Trucks

Volvo Trucks wspiera polski transport - 25 lat działalności na polskim rynku

25 wystawców i blisko 750 odwiedzających – Volvo Experience Day i II Targi Rozwiązań Transportowych 4Poland spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Na Autodromie Jastrząb Volvo Trucks świętowało też 25 lat działalności w Polsce.
Volvo Trucks wspiera polski transport - 25 lat działalności na polskim rynku
Volvo Trucks wspiera polski transport - 25 lat działalności na polskim rynku

Zaproszeni goście zapoznali się z aktualną ofertą Volvo Trucks Poland, w tym z przeszło 30 specjalistycznymi pojazdami dla takich branż, jak m.in. budownictwo, przemysł chemiczny, chłodniczy i drzewny, służby komunalne czy straż pożarna.

– Po raz drugi, w tak ogromnej skali, daliśmy Klientom szansę zapoznania się z naszą ofertą i sprawdzenia pojazdów, które uwzględniają indywidualne potrzeby poszczególnych branż. Wspólnie z naszymi Partnerami, zaprezentowaliśmy kilkadziesiąt pojazdów, z których wiele znalazło nabywców już podczas targów – mówi Wilhelm Rożewski, szef marketingu Volvo Trucks Poland.

II Targi Rozwiązań Transportowych to część programu Volvo Trucks 4Poland. Cel? Wspieranie i unowocześnianie polskiego przemysłu transportowego. Polskie firmy mogą skorzystać z atrakcyjnych warunków handlowych, elastycznego finansowania i ubezpieczenia oraz specjalnej umowy serwisowej.

– 4Poland, to specyficzna filozofia sprzedaży polegająca na unowcześnianiu polskiego transportu. Niewielu dostawców może wykazać się rozwiązaniami dopasowanymi niemal do każdej branży. Volvo Trucks to potrafi, o czym świadczy np. rekordowy wzrost sprzedaży podwozi do pojazdów pożarniczych o dmc pow. 16 ton, który w 2018 roku wyniósł aż 75 proc. Ale 4Poland to również szereg akcji wspierających polski rynek oraz tych z zakresu CSR. Realizujemy najróżniejsze projekty związane z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, wspieramy młodych kierowców, promujemy i umacniamy wizerunek związanych z lokalnym transportem organizacji czy grup społecznych. Staramy się, by część zysku ze sprzedaży pojazdu w programie 4Poland była przeznaczana na współfinansowanie tego rodzaju działań. Jako duża międzynarodowa korporacja mamy obowiązek być odpowiedzialni społecznie – nie ma wątpliwości Małgorzata Kulis, dyrektor zarządzająca Volvo Group Trucks Poland.

Od 400 do 4000 sztuk

W Jastrzębiu, Volvo Truck Poland świętowało też swoje 25 urodziny. Polski oddział szwedzkiej marki powstał w 1994 roku, rok później ruszył montaż ciężarówek w fabryce we Wrocławiu. Do końca 2001 roku, zakład wyprodukował ponad 8 500 pojazdów. Sześć lat później powstało wielofunkcyjne Centrum Volvo w podwarszawskim Młochowie.

– 25 lat to długa historia. Zmieniła się nasza firma, rynek, Klienci. Przez ten czas produkty Volvo mocno ewoluowały, choć do dziś króluje flagowy model Volvo FH. 25 lat to kawał historii, wspaniała przygoda, wielu ludzi, którzy są z nami do dziś. To olbrzymi rozwój, który przeszła zarówno sama firma, jak i dostarczane przez nas produkty – podsumowuje Małgorzata Kulis.

Od początku działalności w Polsce, Volvo Trucks sprzedało ponad 50 000 pojazdów. Firma zaczynała od 11 prywatnych autoryzowanych serwisów, dziś jest ich już 32, z czego 9 w pełni zarządzanych punktów obsługi Volvo Group Truck Center.

– Zaczynaliśmy od kilku pracowników w willi na warszawskiej Sadybie, dziś zatrudniamy ponad 300 osób. Sprzedajemy dużo więcej samochodów: od kilkuset sztuk w 1994 roku doszliśmy do blisko 4,5 tys. w roku ubiegłym. Jesteśmy z tego bardzo dumni, podobnie jak ze zmiany struktury sprzedaży naszych produktów. Dziś coraz bardziej jesteśmy widoczni w segmencie podwozi, a zeszły rok przyniósł nam miejsce na podium w tym obszarze rynku samochodów ciężarowych w Polsce – mówi Małgorzata Kulis.

