Trucks

Volvo Trucks jako pierwsza firma szkoli strażaków z budowy samochodów ciężarowych

Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do kilkudziesięciu wypadków. Z reguły pierwsi na miejscu zdarzenia są strażacy. Mimo dostępu do nowoczesnego sprzętu, ratownicy coraz częściej stają przed wyzwaniem, jak ewakuować uwięzionych w kabinach samochodów ciężarowych. W potrzebną wiedzę i szkolenie – jako pierwszy producent samochodów ciężarowych w Polsce – wyposaża strażaków Volvo Trucks.
Volvo Trucks jako pierwsza firma szkoli strażaków z budowy samochodów ciężarowych
Volvo Trucks jako pierwsza firma szkoli strażaków z budowy samochodów ciężarowych

– To bezprecedensowe działanie, tak potrzebne przy obecnym postępie technologicznym. Zaawansowane systemy, użyte przy budowie samochodów, materiały czy zastosowanie alternatywnych napędów: LNG, CNG, hybrydowych czy elektrycznych wymaga od służb ratowniczych ciągłego doskonalenia. Volvo Trucks dzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem – mówi Paweł Frątczak, rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Polskie drogi są jednymi z najniebezpieczniejszych w Europie. W ubiegłym roku doszło do ponad 31 tys. wypadków, w których zginęło 2,8 tys. osób, a 37 tys. zostało rannych. Około 15 proc. wszystkich zdarzeń to wypadki z udziałem samochodów ciężarowych.

Jako pierwsi na miejscu zdarzenia najczęściej pojawiają się strażacy. To oni muszą wiedzieć, w którym miejscu przeciąć kabinę pojazdu ciężarowego, by wydostać z niej uwięzionego kierowcę oraz jak zabezpieczyć układ zasilania gazem LNG czy CNG. I to właśnie te zagadnienia były poruszane podczas szkolenia Volvo Trucks dla straży pożarnej.

Kabina pod lupą

Do szkoły serwisowej w podwarszawskim Młochowie przyjechali dydaktycy z 5 szkół i 17 ośrodków szkolenia Państwowej Straży Pożarnej. Pretekstem do organizacji szkolenia była rzeczywista sytuacja, w której wezwani do wypadku strażacy przez dłuższy czas nie mogli się dostać do kabiny samochodu ciężarowego.

– Kabiny Volvo są solidne i skonstruowane w taki sposób, by znajdujący się w środku człowiek był bezpieczny. Strażacy, którzy są na miejscu wypadku nie zawsze wiedzą, w których miejscach w słupkach kabin samochodów ciężarowych są specjalnie zaprojektowane punkty, które można przeciąć i w łatwy sposób dostać się do środka – tłumaczy Dariusz Januszewski, reprezentant handlowy ds. sprzedaży podwozi w Volvo Trucks Poland. I dodaje: - Samochody ciężarowe nie są wyposażone w karty informacyjne dla służb ratowniczych. Celem tego szkolenia jest więc przekazanie strażakom niezbędnych informacji.

Podczas zajęć uczestnicy mogli przyjrzeć się szkieletowi kabiny samochodu ciężarowego oraz poznać budowę kabin wszystkich pojazdów Volvo Trucks wraz z miejscami, dzięki którym w szybki sposób ratownicy mogą się do nich dostać. Wśród podejmowanych tematów była także m.in. budowa, stosowanego w samochodach z silnikami Diesla, wtrysku AdBlue, układu poduszek powietrznych czy układów zasilania gazem LNG (na przykładzie ciągnika siodłowego Volvo FH) i CNG (Volvo FE). 

– Nasze samochody wyposażone są także w układy elektryczne, akumulatory, do których, gdy już dojdzie do wypadku, trzeba podejść ostrożniej – zwraca uwagę Dariusz Januszewski.

Po szkoleniu uczestnicy przekażą wiedzę swoim kolegom, zarówno z jednostek PSP, jak i z jednostek OSP, które w ramach ratownictwa drogowego, włączone są do Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego. Materiały szkoleniowe zostaną też umieszczone na stronie internetowej Volvo Trucks oraz na stronie Państwowej Straży Pożarnej.

4Poland, 4PSP

Szkolenie dla strażaków wpisuje się w program Volvo Trucks 4Poland – Wspieramy Polski Transport. Jego celem jest odnowienie i unowocześnienie krajowego taboru drogowego. Volvo Trucks chce, by transport lokalny był jeszcze bardziej efektywny i rentowny.

Firma oferuje polskim przedsiębiorcom atrakcyjne warunki sprzedaży, przeznaczonych do transportu krajowego i regionalnego, specjalistycznych pojazdów, w tym m.in. nowoczesnych wywrotek, betonomieszarek czy pojazdów do transportu drewna; zapewnia też konkurencyjne stawki ubezpieczenia oraz elastyczne finansowanie w złotówkach. 

4Poland, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na czterech głównych filarach:

  • gotowe rozwiązania transportowe – specyfikacje pojazdów dostosowane do lokalnych potrzeb transportowych,
  • dedykowane usługi serwisowe,
  • elastyczne finansowanie oraz ubezpieczenie,
  • działania na rzecz lokalnych społeczności, organizacji i stowarzyszeń branżowych.

– Jednym z segmentów, który mocno wpisuje się w ideę 4Poland jest segment pożarniczy, ściśle utożsamiany z bezpieczeństwem i działaniami na rzecz lokalnych społeczności. Straż pożarna, szczególnie jednostki OSP, to ta grupa, do której – poprzez współpracę z Partnerem dostarczającym zabudowę do naszych podwozi – chcemy docierać z marką Volvo Trucks – zdradza Marcin Jankowski, manager ds. sprzedaży podwozi w Volvo Trucks Poland.

Kontakt:
 

Monika Kozubowska
Menedżer ds. Marketingu i PR
Tel: +48 697 989 448
E-mail: monika.wojtczak@volvo.com

Koncern Volvo Trucks dostarcza kompletne rozwiązania transportowe dla profesjonalistów i wymagających klientów, oferując pełną gamę samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności. Serwis zapewnia 2100 dealerów i stacji obsługi w ponad 130 krajach. Samochody ciężarowe są produkowane w 15 krajach. W 2018 r. dostarczono ponad 127 000 tych pojazdów. Koncern Volvo Trucks jest częścią Grupy Volvo, jednego z czołowych światowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych oraz silników morskich i przemysłowych. Grupa Volvo dostarcza również kompletne rozwiązania finansowe i serwisowe. Głównymi wartościami Volvo są jakość, bezpieczeństwo i troska o środowisko.