrzeby transportu komercyjnego. Po zakończeniu okresu letniego pojazd ten zacznie kursować z dostawami do fabryki Volvo Trucks w Goeteborgu, w Szwecji. Początkowo będzie pokonywać dystans 120 kilometrów dziennie.

– Ten realizowany na pełną skalę projekt w sposób namacalny pokazuje, jak poważnie DFDS podchodzi do swojej roli w transformacji ku elektromobilności i większemu zrównoważeniu transportu – mówi Niklas Andersson, wiceprezes i dyrektor działu logistyki DFDS.

Grupa Volvo jest jednym z największych na świecie producentów samochodów ciężarowych i innych pojazdów – a przez to także dużym nabywcą transportu. Jej celem jest zbudowanie łańcucha dostaw wolnego do paliw kopalnych.

– Naszym wspólnym celem jest wzajemna wymiana doświadczeń i dogłębne zrozumienie kluczowych zagadnień, takich jak m.in. pojemność akumulatorów i ich ładowanie, planowanie tras czy odczucia kierowców. Przechodzenie na napęd elektryczny to coś znacznie więcej, niż tylko kwestia samochodu ciężarowego – to kompleksowe rozwiązanie – tłumaczy Roger Alm.

Wydajne stacje ładowania

Aby zabezpieczyć przyszłość swojej inwestycji, DFDS postanowiła zbudować w swojej bazie w Goeteborgu najbardziej wydajne spośród dostępnych na rynku stacje ładowania akumulatorów, o mocy 350 kW.

– Jesteśmy na początku naszej drogi ku elektromobilności i zdajemy sobie sprawę, że wydajne ładowanie akumulatorów jest ważne. Wiedza zdobyta razem z Volvo przyda się, gdy przyjdzie pora na przyspieszenie. Dzięki niej będziemy w stanie ocenić wymaganą pojemność akumulatorów, zależnie od pokonywanej trasy i specyfiki realizowanych przewozów – kontynuuje Niklas Andersson.

Najbardziej kompletna gama pojazdów w branży

Od chwili rozpoczęcia sprzedaży trzech nowych modeli elektrycznych – Volvo FH, FM i FMX – Volvo Trucks dysponuje imponującą gamą aż sześciu elektrycznych samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności. To obecnie najbardziej kompletna oferta tego typu pojazdów na rynku.

– Wraz z wprowadzeniem do oferty tych nowych, w pełni elektrycznych pojazdów, o większej ładowności i z wydajniejszymi układami napędowymi, uważamy, że to odpowiedni czas na szybki postęp w elektryfikacji cięższego transportu drogowego – podsumowuje Roger Alm.

 

Fakty dotyczące gamy pojazdów elektrycznych Volvo Trucks

Produkcja nowych elektrycznych Volvo FH, FM i FMX z przeznaczeniem na rynek europejski rozpocznie się w drugiej połowie 2022 r. Tym samym modele te dołączą do miejskich Volvo FL Electric i Volvo FE Electric, produkowanych seryjnie od 2019 r. z myślą o tym samym rynku. W grudniu 2020 r. rozpoczęto sprzedaż modelu Volvo VNR Electric w Ameryce Północnej.

 

ŁĄCZE do powiązanej informacji prasowej: „Volvo Trucks gotowe do elektryfikacji dużej części transportu towarowego"

ŁĄCZE do strony internetowej Volvo Trucks z informacjami na temat elektromobilności

 

W celu uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt z:

Wilhelm Rożewski

Marketing Communication Director, Volvo Trucks

wilhelm.rozewski@consultant.volvo.com

Tel.:601 337 926

For further information, please contact:

Jan Strandhede
Media Relations Director, Volvo Trucks
Tel: +46 31 3233715
Email: jan.strandhede@volvo.com

Volvo Trucks supplies complete transport solutions for discerning professional customers with its full range of medium- and heavy-duty trucks. Customer support is provided via a global network of dealers with 2,300 service points in about 130 countries. Volvo trucks are assembled in 12 countries across the globe. In 2022 approximately 145,000 Volvo trucks were delivered worldwide. Volvo Trucks is part of the Volvo Group, one of the world’s leading manufacturers of trucks, buses, construction equipment and marine and industrial engines. The group also provides complete solutions for financing and service. Volvo Trucks’ work is based on the core values of quality, safety and environmental care.