Trucks

Wyprodukowany przez Volvo Trucks nowy film z cyklu „Live Test”, zatytułowany „The Flying Passenger”, prezentuje osiągi unikatowego układu napędowego w spektakularnym popisie kaskaderskim z udziałem paralotniarza

„The Flying Passenger” wskazuje na kolejną nowość w skali światowej, autorstwa Volvo Trucks. W najnowszym filmie z cyklu „Live Test” Volvo FH holuje paralotniarza po drodze prowadzącej ku górskiej przełęczy w Chorwacji – wyczyn kaskaderski, którego dotąd nikt nie próbował. Żeby pilot utrzymał się w powietrzu, samochód ciężarowy musi przez cały czas poruszać się z dużą prędkością. To test, który prezentuje osiągi opracowanego przez Volvo Trucks unikatowego układu napędowego ze skrzynią biegów I-Shift Dual Clutch.
Extra lowres

Obejrzyj „The Flying Passenger"

Volvo Trucks powraca z kolejnym spektakularnym „Live Test" - testem na żywo. W trakcie zapierającego dech w piersiach przejazdu, Volvo FH holuje paralotniarza w górę stromej, górskiej drogi i przez wąski przesmyk pod wiszącym wiaduktem. Niewielka dostępna przestrzeń wymaga dużej precyzji prowadzenia pojazdu ze stałą prędkością, nie pozostawiając miejsca na błąd.

Test został przeprowadzony w celu zademonstrowania cech unikatowego układu napędowego Volvo Trucks ze skrzynią biegów I-Shift Dual Clutch, zapewniającego doskonałe osiągi przy znacznie niższym niż dotychczas zużyciu paliwa.

Jazda na wysokich biegach i płynna ich zmiana mają istotny wpływ na ekonomikę paliwową. I właśnie to gwarantuje I-Shift Dual Clutch: płynną jazdę z niską prędkością obrotową silnika - mówi Staffan Wendeberg, menedżer produktu ds. Volvo FH i segmentu transportu długodystansowego w Volvo Trucks.

Ponadto, ta jedyna w swoim rodzaju skrzynia biegów wydatnie zwiększa wydajność. Dzięki zdolności I-Shift Dual Clutch do zmiany biegów pod obciążeniem, zmiana przełożenia nie wiąże się ze spadkiem momentu obrotowego rozwijanego przez silnik.

Dotrzymywanie terminów przy jednoczesnym utrzymywaniu niskiego zużycie paliwa, nawet podczas jazdy pod górę i po krętych drogach, to kluczowe czynniki sukcesu dla wielu naszych klientów. Test ten stanowi więc doskonały sposób na sprawdzenie możliwości naszego niedawno zmodernizowanego układu napędowego. „The Flying Passenger" w niezwykle dosadny i obrazowy sposób ilustruje istotę podejścia Volvo Trucks do kwestii osiągów i właściwości jezdnych - mówi Claes Nilsson, prezes Volvo Trucks.

Film „The Flying Passenger" to najnowszy odcinek cyklu „Live Test". Wcześniej ogromną popularność na całym świecie zdobyły produkcje, takie jak „The Epic Split", „The Hamster Stunt" czy „Look Who's Driving". Filmy z cyklu „Live Test" odnotowały łącznie ponad 100 milionów wyświetleń na portalu YouTube.

Test przeprowadzono i sfilmowano w Górach Dynarskich w Chorwacji, na zamkniętych dla ruchu drogach, z zachowaniem rygorystycznych środków bezpieczeństwa.

Fakty dotyczące zmodernizowanego układu napędowego Volvo Trucks:

Udoskonalenia w silniku Euro 6

Wybrane zmiany, wprowadzone w silniku Euro 6 (13-litrowy, common rail).

 • Układ wtryskowy Common Rail dla wszystkich poziomów mocy
 • Zwiększony stopień sprężania w wariantach D13 420 i 460 KM
 • Nowy typ turbosprężarki w wariantach D13 500 i 540 KM
 • Zmniejszone tarcie wewnętrzne
 • Zaktualizowane oprogramowanie i jednostka sterująca silnika
 • Zmniejszenie masy własnej silnika

Skrzynia biegów Volvo I-Shift Dual Clutch

 • W czasie zmiany przełożeń skrzynia biegów I-Shift Dual Clutch nie przerywa transferu momentu obrotowego
 • W pełni zautomatyzowany układ zmiany biegów, zapewniający duży komfort jazdy i ekonomikę paliwową
 • Pakiety oprogramowania dostosowujące strategię zmiany biegów do aktualnych warunków.
 • Możliwość ręcznego wyboru biegów
 • Mała masa własna, wynikająca ze zwartej konstrukcji i zastosowania aluminiowej obudowy.

Informacje o teście:

 • Test na żywo kręcono przez klika dni w Chorwacji.
 • Wykorzystano pojazd Volvo FH 540, wyposażony w zmodernizowany silnik D13 i skrzynię biegów I-Shift Dual Clutch.
 • Kierowcą w „The Flying Passenger" jest Louise Marriott z Nowej Zelandii.
 • Pilotem paralotni w „The Flying Passenger" jest Francuz Guillaume Galvani.
 • Jest to pierwszy w historii „numer" kaskaderski z wykorzystaniem samochodu ciężarowego i paralotni. Po raz pierwszy także samochód ciężarowy holował paralotniarza przez tunel.

Obejrzyj „The Flying Passenger"

Dowiedz się więcej o unikatowym układzie napędowym Volvo Trucks

Poznaj kierowcę i pilota, występujących w „The Flying Passenger"

Dowiedz się więcej o I-Shift Dual Clutch

Łącze do zdjęć o wysokiej rozdzielczości

Zobacz inne popisy kaskaderskie w filmach „Live Test"

W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt z: 

Christina Magnusson, media relations Volvo Trucks
phone: +46 31 322 76 36,
e-mail: christina.ohlsson-jones@volvo.com

Renata Stefańska-Sobczak, Menedżer ds. PR, Volvo Trucks, Polska,
tel.: +48 601 33 44 38,
e-mail: renata.stefanska@volvo.com