Trucks

Volvo Trucks prezentuje rozwiązanie ułatwiające kierowcom utrzymywanie właściwej odległości

Firma Volvo Trucks wprowadziła funkcję Distance Alert – funkcję bezpieczeństwa, ułatwiającą kierowcy samochodu ciężarowego zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu i unikanie groźnych sytuacji. Wypadki wynikające z najechania pojazdu na tył innego stanowią obecnie około 20 procent wszystkich poważnych kolizji z udziałem samochodów ciężarowych.
Nowe rozwiązanie zabezpieczające od Volvo Trucks
Wypadki wynikające z najechania pojazdu na tył innego stanowią obecnie około 20 procent wszystkich poważnych kolizji z udziałem samochodów ciężarowych. Distance Alert ułatwia kierowcy utrzymanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu.

„Wypadki tego rodzaju są często wynikiem nieuwagi i zbyt małej odległości od poprzedzającego pojazdu. Funkcja Distance Alert ostrzega kierowcę za pomocą czerwonego światła na przedniej szybie, jeśli jego samochód ciężarowy znajdzie się za blisko poprzedzającego pojazdu, co w większości wypadków zapobiega kolizji” – mówi Carl Johan Almqvist, dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktu w Volvo Trucks.

Distance Alert wchodzi już w skład najnowszej wersji systemu wspomagającego Volvo Trucks, Układu Ostrzegającego o Niebezpieczeństwie Kolizji z funkcją Hamowanie Awaryjne, pomagającego kierowcy zapobiegać wypadkom w wielu sytuacjach. Jeśli Distance Alert nie spowoduje oczekiwanej reakcji, kierowca zostanie ostrzeżony za pomocą migającego światła i alarmu dźwiękowego. Jako ostatnia jest włączana funkcja hamowania awaryjnego. Wszystko to dzieje się w ciągu zaledwie kilku sekund.

Funkcja jest przeznaczona do stosowania na głównych drogach poza terenami miejskimi. Włącza się przy prędkości powyżej 60 km/h, chyba że jest używany aktywny tempomat. Distance Alert, podobnie jak inne funkcje ostrzegania przed kolizją, korzysta z połączonych technologii kamery i radaru w celu obliczania odległości i identyfikowania obiektów na drodze.

„Dzięki ciągłemu doskonaleniu systemów bezpieczeństwa aktywnego możemy zaoferować kierowcom coraz lepsze sposoby ograniczania ryzyka, na jakie są narażeni zarówno oni, jak i inni użytkownicy dróg. Distance Alert jest jednym z wielu przykładów tego, że dzięki technologii dobrzy kierowcy mogą jeździć jeszcze lepiej”.

„Inwestowanie w bezpieczeństwo jest dla firm transportowych nie tylko sposobem ochrony ludzi, ale także oszczędzania pieniędzy. Uzasadniają to między innymi niższe koszty ubezpieczenia i mniej nieplanowanych przestojów. Co więcej, bezpieczny styl jazdy zwykle sprzyja oszczędzaniu paliwa. Dobrze wyszkoleni, jeżdżący bezpiecznie kierowcy i bezpieczniejsze samochody ciężarowe to korzyść dla wszystkich” – mówi Carl Johan Almqvist.

Fakty

  • Funkcja Distance Alert jest dostępna w pojazdach Volvo FH, Volvo FH16, Volvo FM i Volvo FMX wyprodukowanych od tygodnia 23. 2018 r. Samochody muszą być także wyposażone w system ostrzegania o możliwości kolizji Volvo Trucks. 
  • Distance Alert ułatwia kierowcy samochodu ciężarowego zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu.
  • Jeśli wykryje, że odległość między pojazdami jest mniejsza niż wybrany odstęp czasu wynoszący od 1,5 do 3,5 sekundy, na przedniej szybie pojawia się czerwone światło. Jeśli kierowca nie zwolni, włącza się system ostrzegania o możliwości kolizji, który emituje dźwiękowe i wzrokowe sygnały o narastającej intensywności. Następnie włączana jest funkcja zaawansowanego hamowania awaryjnego.
  • Układ Ostrzegający o Niebezpieczeństwie Kolizji z funkcją Hamowanie Awaryjne Volvo Trucks jest dostępny w modelach Volvo FH, Volvo FH16, Volvo FM, Volvo FMX, Volvo FE i Volvo FL.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt z:

Monika Kozubowska, Menedżer Marketingu i PR, Volvo Trucks, Polska,

tel.: +48 697 989 448

e-mail: monika.wojtczak@volvo.com

LINK do filmu
LINK do zdjęć

Koncern Volvo Trucks dostarcza kompletne rozwiązania transportowe dla profesjonalistów i wymagających klientów, oferując pełną gamę samochodów ciężarowych o średniej i dużej ładowności. Serwis zapewnia 2100 dealerów i stacji obsługi w ponad 130 krajach. Samochody ciężarowe są produkowane w 15 krajach. W 2018 r. dostarczono ponad 127 000 tych pojazdów. Koncern Volvo Trucks jest częścią Grupy Volvo, jednego z czołowych światowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych oraz silników morskich i przemysłowych. Grupa Volvo dostarcza również kompletne rozwiązania finansowe i serwisowe. Kluczowymi wartościami Volvo Trucks są jakość, bezpieczeństwo i troska o środowisko naturalne.