Trucks

DHL Freight i Volvo Trucks łączą siły w celu przyspieszenia procesu przechodzenia na długodystansowy transport drogowy wolny od paliw kopalnych

DHL Freight – jedna z czołowych firm świadczących usługi przewozowe w Europie – i Volvo Trucks podjęły współpracę, której celem jest szybsze wprowadzenie elektrycznych samochodów ciężarowych o dużej ładowności w europejskim transporcie regionalnym. Ta wspólna inicjatywa stanowi kolejny ważny krok we wdrażaniu rozwiązań transportowych neutralnych dla klimatu.
DHL Freight and Volvo Trucks join forces to speed up transition to fossil free road transport on longer distances
DHL Freight and Volvo Trucks have initiated a project focusing on longer distance heavy transports.

Jak dotąd głównym obszarem zastosowań elektrycznych samochodów ciężarowych jest transport na mniejsze odległości, w obrębie miast i aglomeracji. Obecnie DHL Freight i Volvo Trucks zapoczątkowały projekt koncentrujący się na transporcie cięższych ładunków na dłuższych dystansach. Przedmiotem tej współpracy jest jedyny w swoim rodzaju, pierwszy na świecie pilotażowy projekt wykorzystania w pełni elektrycznego pojazdu ciężarowego Volvo FH o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej zestawu 60 ton. Począwszy od marca br. pojazd taki będzie kursował pomiędzy dwoma terminalami magazynowymi DHL Freight, oddalonymi od siebie o około 150 km. Podczas prób Volvo i DHL zdobędą cenne doświadczenie i wiedzę w kwestii konfiguracji i użytkowania niezbędnej infrastruktury ładowania akumulatorów. Pozyskane dane pomogą wypracować właściwą równowagę pomiędzy długością trasy, ciężarem ładunku i rozlokowaniem punktów ładowania w codziennych operacjach transportowych.

DHL aktywnie działa razem z Volvo Trucks na rzecz redukcji swojego odziaływania na środowisko naturalne, a zrównoważony rozwój jest integralnym elementem strategii tej firmy.

– Naszym celem jest zredukowanie do zera wszystkich emisji związanych z logistyką i w jego realizacji mamy już istotne osiągniecia: w porównaniu do poziomu z 2007 r., efektywność naszej Grupy pod względem emisji CO2 wzrosła o 35%. Jednak aby kontynuować, potrzebujemy innowacyjnych rozwiązań technicznych i solidnych partnerów. Jestem przekonany, że bliska współpraca z Volvo Trucks, jedną z czołowych marek samochodów ciężarowych na świecie, pomoże nam w osiągnięciu naszych ambitnych proekologicznych celów w sektorze transportu drogowego – mówi Uwe Brinks, dyrektor generalny DHL Freight.

W tym, koniecznym przechodzeniu na transport wolny od paliw kopalnych Volvo Trucks stara się zapewnić, by elektryfikacja postępowała możliwie sprawnie i bez zakłóceń. Bierze więc pod uwagę każdy aspekt elektrycznego ekosystemu, m.in. ładowanie akumulatorów, planowanie tras, konfigurację pojazdów, obsługę serwisową i inne potrzebne wsparcie.

– Branża transportowa szybko się zmienia i dla wielu naszych klientów możliwość osiągania równowagi ekologicznej stanowi istotną zaletę. Dlatego oferujemy efektywne rozwiązania transportowe umożliwiające szybsze odchodzenie od paliw kopalnych na rzecz np. elektryczności. Z DHL współpracujemy od dawna. Ich rozległa wiedza w dziedzinie logistyki w skali globalnej pozwala nam analizować warunki osiągania postępów w tej transformacji technologicznej, dostosowywania jej do potrzeb i specyfiki działalności klientów – mówi Roger Alm, Prezes Volvo Trucks.

DHL Freight aktywnie realizuje różnorodne projekty technologiczne w obszarach zrównoważonego rozwoju i odchodzenia od paliw kopalnych. W Szwecji firma wdrożyła specjalny, proekologiczny program dostarczania przesyłek. Klienci korzystający z tego programu uiszczają dodatkową stałą opłatę za każdą wyekspediowaną paczkę lub paletę, a wygenerowany w ten sposób dochód jest w całości inwestowany w ramach szwedzkiej sieci dostaw.

– Sektor logistyczny stoi przed ogromnym wyzwaniem, które jednocześnie oferuje ogromne możliwości: dekarbonizacją transportu towarowego. Współpraca z Volvo Trucks pomaga DHL Freight odgrywać jeszcze większą rolę w procesie przechodzenia na ekologicznie zrównoważone alternatywy i kolejnym ważnym wyznacznikiem realizacji naszej długofalowej strategii transportu neutralnego dla klimatu – wyjaśnia Robert Zander, dyrektor generalny DHL Freight Sweden.

Aktualnie w seryjnej produkcji znajdują się pojazdy ciężarowe Volvo FL Electric i Volvo FE Electric, przeznaczone dla miejskiego transportu dystrybucyjnego. Niedawno DHL Supply Chain wprowadziła nowe Volvo FL Electric do eksploatacji w Londynie. To pierwszy w Wielkiej Brytanii specjalnie zbudowany, w pełni elektryczny samochód ciężarowy Volvo do dystrybucji towarów w mieście.

Pod koniec ubiegłego roku Volvo Trucks i Ameryce Północnej rozpoczęło sprzedaż modelu VNR Electric, zaś w tym roku zapoczątkowana zostanie sprzedaż elektrycznych samochodów ciężarowych o dużej ładowności w Europie.

– Podjęliśmy zobowiązanie, że najpóźniej do roku 2040 cała nasza gama samochodów ciężarowych zostanie uniezależniona od paliw kopalnych – konkluduje Roger Alm.


Fakty dotyczące projektu:

  • Projekt DHL–Volvo rozpocznie się w pierwszym kwartale 2021 r. jako część REEL – inicjatywy szwedzkiej agencji ds. innowacyjności Vinnova, której celem jest promocja przechodzenia na zelektryfikowany transport towarowy.
  • Trasa przejazdu łączy dwa szwedzkie miasta: Goeteborg  i Jönköping, a jej długość to 150 km w każdą stronę.
  • Akumulatory będą ładowane w bazie DHL w Jönköping oraz w Volvo Truck Center w Goeteborgu.

Kontakt:

Aleksandra Pytlińska
E-mail: aleksandra.pytlinska@volvo.com
Tel: +48 571 301 760 

 

Volvo Trucks dostarcza kompletne rozwiązania transportowe dla wymagających klientów profesjonalnych, oferując pełną gamę samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności. Obsługa klienta odbywa się za pośrednictwem globalnej sieci dealerów obejmującej 2200 punktów serwisowych w około 130 krajach. Samochody ciężarowe Volvo są produkowane w 12 krajach na całym świecie. W 2023 roku na całym świecie dostarczono około 145 000 samochodów ciężarowych Volvo. Volvo Trucks jest częścią Volvo Group, jednego z wiodących na świecie producentów samochodów ciężarowych, autobusów, sprzętu budowlanego oraz silników morskich i przemysłowych. Grupa dostarcza również kompletne rozwiązania w zakresie finansowania i serwisu. Praca Volvo Trucks opiera się na podstawowych wartościach, takich jak jakość, bezpieczeństwo i troska o środowisko.