Trucks

„The Iron Knight” i I-Shift Dual Clutch biją dwa światowe rekordy prędkości

Skonstruowany przez Volvo Trucks „The Iron Knight” jest najszybszym samochodem ciężarowym świata – i to aż w dwóch kategoriach. Pobił rekordy prędkości ze startu zatrzymanego na odcinku 500 i 1000 metrów. Nie licząc silnika Volvo D13 i produkowanej seryjnie skrzyni biegów I-Shift Dual Clutch, ten demon szybkości został zaprojektowany na nowo.
The Iron Knight

 Kliknij łącze i obejrzyj rekordowe przejazdy

Skonstruowany przez Volvo Trucks, a prowadzony przez Boije Ovebrinka, „The Iron Knight" jest obecnie oficjalnym posiadaczem rekordów prędkości na dystansie 500 i 1000 m. W czasie pracy nad tym pojazdem zespół specjalistów z Volvo Trucks odkrył innowacyjne sposoby łączenia technologii i wzornictwa. 

Projekt ten pokazuje, jak wielki potencjał posiada nasza skrzynia biegów I-Shift Dual Clutch i że w pełni można na niej polegać nawet w ekstremalnych warunkach. Fakt, że rekordzista prędkości wykorzystuje identyczną skrzynię biegów, jaka jest stosowana w produkowanych seryjnie pojazdach Volvo FH, jest dla nas prawdziwym powodem do dumy - mówi Claes Nilsson, Prezes i Dyrektor Generalny Volvo Trucks.

Osiągając prędkość średnią 169 km/h i czas 21,29 s, „The Iron Knight" pobił światowy rekord prędkości na odcinku 1000 metrów ze startu zatrzymanego.  Przy okazji pobił rekord również na odcinku 500 m, z wynikami odpowiednio: 131,29 km/h i 13,71 s. Próba bicia rekordu została przeprowadzona na zamkniętym torze testowym w północnej Szwecji. W czasie publikacji tej informacji rekordy przechodzą proces autoryzacji przez Międzynarodową Federację Samochodową, FIA, zarządzającą sportem samochodowym.

Samochód ciężarowy o bezkonkurencyjnych osiągach jest rezultatem bliskiej współpracy specjalistów z kilku różnych działów Volvo Trucks. Z wyjątkiem układu napędowego Volvo Trucks, który jest sercem i duszą „The Iron Knight", pojazd ten zbudowaliśmy ręcznie od podstaw. To, że się nam udało pobić nie jeden, lecz dwa rekordy, jest naprawdę niesamowite - mówi Olof Johansson, technik w Volvo Trucks.

Za kierownicą „The Iron Knight" usiadł Boije Ovebrink - kierowca z ponad 30-letnim doświadczeniem w wyścigach zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych, który dotychczas pobił pięć rekordów prędkości, a w 1994 r. został mistrzem Europy w wyścigach FIA samochodów ciężarowych. 

Volvo Trucks „The Iron Knight" można scharakteryzować jednym słowem: doskonałość. Wspaniale jest na niego patrzeć, ponieważ jest piękny, a jednocześnie wystarczy wcisnąć pedał przyspieszenia, by ujawnił swoją niezrównaną potęgę. To trzeci samochód ciężarowy do bicia rekordów, jakim jeździłem i trudno mi sobie wyobrazić bardziej godnego następcę dla „The Wild Viking" i „Mean Green" - stwierdza Boije Ovebrink.

Łącze do zdjęć o wysokiej rozdzielczości

Zobacz, jak „The Iron Knight" bije dwa światowe rekordy prędkości

Kulisy próby bicia rekordu przez „The Iron Knight"

Dowiedz się więcej o I-Shift Dual Clutch

Jak przebiegały próby bicia rekordu prędkości

Próby przeprowadzono w Skellefteå Drive Center, dawnym lotnisku wojskowym koło Skellefteå w północnej Szwecji, pod nadzorem Międzynarodowej Federacji Samochodowej, FIA. Pojazd pokonał wymagany dystans w obydwu kierunkach.  Następnie obliczono średni czas i prędkość z obydwu przejazdów. Średnia prędkość z obydwu przejazdów jest uznawana za oficjalny rekord prędkości FIA.

Poprzednie samochody ciężarowe Volvo Trucks, które biły rekordy prędkości

 • 2007: „The Wild Viking" (1600 KM) bije światowy rekord prędkości na dystansie 1000 m ze startu zatrzymanego, osiągając prędkość średnią 158,8 km/h.
 • 2010: Nowym rekordzistą na tym dystansie zostaje „NH D16A" (1800 KM), z wynikiem 166,7 km/h.
 • 2011: Hybrydowy samochód ciężarowy „Mean Green" (silnik wysokoprężny o mocy 1800 KM, wspomagany silnikiem elektrycznym o mocy 300 KM), ustanawia dwa rekordy ze startu zatrzymanego: na 500 i 1000 m, odpowiednio: 115,4 km/h i 152,2 km/h.
 • 2012: „‘Mean Green" ustanawia rekord na 1000 m ze startu lotnego: 236,6 km/h.

„The Iron Knight" - rekordzista prędkości w kategorii samochodów ciężarowych

 • Moc 2400 KM i moment obrotowy 6000 Nm, przy masie własnej 4,5 t, zapewniają The Iron Knight stosunek mocy do masy większy niż 0,5 KM/kg.
 • Zamontowany centralnie, znacznie zmodyfikowany silnik D13, jest wyposażony w cieczową chłodnicę powietrza doładowującego oraz cztery turbosprężarki.
 • W czasie zmiany przełożeń skrzynia biegów I-Shift Dual Clutch nie przerywa transferu momentu obrotowego. W „The Iron Knight" zastosowano skrzynię biegów taką samą, jaką montuje się w seryjnych pojazdach Volvo FH. Wzmocniono jedynie sprzęgło (tarcze sprzęgłowe i dociskowe wykonane z materiału spiekanego).
 • Do minimum sprowadzono liczbę podzespołów elektronicznych w celu zmniejszenia masy własnej pojazdu.
 • Oprogramowanie sterujące zostało zmodyfikowane pod kątem uzyskania wysokich osiągów.
 • Kabina jest zoptymalizowana pod względem aerodynamicznym i wykonana z włókna szklanego. Duże wloty w spoilerach międzyosiowych doprowadzają powietrze, które chłodzi silnik.
 • Podczas rekordowego przejazdu „The Iron Knight" osiągnął prędkość maksymalną 276 km/h.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt z: 

Fredrik Klevenfeldt, media relations Volvo Trucks
tel.: +46 31 322 11 06,
e-mail: fredrik.klevenfeldt@volvo.com

Renata Stefańska-Sobczak, Menedżer ds. PR, Volvo Trucks, Polska,
tel.: +48 601 33 44 38,
e-mail: renata.stefanska@volvo.com