Plany? Paliwa alternatywne

Przyszłość Volvo Trucks to dalszy rozwój samochodów z napędem alternatywnym. Firma ma w swojej ofercie samochody ciężarowe z napędem elektrycznym (w tym roku pierwsze egzemplarze Volvo FL Electric i Volvo FE Electric trafiły do Klientów w Szwecji i Niemczech), gazowym (LNG i CNG) oraz w pełni autonomiczne. Te ostatnie z powodzeniem wykorzystywane są m.in. w Szwecji i Norwegii.

– Żyjemy w dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości. Widzimy, że osiągnięcia techniki, na które kiedyś trzeba było czekać lata, dziś następują rok po roku. Jesteśmy w przededniu upowszechniania transportu autonomicznego, choć jestem przekonana, że czynnik ludzki w naszej branży pozostanie bardzo ważny. Natomiast odpowiedzialność za środowisko naturalne musi doprowadzić do tego, że pojazdy ciężarowe będą się zmieniały, będą bardziej proekologiczne, oszczędne, ale też bezpieczne. Naszym celem jest zredukowanie wypadków śmiertelnych na drogach do zera – zapowiada Małgorzata Kulis.

Volvo Trucks wprowadza także kolejne innowacje w swoich pojazdach z napędem konwencjonalnym. W tym roku, na rynku, pojawiły się samochody z technologią I-Save (TurboCompound), pozwalającą obniżyć koszty paliwa w przewozach długodystansowych nawet o 7 proc., a także silnik spełniający normę emisji spalin Euro 6 Step D.

– Nowe rozwiązania umożliwią dostarczenie Klientom jeszcze bardziej ekonomicznych pojazdów. Silniki Diesla nowej generacji spełniają najnowsze normy emisji CO2 i charakteryzują się niskim spalaniem. Z kolei I-Save w odróżnieniu od standardowego silnika ma dodatkową turbinę, która wykorzystuje spaliny powstałe w wyniku pracy pojazdu. Dzięki temu silnik jest jeszcze bardziej elastyczny i oszczędny – tłumaczy Monika Trzosek, Commercial Director Volvo Trucks Baltic Sea Market.

Firma zapowiada dalsze poszerzanie współpracy z producentami zabudów. Volvo Trucks jest w tej chwili numerem 1, jeśli chodzi o liczbę sprzedanych podwozi do segmentu pożarniczego.

– Udział podwozi rośnie znacząco. Jako marka Volvo Trucks nie do końca byliśmy obecni w tym segmencie. Koncentrowaliśmy się głównie na ciągniku 4x2 do transportu międzynarodowego. Tymczasem Klienci są coraz bardziej zainteresowani tymi rozwiązaniami, a w niektórych branżach odnotowujemy kilkusetprocentowy wzrost ¬– podsumowuje Wilhelm Rożewski.

Łącza do filmów z Volvo Experience Day/ II Targów Rozwiązań Transportowych 4Poland:

https://www.youtube.com/watch?v=jKFNL-TG_DU

https://www.youtube.com/watch?v=e8W2qL8DAFk

Filmy oraz zdjecia z wydarzenia są również dostępne na stronie: www.wspieramypolskitransport.pl

Kontakt:
 

Monika Kozubowska
Menedżer ds. Marketingu i PR
Tel: +48 697 989 448
E-mail: monika.wojtczak@volvo.com

Koncern Volvo Trucks dostarcza kompletne rozwiązania transportowe dla profesjonalistów i wymagających klientów, oferując pełną gamę samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności. Serwis zapewnia 2100 dealerów i stacji obsługi w ponad 130 krajach. Samochody ciężarowe są produkowane w 15 krajach. W 2018 r. dostarczono ponad 127 000 tych pojazdów. Koncern Volvo Trucks jest częścią Grupy Volvo, jednego z czołowych światowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych oraz silników morskich i przemysłowych. Grupa Volvo dostarcza również kompletne rozwiązania finansowe i serwisowe. Głównymi wartościami Volvo są jakość, bezpieczeństwo i troska o środowisko.