Trucks

Nowe Volvo FL z napędem 4x4 – do miasta i w teren

Nowe Volvo FL jest obecnie dostępne także w wersji z napędem na cztery koła (4x4), odznaczającej się doskonałą zdolnością pokonywania śliskich, stromych i nierównych nawierzchni. Doskonale sprawdza się jako pojazd specjalny, użytkowany zarówno w otoczeniu miejskim, jak i w bardziej wymagających warunkach, lub np. jako samochód serwisowy w kamieniołomie czy na terenie budowy.
Volvo FL

Wykonuje swoje zadania w każdych warunkach drogowych

Ze swoimi kompaktowymi wymiarami, wysokim poziomem komfortu i dużym momentem obrotowym, Volvo FL idealnie wtapia się w intensywny ruch uliczny. Dzięki zaś napędowi na wszystkie koła i zwiększonemu prześwitowi jest równie skuteczne na asfalcie, jak i na wyboistych drogach żwirowych. 

Wielu naszych klientów jest w swojej pracy narażonych na częste zmiany warunków atmosferycznych i drogowych. Volvo FL z napędem na cztery koła charakteryzuje się uniwersalnością umożliwiającą mu wykonywanie zadań na wymagających nawierzchniach, które w przeciwnym razie wymagałyby wykorzystania odrębnego pojazdu - mówi Pernilla Sustovic, menedżer ds. segmentu transportu dystrybucyjnego w Volvo Trucks.

Obsługa serwisowa maszyn budowlanych
Volvo FL 4x4 poradzi sobie także w kopalni odkrywkowej bądź na placu budowy w zatłoczonym śródmieściu. A ponieważ jest dostępne w wariantach o dopuszczalnej masie całkowitej do 16 ton, ma nie tylko dużą ładowność, ale także może służyć jako platforma pod betonomieszarkę, podnośnik koszowy czy żuraw.

Najbardziej zauważalną cechą nowego Volvo FL 4x4 jest wyżej posadowiona rama podwozia, a więc także większy prześwit: o nieco ponad 6 cm z przodu i 10 cm z tyłu, w porównaniu z wersją 4x2. Wyższe podwozie oznacza także większy kąt natarcia - 25 stopni - co ułatwia wyjazd z wykopów i głębokich kolein - dodaje Pernilla Sustovic.

Napęd na cztery koła z reduktorem
Volvo FL 4x4 posiada stały napęd na cztery koła. Jest wyposażone w dwubiegową skrzynkę rozdzielczą. Bieg wysoki (szosowy) jest wykorzystywany podczas jazdy w warunkach normalnych. Gdy warunki stają bardziej wymagające, wystarczy nacisnąć przycisk na desce rozdzielczej, by włączyć bieg niski (terenowy).

Przyłącze sprężonego powietrza
Pojazd może być wyposażony w dodatkowy punkt poboru sprężonego powietrza w podwoziu, umożliwiający pompowanie opon lub np. zasilanie urządzeń pneumatycznych.

Dostępne w całej Europie
Nowe Volvo FL 4x4 spełnia normę emisji spalin Euro 6 i będzie oferowane na wszystkich rynkach EMEA, na których ta norma obowiązuje.

Fakty, Volvo FL 4x4
Maksymalna dopuszczalna masa całkowita pojazdu: 12 do 16 t

Maksymalna dopuszczalna masa całkowita zestawu drogowego: 25 t

Maksymalny prześwit z oponami 11R22.5:

  • Oś przednia: 329 mm
  • Oś tylna: 319 mm

Kąt natarcia 25 stopni

Koła i opony: 275/70R22.5, 10R22.5 lub 11R22.5

Kabiny:

Kabina dzienna

  • Kabina komfort
  • Kabina załogowa

Silniki:

  • D8K 250 KM
  • D8K 280 KM

Skrzynie biegów:

  • Manualna 6-biegowa
  • Automatyczna 6-biegowa (opcja)

W celu uzyskania dodatkowych informacji, prosimy o kontakt z: 

Fredrik Hedenskog, Volvo Trucks Media Relations, Volvo Trucks
Tel.: +46-31-323 85 93
E-mail: fredrik.hedenskog@volvo.com