Trucks

The Drivers’ Fuel Challenge: wykwalifikowani kierowcy potrafią zaoszczędzić do 10 procent paliwa.

Kierowcy samochodów ciężarowych mogą prostymi sposobami zmniejszyć zużycie paliwa, oszczędzając tym samym pieniądze swojej firmy. Dowiódł tego Christian Scheiflinger z Austrii, który dzięki rozważnej jeździe odniósł zwycięstwo w światowym finale konkursu The Drivers’ Fuel Challenge 2014.
Volvo trucks

Wszystkich 23 finalistów wykazało się doskonałymi umiejętnościami. Trzeba umieć właściwe reagować na sytuację drogową i umiejętnie spożytkować ogromną energię w pełni załadowanego samochodu ciężarowego znajdującego się w ruchu. Dobry kierowca wie, jak obrócić ciężar pojazdu na swoją korzyść - mówi Andrew Low, menedżer ds. szkoleń kierowców w Volvo Trucks, odpowiedzialny za merytoryczny aspekt The Drivers' Fuel Challenge.

W przeciętnej firmie transportowej koszty paliwa stanowią nieco ponad jedną trzecią kosztów całkowitych. Z własnych badań Volvo Trucks wynika, że kierowca może zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 10 procent, co w dłuższej perspektywie oznacza ogromne oszczędności dla firmy. Dla Austriaka, który w światowym finale organizowanego przez Volvo Trucks konkursu The Drivers' Fuel Challenge zdobył tytuł „Najoszczędniejszego kierowcy na świecie", jazda ekonomiczna jest niemal jak sport.

Ważny czynnik to doskonała znajomość pojazdu i jego reakcji na Twoje polecenia. Jeśli w pełni rozumiesz Twój samochód ciężarowy, jak się zachowuje i jak reaguje, możesz udoskonali swoją jazdę, a także ekonomikę paliwową, mówi Christian Scheiflinger.

Rozegrany 19 września br. w Goeteborgu finał jest jednym z wielu sposobów wykorzystywanych przez Volvo Trucks do podkreślania wpływu kierowcy na ekonomikę eksploatacji pojazdu.

Chodzi o wykreowanie świadomości o tym, jak wiele zależy od pojedynczego kierowcy, zaś The Drivers' Fuel Challenge jest jedną metod, jakimi się posługujemy, by cel ten osiągnąć. Techniki jazdy ekonomicznej jest w stanie opanować każdy kierowca, ale to wymaga czasu i systematycznego wysiłku - stwierdza Vesna Jovic, project manager konkursu The Drivers' Fuel Challenge w Volvo Trucks.

Jazda ekonomiczna w trzech krokach

  1. Dostosuj się

Żeby jeździć ekonomicznie, kierowca musi nauczyć się odczytywać sytuację drogową i dostosowywać się do niej. Należy zachowywać jak największą płynność jazdy - bezustannie.

           2. Przewiduj

Kierowca musi być ciągle przygotowany na nieoczekiwane sytuacje - nagłe hamowanie pojazdu poprzedzającego, pojawienie rowerzysty za zakrętem itp. Oszczędny kierowca to taki, który zachowuje czujność i który zawsze jest o krok przed innymi użytkownikami drogi.

          3. Poznaj swój pojazd

Aby móc do maksimum wykorzystać możliwości samochodu ciężarowego, należy dobrze poznać jego wyposażenie i funkcje. Znajomość reakcji pojazdu i stylu jazdy odpowiedniego dla poszczególnych sytuacji stanowi ważny krok w kierunku redukcji zużycia paliwa.

W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt z: 

Ida Mattsson, Volvo Trucks Media Relations.
Tel.: +46 31 323 63 42,
e-mail: ida.mattsson@volvo.com