Trucks

Polski kierowca pierwszym wicemistrzem rynku Baltic Sea Market w Regionalnym Finale The Drivers’ Fuel Challenge 2016

W minionym tygodniu, w czwartek 09 czerwca, na torze w Bednarach odbył się Polski Finał organizowanego przez Volvo Trucks konkursu The Drivers’ Fuel Challenge 2016, a jego zwycięzca – Piotr Krahel zajął drugie miejsce w rozegranym dzień później– w piątek 10 czerwca - finale konkursu dla rynku Baltic Sea Market. Tym samym, Piotr Krahel znalazł się w trójce najlepszych kierowców z rynku Baltic Sea Market, którzy wezmą udział w Globalnym Finale The Drivers’ Fuel Challenge 2016, zaplanowanym na 8-9 września br. w Göteborgu (Szwecja).
Volvo Trucks

 Konkurs The Drivers' Fuel Challenge - zainicjowany przez Volvo Trucks w 2011 roku, jako wydarzenie o zasięgu globalnym, a którego tegoroczna edycja była piątą na rynku polskim, przyciągnął w tym roku blisko 1000 kierowców zawodowych, którzy rywalizowali w wieloetapowych kwalifikacjach, rozgrywanych na pięciu, wchodzących w skład regionu Baltic Sea Market rynkach*.  Stawką było zajęcie jednego z trzech pierwszych miejsc w eliminacjach krajowych i tym samym przejście do Regionalnego Finału na poziomie rynku Baltic Sea Market.

W Polskim Finale The Drivers' Fuel Challenge 2016, spotkało się 15 Finalistów - 15 najlepszych kierowców wyłonionych w krajowych rundach kwalifikacyjnych, rozegranych wiosną br. w 15 wybranych lokalizacjach w ramach sieci dealersko-serwisowej Volvo Trucks w Polsce. W trakcie Polskiego Finału, wszyscy oni rywalizowali ze sobą w porannej rundzie kwalifikacyjnej o wejście do rozstrzygającej - popołudniowej rundy finałowej i tym samym jedno z trzech pierwszych miejsc w Polskim Finale i kwalifikację do następnego etapu konkursu - Regionalnego Finału na poziomie rynku Baltic Sea Market.

Zarówno w trakcie Polskiego, jak i Regionalnego Finału, kierowcy pokonywali trasy konkursowe na torze zamkniętym w Bednarach przy wykorzystaniu zestawu składającego się z samochodu ciężarowego Volvo FH oraz w pełni załadowanej naczepy Wielton, przy czym do pierwszych kwalifikacji finałowych (porannych rund kwalifikacyjnych o długości ok.

16 km i maksymalnym czasie przejazdu - 27 minut) wystawione były 3 pojazdy ciężarowe o identycznych specyfikacjach technicznych, rywalizujące równolegle ze sobą. Zgodnie z regulaminem konkursu, najlepsi kierowcy z każdego z tych pojazdów przechodzili do rozstrzygającej popołudniowej rundy finałowej (o długości ok. 21 km i maksymalnym czasie przejazdu 32 minut).

Wszystkie pojazdy przygotowane na potrzeby konkursu to ciągniki siodłowe w konfiguracji 4x2 z silnikiem o mocy 500 KM, zautomatyzowaną skrzynią biegów Volvo I-Shift z I-See i kabiną Globetrotter, wyposażone w opony Michelin X Line Energy..

W trakcie Polskiego Finału konkursu, najlepszym w rundzie finałowej okazał się Piotr Krahel z firmy A-Z Transport, który potwierdzając swoje bezkonkurencyjne umiejętności w jeździe ekonomicznej, zdobył tytuł Mistrza Polski w The Drivers' Fuel Challenge 2016. Rafał Baran z firmy Tabsol oraz Tomasz Kowalski (Tomtrans U.T. Tomasz Kowalski) zajęli miejsca II i III odpowiednio.

Wyniki trzech najlepszych kierowców w The Drivers' Fuel Challenge 2016 - Polski Finał:

Miejsce

Kierowca

Firma

Średnie zużycie paliwa w przejeździe finałowym (l/100 km)

Czas przejazdu

1

Piotr Krahel

A-Z Transport

22,91

31:31

2

Rafał Baran

Tabsol

23,24

29:56

3

Tomasz Kowalski

Tomtrans U.T. Tomasz Kowalski

23,33

31:55

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w Polskim Finale awansowali do Finału Rynku Baltic Sea Market i już dnia następnego - w piątek 10 czerwca, również na torze w Bednarach, wzięli udział w dalszych zmaganiach. Wspólnie z 12 innymi Finalistami z 4 pozostałych krajów rynku Baltic Sea Market uczestniczących w tegorocznej edycji konkursu, po raz kolejny podjęli oni wyzwanie odnalezienia idealnej równowagi pomiędzy prędkością, czasem przejazdu i zużyciem paliwa na specjalnie wyznaczonej pod kątem Finału Regionalnego, trasie przejazdu.

Tym razem rywalizacja była szczególnie emocjonująca - stawką w niej było bowiem nowe Volvo V40 dla zwycięzcy Finału Regionalnego - Mistrza rynku Baltic Sea Market w jeździe ekonomicznej oraz awans do kolejnego etapu konkursu - Globalnego Finału w Szwecji dla 3 najlepszych kierowców z Finału w ramach rynku Baltic Sea Market.

Zgodnie z regulaminem konkursu i podobnie jak w przypadku Finału Polskiego, do rozstrzygającej rundy finałowej, rozegranej po południu, zakwalifikowało się trzech najlepszych zawodników - po jednym z każdego z trzech konkursowych zestawów drogowych Volvo FH z naczepą - łącznie trzech kierowców: z Litwy, Łotwy i Polski.

Ostateczne wyniki tej najlepszej trójki Finalistów, z których jeden został Mistrzem Regionu Baltic Sea Market w The Drivers' Fuel Challenge 2016, ogłoszono dopiero w piątek wieczorem, podczas uroczystej Gali. Triumfatorem Regionalnego Finału i zdobywcą głównej nagrody rzeczowej - nowego Volvo V40 - został Finalista z Litwy - Mindaugas Tumas.

Reprezentujący Polskę Piotr Krahel ostatecznie zajął doskonałe II miejsce w Finale Regionalnym i tym samym, jako jeden z trzech uczestników z rynku Baltic Sea Market weźmie udział w Globalnym Finale The Drivers' Fuel Challenge 2016, zaplanowanym na 8-9 września br. w Göteborgu (Szwecja), gdzie rywalizacja będzie z całą pewnością równie emocjonująca.

Wyniki trzech najlepszych kierowców w The Drivers' Fuel Challenge 2016 - Finał Regionalny dla rynku Baltic Sea Market:

Miejsce

Kierowca

Firma

Kraj

Średnie zużycie paliwa w przejeździe finałowym (l/100 km)

Czas przejazdu

1

Mindaugas Tumas

Finejas

Litwa

23,05

31:57

2

Piotr Krahel

A-Z Transport

Polska

23,19

31:38

3

Andrejs Sefers

Kreiss

Łotwa

23,71

31:51

*Kraje Rynku Baltic Sea Market uczestniczące w The Drivers' Fuel Challenge 2016: Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Ukraina.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt z:
Renata Stefańska-Sobczak, Menedżer ds. PR, Volvo Trucks, Polska,
tel. +48 601 33 44 38,
e-mail: renata.stefanska@volvo.com