Trucks

Pojedynek między Volvo FH a jednym z najszybszych na świecie samochodów sportowych – a Koenigsegg One:1

Ważące osiem ton Volvo FH przeciw jednemu z najszybszych samochodów świata – a Koenigsegg One:1. To scenariusz nowego filmu Volvo pt. „Volvo Trucks vs Koenigsegg”. Celem jest poddanie nowej skrzyni biegów I-Shift Dual Cluch, wykorzystującej technologię stosowaną w samochodach sportowych, decydującej próbie.
VolvoTrucks vs Koenigsegg

 W nowym filmie „Volvo Trucks vs Koenigsegg" swój test przechodzi opracowana przez Volvo Trucks unikatowa skrzynia biegów I-Shift Dual Clutch. Volvo FH staje w szranki z Koenigsegg One:1, który ma tyle koni mechanicznych, ile sam waży (1360) - to pierwszy na świecie „megasamochód".

Żeby wyrównać szanse, Volvo FH otrzymało mały handicap: ma do pokonania tylko jedno okrążenie, podczas gdy Koenigsegg - dwa.  Mimo to wynik jest nadal niemożliwy do przewidzenia. Celem wyścigu jest poddanie nowej skrzyni biegów I-Shift Dual Cluch decydującej próbie.

I-Shift Dual Clutch jest wyposażone w podwójne sprzęgło - rozwiązanie unikatowe w segmencie samochodów ciężarowych o dużej ładowności. Ale od dłuższego czasu podobna technologia jest stosowana w samochodach sportowych. I właśnie dlatego wyzwanie to było tak ekscytujące - mówi Jeff Bird, dyrektor ds. testów prasowych w Volvo Trucks.

Podobieństwa między Volvo FH z I-Shift Dual Clutch i samochodami sportowymi dotyczą m.in. właściwości jezdnych, wynikających z płynnej zmiany biegów. Położony w południowej Szwecji tor wyścigowy Knutstorp, znany z dużej różnicy wzniesień i trudnych zakrętów, pozwoli je pokazać.

Miejsce może wydawać się nietypowe dla samochodu ciężarowego, ale tak naprawdę - ze względu na podwójne sprzęgło - I-Shift Dual Clutch najlepiej sprawdza się właśnie w warunkach wymagających częstej zmiany biegów. Jej płynność działania znacząco polepsza właściwości jezdne - dodaje Jeff Bird.

Za kierownicą Volvo FH usiadł doświadczony kierowca wyścigowy Tiff Needell. Nie zdradzając wyniku, Tiff - który nigdy przedtem nie prowadził samochodu ciężarowego - przyznaje, że był pod ogromnym wrażeniem osiągów Volvo FH. 

I-Shift Dual Clutch jest doprawdy niesamowita.  Jest to zauważalne zwłaszcza na podjazdach - pojazd nie poddaje się wzniesieniu, tylko płynnie je pokonuje, a zmiany biegów są niewyczuwalne. A gdy hamujesz, niższe biegi wchodzą gładko i komfortowo. Ten samochód ma zdecydowanie sportowe serce - stwierdza Tiff Needell.

Opracowana przez Volvo Trucks nowa dwusprzęgłowa skrzynia biegów została wprowadzona na europejskie rynki w czerwcu 2014 r. i jest dostępna na wszystkich rynkach oferujących Volvo FH z silnikami D13 Euro 6 o mocy 460, 500 lub 540 KM. 

Volvo Trucks vs Koenigsegg - obejrzyj wyścig          

Volvo Trucks vs Koenigsegg - za kulisami

Volvo Trucks vs Koenigsegg - poznaj wyścigowe osiągnięcia Tiffa Needella

Pobierz zdjęcia o wysokiej rozdzielczości

Film „The Casino"

Film o I-Shift Dual Clutch

Animacja prezentująca działanie I-Shift Dual Clutch

FAKTY:

I-Shift Dual Clutch

  • I-Shift Dual Clutch można opisać jako dwie odrębne, lecz współdziałające ze sobą skrzynie biegów. Gdy w jednej z nich jest włączony bieg, w drugiej jest już przygotowane inne przełożenie. Proces zmiany biegu polega na wyłączeniu aktualnie aktywnego sprzęgła i jednoczesnym włączeniu sprzęgła, które wcześniej pozostawało nieaktywne. Dzięki temu zmiana biegu odbywa się bez przerwy w przekazywaniu mocy.  
  •  I-Shift Dual Clutch bazuje na klasycznej skrzyni biegów I-Shift. Mimo że zawiera wiele nowych podzespołów, jest od niej dłuższa zaledwie o 12 cm, z powodu obecności podwójnego sprzęgła. 
  • I-Shift Dual Clutch zmienia biegi bez przerw w transferze mocy.  Jeżeli warunki jazdy uzasadniają pominięcie kilku biegów, skrzynia biegów działa jak klasyczna I-Shift.  
  •  Brak przerwy w przekazywaniu mocy dotyczy wszystkich zmian biegów, z wyjątkiem tych wymagających przełączenia przekładni zakresów, czyli przejścia z biegu 6. na 7. i odwrotnie. 
  • I-Shift Dual Clutch jest dostępna w Volvo FH jako jedna z opcji alternatywnych, obok klasycznej I-Shift i manualnej skrzyni biegów. 
  • I-Shift Dual Clutch została wprowadzona na europejskie rynki w czerwcu 2014 r. i jest dostępna na wszystkich rynkach oferujących Volvo FH z silnikami D13 Euro 6 o mocy 460, 500 lub 540 KM.

Wyścig

Wyścig został rozegrany na torze wyścigowym Knutstorp w południowej Szwecji.  Wcześniej w samochodzie ciężarowym zdezaktywowano ograniczenie prędkości do 90 km/h, by zwiększyć jego szanse w starciu z samochodem sportowym. Żeby jeszcze bardziej podnieść poziom emocji, Volvo FH wykonuje jedno okrążenie toru, podczas gdy Koenigsegg One:1 - dwa.  Film nakręcono na ogrodzonym torze pilnowanym przez agentów ochrony. 

Samochód ciężarowy biorący udział w wyścigu

Samochód ciężarowy, który poruszał się bez przyczepy, waży 8 ton, rozwija 540 KM i jest wyposażony w I-Shift Dual Clutch. Przed wyścigiem zdezaktywowano w nim ograniczenie prędkości do 90 km/h.  W rezultacie pojazd osiągał prędkość blisko 130 km/h.

Koenigsegg One:1

Koenigsegg One:1 to pierwszy seryjny samochód sportowy określany mianem „megasamochodu", ponieważ tylko on dysponuje mocą 1 KM na każdy kilogram masy własnej.  Dokładnie 1360 KM i 1360 kg - stosunek mocy do masy, jakim nie może poszczycić się żadem inny producent samochodów sportowych.  Jego silnik generuje ponad 1000 Nm momentu obrotowego w zakresie od 3000 do 7500 obr/min, co pozwala przyspieszyć od 0 do 400 km/h w czasie krótszym niż 20 sekund. 

Tiff Needell

Tiff Needell jest prezenterem telewizyjnym, prowadzącym brytyjski program motoryzacyjny „Fifth Gear". Ma za sobą długą karierę kierowcy wyścigowego, który jeździł pojazdami prawie wszystkich kategorii w prawie każdej klasie wyścigowej - od Formuły 1 po 24-godzinny wyścig w Le Mans.

Aleksandra Zielińska, Marketing & PR Manager,
tel. +48 693 601 215,
e-mail: aleksandra.zielinska@volvo.com