Trucks

Unikatowe dzieło Volvo Trucks – „The Iron Knight” – startuje po nowe światowe rekordy prędkości

„The Iron Knight” jest rezultatem niezwykłej kooperacji techników, inżynierów i projektantów pracujących w Volvo Trucks. Z wyjątkiem silnika Volvo D13 i produkowanej seryjnie skrzyni biegów I-Shift Dual Clutch, pojazd ten zbudowano całkowicie od podstaw. Dysponując mocą 2400 KM, podejmie próbę ustanowienia nowych światowych rekordów prędkości. Jego rekordowe przejazdy zostaną opublikowane na kanale Volvo Trucks na portalu YouTube 24 sierpnia.
Iron Kinight

Obejrzyj przygotowania do próby bicia rekordu

Ogromne wyzwanie i projekt marzeń dla pasjonatów techniki. Tak właśnie twórcy „The Iron Knight" opisują zadanie zaprojektowania tego wyjątkowego samochodu ciężarowego. Jego układ napędowy bazuje na podzespołach stosowanych w drogowym modelu Volvo FH, jednak silnik został podrasowany do granic możliwości w celu osiągnięcia jak największej mocy.

 „The Iron Knight" doskonale obrazuje skalę kompetencji i innowacyjności Volvo Trucks. Jednocześnie chcieliśmy przedstawić nowe koncepcje w obszarze rozwiązań technicznych i projektowych. Niektóre z nich mamy zamiar wdrożyć w naszych seryjnie produkowanych samochodach ciężarowych - mówi Claes Nilsson, Prezes i Dyrektor Generalny Volvo Trucks.

Źródłem napędu tego rekordzisty prędkości jest zamontowany centralnie, znacznie zmodyfikowany silnik D13, wyposażony w cieczową chłodnicę powietrza doładowującego oraz cztery turbosprężarki, rozwijający moc 2400 KM i moment obrotowy 6000 Nm. Układy: elektryczny i elektroniczny, zostały zredukowane, zaś jednostki sterujące - przeprogramowane.

Wszystko po to, by wysilona jednostka napędowa pojazdu mogła optymalnie komunikować się ze skrzynią biegów I-Shift Dual Clutch - tego samego typu, jaką montuje się w seryjnych pojazdach Volvo FH. Jedyną modyfikacją skrzyni biegów było wzmocnienie sprzęgła, konieczne w celu przeniesienia tak ogromnego momentu obrotowego. 

Żeby pobić światowy rekord prędkości, potrzebne są naprawdę wyjątkowe osiągi. Skrzynia biegów I-Shift Dual Clutch idealnie nadaje się do tego celu, ponieważ podczas zmiany przełożeń utrzymuje transfer momentu obrotowego do kół napędowych - podobnie jak ma to miejsce w samochodach wyścigowych. Dzięki temu „The Iron Knight" może rozpędzać się, nie tracąc ułamków cennego czasu w trakcie zmiany przełożeń - wyjaśnia Niklas Öberg, inżynier testów w Volvo Trucks.

„The Iron Knight" jest hołdem dla Volvo FH. W pojeździe tym technologia i kształt wzajemnie się uzupełniają w każdym, najmniejszym nawet detalu: od przedniej kraty wlotu powietrza po spoilery międzyosiowe - wszystko spełnia precyzyjnie określoną funkcję.

Kabina jest wykonana z włókna szklanego i stawia wyjątkowo mały opór aerodynamiczny. Spoilery międzyosiowe nadają pojazdowi imponującą sylwetkę, zaś duże wloty po bokach doprowadzają powietrze, które chłodzi silnik. „The Iron Knight" ma atrakcyjny, wyrazisty wygląd, inspirowany współczesnym Volvo FH. Wystarczy na niego spojrzeć, by zdać sobie sprawę, że to naprawdę szybki samochód ciężarowy. Nawet, gdy stoi, sprawia wrażenie jakby się poruszał - podkreśla Nigel Atterbury, projektant w Volvo Trucks.

Prowadzony przez kierowcę wyścigowego Boije Ovebrinka, „The Iron Knight" zaatakuje światowe rekordy prędkości w dwóch kategoriach: na 500 i 1000 m, ze startu zatrzymanego. Rekordowy przejazd będzie można oglądać na kanałach Volvo Trucks w mediach społecznościowych począwszy od 24 sierpnia br.

Łącze do zdjęć o wysokiej rozdzielczości

Obejrzyj przygotowania do próby bicia rekordu

„The Iron Knight"  - rekordzista prędkości w kategorii samochodów ciężarowych

  • Moc 2400 KM i moment obrotowy 6000 Nm, przy masie własnej 4,5 t, zapewniają The Iron Knight stosunek mocy do masy większy niż 0,5 KM/kg.
  • Zamontowany centralnie, znacznie zmodyfikowany silnik D13, jest wyposażony w cieczową chłodnicę powietrza doładowującego oraz cztery turbosprężarki.
  • W czasie zmiany przełożeń skrzynia biegów I-Shift Dual Clutch nie przerywa transferu momentu obrotowego. W „The Iron Knight" zastosowano skrzynię biegów taką samą, jaką montuje się w seryjnych pojazdach Volvo FH. Wzmocniono jedynie sprzęgło (tarcze sprzęgłowe i dociskowe wykonane z materiału spiekanego).
  • Do minimum sprowadzono liczbę podzespołów elektronicznych w celu zmniejszenia masy własnej pojazdu.
  • Oprogramowanie sterujące zostało zmodyfikowane pod kątem uzyskania wysokich osiągów.
  • Kabina jest zoptymalizowana pod względem aerodynamicznym i wykonana z włókna szklanego. Duże wloty w spoilerach międzyosiowych doprowadzają powietrze, które chłodzi silnik.

Poprzednie samochody ciężarowe Volvo Trucks, które biły rekordy prędkości

„The Iron Knight" nie jest pierwszym rekordzistą prędkości, jakiego Volvo Trucks skonstruowało. W 2007 r. oficjalny rekord prędkości FIA na dystansie 1000 m ze startu zatrzymanego pobił „The Wild Viking" (1600 KM), osiągając prędkość średnią 158,8 km/h. Kolejnym rekordzistą okazał się hybrydowy „Mean Green" (silnik wysokoprężny o mocy 1800 KM, wspomagany silnikiem elektrycznym o mocy 300 KM), który w 2011 r.

ustanowił dwa rekordy w kategorii pojazdów ciężarowych z napędem hybrydowym: na 1000 i 500 m, osiągając prędkość średnią odpowiednio: 152,2 km/h i 115,4 km/h. Pod koniec lata 2016 r. nadszedł czas na trzecią z kolei demonstrację mocy na absolutnie mistrzowskim poziomie.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt z: 

Renata Stefańska-Sobczak, Menedżer ds. PR, Volvo Trucks, Polska,
tel. +48 601 33 44 38,
e-mail: renata.stefanska@volvo.com